1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

אושפזה במצב קשה לאחר שאכלה מרק פטריות

בת 58 מירושלים מאושפזת במצב קשה - מונשמת ומורדמת לאחר שהורעלה מפטריה שקטפה | בעלה: "נתקלתי לראשונה בחיי בפטרייה רעילה שלא זהיתיף שכרגע מעמידה את אישתי בסכנת חיים".

 

אבי גדלוביץ', כ"ד כסלו תשפ"א 10/12/2020 21:24

קטפה ובישלה הפטריות מהן הורעלה האישה הפטריות מהן הורעלה האישה צילום: באדיבות המצלם

אישה בת 58, הגיעה לפנות בוקר (חמישי) אל חדר המיון בבית החולים הדסה הר הצופים כשהיא מתלוננת על הקאות, כאבי בטן וחולשה קיצונית.  האישה נבדקה במוקד רפואי בשכונתה קודם לכן, שם אובחנה כסובלת מהתייבשות, אך התעקשה להגיע אל חדר המיון. היא מאושפזת בשעה זו במחלקה לטיפול נמרץ במצב קשה.

בזכות תשאול ובירור מעמיק שערכו רופאי המיון בהדסה הר הצופים, נמצא כי כמה ימים קודם להגעתה, יצאו האישה ובעלה לקטוף פטריות ביער ירושלים, מהן הכינה קדירת מרק. "לאור הסיפור של האישה והתסמינים הברורים מהם סבלה, הצוות חשד כי מדובר בהרעלה כתוצאה מאכילת מפטריה רעילה", אומרת ד״ר שאדן סלאמה-יוסף, מנהלת המיון בהדסה הר הצופים.

לדבריה, "מצבה כעת קשה, היא סובלת מפגיעה רב מערכתית בכבד, בכליה ואף מפגיעה קשה בלב ומטופלת ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומורדמת". מנהלת המיון הוסיפה כי "בעלה מיהר והגיע אלינו אף הוא לבדיקות למרות שחש בטוב, הוא לא מדגים תסמיני הרעלה וכעת מלווה את אישתו".

"יחד איתם אכלו עוד 6 אנשים מהמרק, חלקם לא חשים בטוב. הבעל הסביר לנו כי הם מרבים לצאת לקטוף פטריות ומכירים היטב את המותרות לאכילה ואין לו מושג כיצד קרה שנקטפה גם פטריה רעילה.״

צוות בית החולים קיבל לידיו מבני הזוג את תמונות של הפטריות שנקטפו. "ייתכן וחל בלבול מצער ומאוד מסוכן בין הפטריות המותרות לאכילה, לבין פטריות מאוד דומות- ככל הנראה מסוג רעיל של אמניטה", מוסיפה ד״ר סלאמה-יוסף. "אני קוראת לכל המטיילים, גם מי שמנוסים יותר בזיהוי, היזהרו מפטריות שאחרי הגשם. הדמיון בין פטריות מותרות לאכילה לבין אלו המסוכנות יכול להוביל לטעויות מצערות, לקריסת מערכות ולסכנת חיים של ממש".

"מצבה הלך והתדרדר ומערכות גופה החלו לקרוס", סיפר ד"ר עקיבא נחשון, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ בהדסה, "הפגיעה הלבבית הקשה הודגמה באקו לב והייתה אפילו מחשבה על חיבור למכשיר אקמו". בעלה של של האישה שאינו מש מצידה, מספר: "אנחנו קוטפים פטריות באופן קבוע כבר המון שנים ואשתי מכינה מהן מרק"

"אני מכיר היטב את סוגי הפטריות, ויודע לזהות פטריות רעילות ולא ראיתי משהו חריג כשניקיתי אותן לקראת הבישול", הוסיף הבעל, "כבר באותו היום בשעות הערב, אשתי התחילה להרגיש לא טוב ובהמשך המצב החמיר ככל שעברו השעות. היא הייתה מאוד חלשה ופנינו למיון בהדסה הר הצופים שם זיהו שהיא סובלת מהרעלה בעקבות אכילת פטריה רעילה וכי מצבה הרפואי לא פשוט".

לדברי הבעל, "כשהראו לי את התמונה של הפטריה הרעילה נדהמתי לנוכח העובדה שהיא מאוד דומה לפטריות שאנחנו קוטפים ואוכלים רבות. אני קורא לכולם מכל הלב, תיזהרו. אני עתיר ניסיון ועם המון ידע ובכל זאת נתקלתי לראשונה בחיי בפטרייה רעילה שלא זהיתי שכרגע מעמידה את אישתי בסכנת חיים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;