1. עמוד הבית
 2. בריאות
 3. חדשות בריאות

מחקר מפחיד: רבע מקרבנות הקורונה יכלו לשרוד

מחקר של ד"ר ערן סגל ממכון ויצמן המתפרסם הבוקר מעלה נתונים מבהילים, לפיהם, אחוזים גבוהים מקרבנות הקורונה היו עשויים לשרוד אילולא העומס הרב בבתי החולים | הישרדות ישראל - 2021 

קובי בורנשטיין, ה' שבט תשפ"א 18/01/2021 08:20

העומס הורג פינוי גופת נפטר מקורונה פינוי גופת נפטר מקורונה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כמה מהישראלים שנפטרו מקורונה היו שורדים ללא העומס על בתי החולים? ‏נתון מבהיל שפורסם הבוקר ברדיו גלי צה"ל מלמד כי 1 מכל 4 ישראלים שמת מקורונה בשבוע הראשון של חודש ינואר, הוא ככל הנראה קורבן של העומס בבתי החולים.

על פי הדיווח, מחקר של ד"ר ערן סגל ממכון ויצמן שבו השתתפו גם חוקרים מהאוניברסיטה העברית ומהטכניון העלה כי רבע מהנפטרים בשלושת השבועות הראשונים של הגל השלישי יכלו לשרוד במידה והיו מקבלים טיפול נאות כבזמן שיגרה.

פרופ' ערן סגל ציין כי "לפי מחקר שערכנו בזמן העומסים של הגל השני וכעת בגל השלישי, ייתכן וישנה תמותה עודפת של כ 25%. כלומר חולים שבזמן שגרה (תחלואה נמוכה ומחלקות שאינן עמוסות), בהינתן גילם ומצבם בעת האשפוז, ייתכן ולא היו נפטרים".

גם בזמן הגל השני הייתה תמותה עודפת שנבעה ככל הנראה מעומס בבתי החולים. על פי מחקר שפרסם אז פרופסור סגל מתוך 620 נפטרים שבחן המחקר, ייתכן שכ-130 נפטרו עקב העומס, דהיינו 1 מכל 5. הנתונים שנבדקו הם בזמן הגל השני בין ה-9 לספטמבר ל-28 לאוקטובר, כשמספר החולים במצב קשה הגיע ל-500.

פרופסור סגל הסביר אז כי "‏אספנו את נתוני המאושפזים ולמדנו מה הסיכוי של אנשים לשרוד לפי גיל, מין, מגזר, ומצב מחלה בעת כניסה לאישפוז. מתוך זה למדנו את סיכויי ההישרדות וההידרדרות של החולים בזמן "שגרה", כשאין עומסים גדולים. המודל לוקח בחשבון את הסיכוי של מעבר ממצב של מאומת לתחלואה קשה וגם את מאפייני החולים.

‏בנינו מודל חיזוי לתמותה לכל שבוע שאחרי ה- 9 לספטמבר, כלומר - כמה היו "אמורים" למות בשבועות האלה לפי המודל של השבועות שקדמו לכך. כשהשווינו את מס' הנפטרים בפועל למס' החזוי ההפרשים הלכו וגדלו. ההפרשים מייצגים את מס' האנשים שמתו אבל ככל הנראה היו שורדים ללא העומס".

מהמודל שהוצג, בשבוע של ה-16.9 מספר הנפטרים החזוי עמד על קצת יותר מ-70, כשמספר הנפטרים בפועל הגיע ללמעלה מ-100. בשבוע שלאחר מכן המספר החזוי עלה במעט כשמספר הנפטרים בפועל עולה יחד איתו בהתאם. שבוע לאחר מכן זינק המספר החזוי ללמעלה מ-100 כשמספר הנפטרים בפועל מנזק גם הוא והגיע לכמעט 140.

הוא ציין כי "‏מה שחיזק את הבטחון שלנו בתוצאות זה שהמודל דייק לאחר דעיכת הגל החל מה-28 לאוקטובר. עכשיו בגל השלישי אנחנו כבר רואים שאנחנו שוב במצב של תמותה עודפת".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בישראל בית חולים  


 2. משפט כפרני  

  צבי

 3. לא נכון  


 4. היום ב9 ביבי מכנס מסיבת עיתונאים ליד נפטר ה4000  (ל”ת)


 5. תמשיכו להפר את תקנות הקורונה- ואז תבכו שהיה יכול להימנע עומס בבתי חולים  

  זהבה

 6. כמה שורדים  

  אדמו"ר שליט"א

 7. רבע או שליש תחליטו  (ל”ת)


 8. לא הגיוני  

  א

  • צודק מאד 


;