1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. פלילים

אחרי שש שנים: מלכה לייפר הוסגרה לאוסטרליה

בתום שש שנים של מאבקים משפטיים ותקשורתיים, רגע לפני סגירת השמים, הוסגרה הלילה המורה החרדית לשעבר מלכה לייפר, מישראל לאוסטרליה 

אבי גדלוביץ', י"ב שבט תשפ"א 25/01/2021 08:35

בחשאיות רבה מלכה לייפר מובאת לדיון בבית משפט מלכה לייפר מובאת לדיון בבית משפט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מלכה לייפר, המורה החרדית לשעבר שנמלטה לישראל אחרי שביצעה עבירות חמורות, הוסגרה הלילה לאוסטרליה בתום שש שנים של מאבקים משפטיים מצידה כנגד הסגרתה. לייפר הועלתה למטוס על ידי אנשי שירות בתי הסוהר תחת חשאיות. היא הוסגרה למדינת מוצאה רגע לפני סגירת השמיים בעקבות החלטת הממשלה.

ניסיונה האחרון של המורה לשעבר מלכה לייפר להימלט מגזר הדין, נכשל לפה כחודש כאשר שופטי בית המשפט העליון קבעו פה אחד כי היא ברת הסגרה לאוסטרליה, ודחו את כל טענותיה.

עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי, המייצגים את הגב' מלכה לייפר הגישו לפני כחמישה כשישה חודשים את הערעור לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, לפיה נקבע כי לייפר "מתחזה לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה והיא כשירה לעמוד לדין''.

השופטת ענת ברון כתבה בפסק הדין: "כידוע, יש לכבד הסכמי הסגרה שכרתה מדינת ישראל שתכליתם שיתוף פעולה בינלאומי למיגור פשיעה, ויידע כל מי שמבקש למלט עצמו מן הדין כי לא ימצא בישראל עיר מקל". שר המשפטים אבי ניסנקורן הגיב להחלטה וכתב: "אני מברך על פסק-הדין של העליון שמכריז על מלכה לייפר בת הסגרה לאוסטרליה. לאחר שנים ארוכות ומייסרות, הגיעה העת לעשות צדק עם קורבנותיה של לייפר. בכוונתי לחתום על צו ההסגרה ללא דיחוי".

כזכור, לאחר עשרות דיונים וכ-6 שנים של סאגה מתמשכת, בית המשפט המחוזי בירושלים אימץ לפני את עמדת המומחים שמינה, וקבע כי מלכה לייפר, החשודה בביצוע מעשים חמורים בתלמידותיה בעבר, כשירה לעמוד לדין, ובקרוב תוסגר לאוסטרליה שם ביצעה את מעשיה.

בהחלטה קבעה שופטת בית המשפט המחוזי מרים לומפ כי "לייפר מתחזה לגבי כושר שיפוטה ויכולת תיפקודה והיא כשירה לעמוד לדין, ועל כן אני מורה על חידוש הליך ההסגרה בעניינה". ההחלטה התקבלה לאחר שבית המשפט המחוזי מינה צוות מומחים שיבדוק האם מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין, כאשר התוצאות הוגשו לפני כמה שבועות לביהמ"ש, לפיהן עלתה המסקנה כי מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין, על פגיעה בשלוש תלמידותיה באוסטרליה.

הליך ההסגרה של מלכה לייפר לאוסטרליה, מתנהל מזה למעלה מ-6 שנים, במסגרתו נערכו כבר עשרות דיונים - בדיון שנערך בתחילת חודש דצמבר 2019, בפני השופטת חנה מרים לומפ בבית משפט המחוזי בירושלים, הייתה אמורה להתקבל חוות דעת פסיכיאטרית סופית מטעם פסיכיאטר מחוז צפון, פסיכיאטר מחוז חיפה וסגניתו - שתקבע האם מלכה לייפר כשירה נפשית לעמוד לדין או לא. אולם הצוות ביקש ארכה של חודש ימים.

הפרשה החלה במרץ 2008, מלכה לייפר נחשדה כי פגעה בתלמידותיה הקטינות באוסטרליה וביצעה בהן עבירות חמורות בין השנים 2001-2008 בזמן ששימשה כמורה ומנהלת בבית ספר החרדי "עדת ישראל", תוך ניצול מעמדה ותמימותן. עם היוודע המעשים, ו-24 שעות לאחר שנערך לה שימוע לפני פיטורין, היא נמלטה עם בני משפחתה לישראל והשתקעה בעמנואל.

החקירה באוסטרליה נמשכה, והצטברו נגדה ראיות לצורך העמדתה לדין. בשנת 2012 הרשויות באוסטרליה פנו לישראל עם בקשה להסגיר אותה. שנתיים לאחר מכן היא נעצרה. לייפר שכרה את שירותיו של עו"ד יהודה פריד ועו"ד עדי ניב, שהביאו בסופו של דבר לכך שהשופט נעתר לבקשתם והסכים כי יש להפסיק את הליך ההסגרה נגדה, בנימוק שהיא אינה כשירה לעמוד לדין.

כפי שפורסם ב'בחדרי חרדים', בעקבות פניה של האינטרפול, במהלך שנת 2017 הצטברו אינדיקציות כי מלכה לייפר מעמידה פנים שהיא סובלת ממחלת נפש על מנת להתחמק מהליך ההסגרה. היחידה המרכזית במחוז ש"י פתחה בחקירה וזו נעצרה בחודש שבט תשע"ח.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אם היתה עובדת בתקשורת הטלויזיונית היו מגינים עליה כל חברותיה וחבריה!  (ל”ת)

  דן

 2. נראה שסתם מתעללים בה  

  שריר

  • תגידי את זה לקורבנות שלה אני מכירה אותם מסכנות מה היא עשתה להם שימצאו לה את הדין באוסטראליה רק שם יודעים לעשות צדק בדברים!  (ל”ת)


  • נכון. נראה שהגזימו נגדה (ל”ת)

   חני

 3. ברוך שפטרנו מעונשה של זו. חילול השם נורא ואיום שמסתיים סוף סוף  (ל”ת)

  חיים דרוק

 4. הגנה עליה חילול השם  

  הגיע זמן

  • בושה וחרפה 


  • על המשפחה שלה? היא פגעה נפשית ובאופן יותר גרוע בילדות תמימות והרסה להן את החיים! (ל”ת)


  • כל המרחם על אכזרים עתיד להתאכזר לרחמניים את/ה בעצמך בושה וחרפה! (ל”ת)


 5. מה היא עשתה?  (ל”ת)

  יוני

 6. ה"קרבנות" שלה אינן חרדיות  

  שפרן

  • ממש כך. שפיכות דמים אמיתית.  (ל”ת)

   חני

;