1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

את הצתת האוטובוס היה ניתן למנוע כבר לפני 5 שנים // דעה

נדמה כי תופעת הנוער הנושר מזוהה עם ב"ב יותר מכל עיר אחרת, הוונדליזם השבועי ברחובות המרכזיים בעיר וערבי פורים הלוחמניים זכורים היטב לכולנו, אך אמש המציאות התעלתה מעל כל דמיון | יענקי פרבר מאשים בטור כואב את עסקני העיר שלא עשו כלום במשך שנים ובחרו לטמון את הראש בחול

יענקי פרבר, י"ב שבט תשפ"א 25/01/2021 09:51

בידכם הדבר בית שנפגע כתוצאה מההצתה אמש בית שנפגע כתוצאה מההצתה אמש צילום: בחדרי חרדים

הזהרתי, התרעתי, העירייה זלזלה ועכשיו כולנו משלמים את המחיר.

ב-2016 כתבתי על תופעת הנוער הנושר בבני ברק, אבל בעירייה זלזלו ואמרו לי שאין לי מושג, הסבירו שהם יודעים הכי טוב, ולא עשו כלום כדי להתמודד עם התופעה. עכשיו כמו שכולנו ראינו אמש, כבר מאוחר מדי.

בטור דעה שכתבתי ב-2016 כתבתי מהלב השבור שלי על מצב הנוער שנשר, התגובות היו בעיקר מזלזלות, עכשיו תתמודדו או תפרשו מהנהגת העיר כי נכשלתם.

"אני חי עם הנוער הזה יום ולילה, הם נמצאים היום בכל בנין בערים החרדיות, חלקם לבושים עדיין "שחור לבן", חלקם "שעטנז" וחלקם "כלאיים". ההורים שלהם הרימו ידים מזמן, חלקם עדיין 'גרים' בבית ההורים, חלקם מסתובבים בכל מיני מסגרות סטייל בתי הכלא של הרשות הפלסטינית, 'הדלת המסתובבת', נכנסים ויוצאים" כתבתי אז.

אלפים נושרים, תפסיקו לטמון את הראש בחול

הסברתי כי "אנשים ברחובות מתייחסים אליהם כמו זבל, אומרים להם "אתם בושה למשפחה שלכם", "אני מכיר את אבא שלכם איזה צדיק הוא", בזמן שהפעם האחרונה שהאבא שלהם דיבר עם הילד שלו היה בערב יום כיפור, וגם אז הוא אמר לו "חבל שנולדת" אבל דיברתי אל הקיר.

"מאיפה הם יודעים שלילדים שלהם זה לא יקרה? אנשים עם תינוק בעגלה וילד בכיתת גן אומרים לנערים האלה 'צריך להשמיד אתכם'." ככה התרעתי.

"יש לי ילדים, ואני רועד מפחד עליהם בדיוק כמו כל הורה ממוצע, אבל לכנות ילד מבית חרדי "חתיכת זבל"? כי הרב שלו או המשגיח בישיבה נכשל? להביא לעולם ילד כמו עגבניה שנקנתה לפני 3 ימים והתחילה להרקיב וזורקים אותה - זו לא חכמה גדולה". אבל דיברתי בעיקר לאוויר הפתוח.

כתבתי אז: "כשאני מספר את מצבם לאנשים, הם אומרים לי שאני סתם מנפח, וזה כמה מסכנים ממורמרים, כל הזמן מנפנפים לנו עם סיפורים על הכמויות של חילונים שחוזרים בתשובה, אבל מה עם הילדים שלנו? משקיעים בלהחזיר בתשובה אנשים זרים, וזורקים את הילדים שלנו לרחוב, תפסיקו להיתמם, פעם היו הנערים הנושרים מסתובבים במועדונים ובמרכזי בילוי, ובשביל לחטוא הם היו צריכים להתאמץ, היום מספיק שלנער יש מכשיר סלולרי מתקדם, והוא לא צריך שום דבר נוסף. אף אחד לא מטפל בבעיה הזאת, עושים הפגנות מול חנויות שמוכרות מכשירים חצי כשרים, ומודעות בעיתונים המפלגתיים. נראה למישהו שהנוער הזה נכנס לחנות שמודבק עליה מדבקה "מאושר"? הם מזמן במחוזות אחרים".

ובדיוק כמו אז גם היום, היום מתעסקים בסכסוכים בתוך אגודת ישראל על מיקומים, תראו מה כתבתי לפני 5 שנים: "עם מה אנחנו מתעסקים? אם בוועידת דגל ישבו במזרח רבנים מהשורה הראשונה או השניה, כמה פרסומות היו אז, אם עיתון המבשר פרסם תמונה של ליצמן בשוויץ, או עיתון המודיע פרסם את שעות קבלת הקהל של פרוש בלשכתו".

לפני 5 שנים התרעתי, אבל אף אחד לא היה שם להקשיב. אתמול, כולנו שילמנו את המחיר.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. חוצפה  


 2. איפה מנהל מחלקת החינוך של בני ברק בושה לכזה מחלקה  (ל”ת)

  יה=נתן ספרא

 3. היכן הבעיה...  


 4. קידוש השם  

  חצקל

 5. נוער נושר  


 6. נוער נושר  

  עצוב

 7. כל מילה.  (ל”ת)

  עצניק

 8. צודק בכל מילה . אבל לצערי כלום לא יקרה כי השיטה שלנו פשטה את הרגל מזמן  (ל”ת)

  חיים דרוק

  • צודק מאד 


  • ממש לא 


 9. פיתרון לבעיה  


 10. קול ילד בוכה  (ל”ת)


 11. נוער בסיכוי?  


 12. הגיע הזמן לומר את האמת בפנים ולא לנסות לטאטא אותה מתחת לשטיח! הבעיה בחינוך החרדי ב20 שנה האחרונות הובילה לנשירה חסרת תקדים שרק בשנים האחרונות העזו בכלל לדבר ולהתייחס אליה. מה שקרה אתמול זה הדייסה שהציבור בישל וכרגע אוכל ממנה  (ל”ת)


 13. בת סמינר  


 14. איפה מנהל מחלקת החינוך יו=הנתן ספרא  

  יום=נתן ספרא

 15. כל מילה בסלע!  (ל”ת)


 16. תגובה  

  דוד

 17. הפיתרון  

  בני ברקי

 18. בעוד חמש שנים מהיום יענקי פרבר "לא" יוכל להגיד "הזהרתי, התרעתי, זלזלו ועכשיו כולנו משלמים את המחיר בכלכלה ובנפטרים בשנאה לחרדים ובנוער שמתפרק באנרכיה ואין מי שיעצור אותם כי שתקתי למכחישי הקורונה ולמעלליהם, יח"צנתי את כבוד בית קורח/ רוקח, ולא הפריע לי התוצאות של הנפטרים עקב הזלזול... וכל מילה נוספת מיותרת  (ל”ת)

  שמויגר

 19. חילול ממש  


;