1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

נחשף: כמה יקבלו נסייני החיסון הישראלי

החיסון הישראלי עודנו בפיתוח, ומנגד מבצע החיסונים הגדול בישראל מתקדם בצעדי ענק | את מי יהיה ניתן לחסן עד שלב הפיתוח והיכן? וגם: כמה מקבלים הנסיינים בכל ביקור | חיסון בפיתוח

יענקי פרבר, כ"ז טבת תשפ"א 11/01/2021 08:02

חיסון בסיכון בקבוקי החיסון במכון הביולוגי בקבוקי החיסון במכון הביולוגי צילום: יח"צ

מסמכים שהגיעו לידי התחקירן עקיבא ביגמן ב"ישראל היום" ועליהם חתומים המתנדבים לניסוי המכון הביולוגי, חושפים פרטים נוספים על הניסוי ומשמעויותיו.

נסייני החיסון הישראלי לפי החוזה יקבלו 6,435 ש"ח, המשתתפים בניסוי יקבלו לפחות 495 ש' לכל ביקור. לדברי המכון הביולוגי: "כל ביקור שקול ליום עבודה מלא וכולל הוצאות נסיעה".

שלב 2 של הניסוי יימשך חודשים ארוכים והמתנדבים יקבלו אלפי שקלים על ההשתתפות בו. ראשית, מבחינת משך הזמן, שלב 2 של הניסויים הקליניים, שאותו עתיד המכון להתחיל בחודש הקרוב, אמור להימשך בין 12 ל־14 חודשים.

מומחים מסבירים כי ככל הנראה במכון הביולוגי יבקשו לסכם את השלב הקריטי בניסוי בתוך חודשים ספורים. כלומר, ניסויי שלב 3, השלב החשוב שבו נבדק החיסון על עשרות אלפי נסיינים ובו נבחנת לראשונה יעילותו במניעת הקורונה, יתחילו במהלך הקיץ הקרוב. עצם העובדה ששלב 3 יחל כאשר האוכלוסייה בישראל תהיה ברובה מחוסנת, ייצור בעיה לבצע את הניסוי בארץ והמכון הביולוגי ייאלץ לבצע זאת בחו"ל, במדינה שבה טרם התחסנה האוכלוסייה. השם שעלה בהקשר הזה הוא הודו.

שנית, היות שמבצע החיסונים של ישראל מתקדם בצעדי ענק, הניסוי של המכון הביולוגי עשוי להיתקל בקשיים. שהרי נסיינים שיזומנו לקבל את החיסון של פייזר או מודרנה, שיעילותם כבר הוכחה, עשויים להתחרט על ההשתתפות בניסוי.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;