1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. סקרים

סקר חדש: איחוד מפלגות בשמאל טורף את הקלפים

מסקר ראשון שנערך לאחר הודעת רון חולדאי, עולה כי מפלגתו תזכה ל-8 מנדטים. מפלגה מאוחדת של 'יש עתיד', הישראלים, מרצ ועופר שלח תהפוך לשנייה בגודלה בכנסת ה-24

קובי עוזיאלי, ט"ו טבת תשפ"א 30/12/2020 13:22

ריסון או הקלות? הצבעה בקלפי הצבעה בקלפי צילום: אהרן קרון, פלאש 90

גוש השמאל מתארגן מחדש: לאחר שלגוש הימין הצטרפה מפלגת 'תקווה חדשה' בראשות גדעון סער, כעת גוש השמאל נערך לקראת הבחירות הרביעיות. ח"כ עפר שלח, מי שהיה יד ימינו של יאיר לפיד הודיע כי בכוונתו לרוץ כמפלגה עצמאית בבחירות הקרובות, ואתמול הפתיע ראש עיריית תל אביב רון חולדאי עם הכרזתו על הקמת מפלגת 'הישראלים'. כיצד ישפיעו המפלגות החדשות על תמונת הגושים?

בסקר ראשון שנערך לאחר הודעת חולדאי עבור התוכנית 'שבע-תשע' ברדיו 103fm, עולה כי לאחר הודעתו של חולדאי על הקמת מפלגה חדשה, הוא זוכה לשמונה מנדטים, והליכוד שומרת על כוחה כמפלגה הגדולה ביותר עם 26 מנדטים.

על פי הסקר, שנערך על ידי מנחם לזר, מנהל פאנלס פוליטיקס, עולה כי 'תקווה חדשה' בראשות גדעון סער זוכה ל-17 מנדטים, ובמקום השלישי ממוקמת מפלגת ימינה בראשות נפתלי בנט עם 13 מנדטים. יש עתיד שמנסה להוות אלטרנטיבה שלטונית בגוש המרכז-שמאל יורדת ל-12 מנדטים ומוצאת עצמה מחוץ לשלישייה הפותחת.

הרשימה המשותפת יורדת אף היא וזוכה ל-12 מנדטים בלבד, בעוד מפלגת הישראלים בראשות חולדאי ואבי ניסנקורן צוברת מומנטום וזוכה ל-8 מנדטים. ש"ס וישראל ביתנו אף הן עם 8 מנדטים, יהדות התורה עם 7 מנדטים ובתחתית הרשימה מרצ עם 5 מנדטים. כחול לבן שהייתה בבחירות באחרונות המפלגה שזכתה למספר המנדטים הרב ביותר, מגרדת בקושי רב את אחוז החסימה ועומדת על 4 מנדטים בלבד וספק אם תשרוד לאחר הבחירות.

מתחת לאחוז החסימה נמצאות עוצמה יהודית, העבודה, הרשימה בראשות עופר שלח, גשר והבית היהודי. מבחינת הגושים, גוש הימין הכולל את הליכוד והמפלגות החרדיות זוכה ל-41 מנדטים ורחוק מאוד ממספר המנדטים הדרוש להקמת הממשלה. מנגד, גוש ה'לא נתניהו' הכולל את תקווה חדשה, יש עתיד, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, כחול לבן ומרצ זוכה ל-66 מנדטים. ימינה עם 13 מנדטים ולכן אין ביכולתה לסייע לנתניהו בהרכבת הקואליציה.

כמו כן, הסקר בחן את האפשרות שתוקם רשימה מאוחדת בגוש המרכז-שמאל אשר תכלול את יש עתיד, הישראלים, מרצ ועופר שלח. במקרה זה, הליכוד יתחזק במנדט ל-27, הרשימה המאוחדת תתמקם במקום ה-2 עם 25 מנדטים ותקווה חדשה תרד מעט, ותזכה ל-16 מנדטים. ימינה תתחזק אף היא ותזכה ל-14 מנדטים, הרשימה המשותפת תרד ל-11 מנדטים. לעומת זאת, המפלגות החרדיות, ישראל ביתנו וכחול לבן לא יושפעו כלל מהקמת הרשימה המאוחדת.

אם אכן תוקם רשימה מאוחדת, גוש הימין הכולל את הליכוד והמפלגות החרדיות יעלה במנדט ויעמוד על 42, בעוד גוש 'לא נתניהו' ירד ב-2 מנדטים ויזכה ל-64. גם בתרחיש זה, ימינה לא תשמש ככף המאזניים, ומשימת הרכבת הממשלה תהיה קשה ביותר עד כדי בלתי אפשרית עבור נתניהו. האם מערכת הבחירות הרביעית תהיה המערכת שתוביל לסוף שלטון נתניהו? נאלץ לחכות ולראות.

שאלה נוספת שבחן הסקר בחנה את התמיכה בהידוק הסגר הנוכחי, ונמצא כי הציבור חלוק בדעתו כמעט באופן שווה. 48 אחוזים תומכים בהידוק, בעוד 46 אחוזים מתנגדים לכך.

הסקר נערך אמש (שלישי), והשתתפו בו 510 חברים בפאנל המשיבים של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט. (פנייה להשתתף בסקר נשלחה ל־3,219 חברים בפאנל). הסקר בוצע על גבי מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל, יהודים וערבים כאחד - מגיל 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית בסקר זה היא 4.4 אחוזים.
     
עריכה: עופרי גליכמן, 103fm

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ניתוח מוטעה מיסודו - סער לא ילך עם הערבים.  

  אריאל

  • סער הבטיח להציב ברשימתו "ערבים ומוסלמים" (ל”ת)

   חחח

 2. לא תטרוף ולא בטיח מתי הם וכולם יבינו השאמלנים הכופרים של תל אביב מיעוט שבמיעוטים רק עושים יותר ידי הרבה יותר מידי רעש צילצולים ומנסים לעשות חורבן והרס אבל לא ילך להם והעונש שלהם קשה וחמור רח'ל  

  א

  • מי בדיוק יעניש את הכופרים מתל אביב? (ל”ת)

   עמוס בולס השקמים

;