1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2021

ראש הסיעות החרדיות: פסקת התגברות כתנאי לממשלה

פסיקת בג"צ מבהירה באור ברור את הלך הרוח והכיוון אליו הולכות הבחירות הללו. בגוש הימין של נתניהו מצהירים כי ידרשו שינוי חקיקה וביהדות התורה מגדילים להצהיר כי לא יכנסו לשום ממשלה שלא תתחייב לחוקק את פסקת התגברות | ליברמן לפיד מברכים על הפסיקה

ארי קלמן, י"ז אדר תשפ"א 01/03/2021 19:34

סערת הגיור הרפורמי דרעי גפני וליצמן דרעי גפני וליצמן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות פסיקת בג"ץ, במערכת הפוליטית מגיבים לכאן ולכאן, בימין תוקפים ובשמאל מברכים. בעוד ראשי המפלגות החרדיות דורשים לחוקק את פסקת ההתגברות כתנאי לממשלה הבאה, ליברמן ולפיד מברכים.

במערכת הפוליטית מיהרו לשגר הודעות בתגובה לפסיקת בג"צ שלמעשה המדינה תכיר בגיור הרפורמי הפרטי בישראל, מהלך שעלול להוביל לסכנת התבוללות של כאלה שיוכרו כיהודים בניגוד להלכה היהודית.

בש"ס התחייבו לתקן את החקיקה שתמנע גיור רפורמי, "החלטת בג"צ להכיר בגיורים הרפורמים והקונסרבטיבים היא פגיעה אנושה בצביונה היהודי של המדינה והרס מוחלט של הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה שקיים למעלה מ-70 שנה", נמסר.

במפלגה תקפו את השופטים והתחייבו כי "ש"ס תיזום ותקדם חוק שיבטל החלטה זו ותתמוך בחקיקת פסקת ההתגברות שתמנע מבג"צ להתערב שוב בנושא זה".

ראשי יהדות התורה משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש הבהירו כי ידרשו את חקיקת פסקת ההתגברות כתנאי להקמת הממשלה הבאה, בהודעה ששיגרו גפני וליצמן נמסר: "החלטת בג"צ להכיר לראשונה בגיור רפורמי וקונסרבטיבי בישראל הינה הרת אסון למשמעות המונח מדינה יהודית. במשך כל הדורות ידע עם ישראל להכיר בדתו ובאמונתו ללא זיופים וחיקויים, וכך זה יימשך גם לעתיד".

כאמור, במפלגה התחייבו כי "יהדות התורה תדרוש את פסקת התגברות כדי לעמוד בפני האקטיביזם השיפוטי, שפוגע בהמוני יהודים בארץ ובעולם ומאיים לקרוע אותנו מבפנים. בלי זה לא ניכנס לשום קואליציה".

היה גם מי שהעלה את הטענה כי בג"צ למעשה מונע משיקולים פוליטיים ובוחר את העיתוי של פרסום החלטות משמעותיות שכאלו. חבר הכנסת יעקב אשר טען: "פרסום ההחלטה בעת הזו היא התערבות בוטה במערכת הבחירות לצורך הזנת הקמפיינים של צד מאוד מסוים במפה הפוליטית. אין פוליטיקאים גדולים יותר משופטי בג"ץ, הגיע הזמן לצמצום האקטביזם של ביהמ"ש בקביעת סדר היום במדינת ישראל".

במפלגת השלטון - הליכוד הגיבו ומסרו: "בג״צ קיבל החלטה שמסכנת את חוק השבות שהוא נדבך יסוד של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. רק הצבעה לליכוד תבטיח ממשלת ימין יציבה שתחזיר את הריבונות לעם ולכנסת".

במפלגת 'הציונות הדתית' של בצלאל סמוטריץ' הבהירו גם הם כי "בממשלה הבאה נהיה חייבים לבטל את הפסיקה הזו בחקיקה שתקבע כי בישראל יוכרו רק גיורים ממלכתיים. רק ממשלת ימין שתורכב ממפלגות המחנה הלאומי תוכל לקדם חקיקה כזו, כמו גם פסקת התגברות שתמנע את המשך השתלטות בג״צ על הזהות של מדינת ישראל".

במפלגה תקפו את הסיעות החרדיות והאשימו כי "בשנה האחרונה התריע יו״ר הציונות הדתית ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ שוב ושוב בפני ראשי הסיעות החרדיות שהיו שותפים לממשלה על הסכנה הצפויה בפסיקה המדוברת והפציר בהם לקדם את חוק הגיור הממלכתי כדי לקדם את פני הרעה. למרבה הצער הם לא התעקשו על זה והיום קיבלנו את התוצאה".

ב'ימינה' של נפתלי בנט הגיבו לפסיקת בג"צ ומסרו: "פעם נוספת בג"צ מתערב בהחלטות הממשלה ושוכח את תפקידו. ההכרה של מדינת ישראל בגיור תיקבע על ידי נציגי העם שנבחרו באופן דמוקרטי, ולא על ידי משפטנים. מתווה ניסים היה ונשאר הדרך הנכונה להסדיר את סוגיית הגיור בישראל. נדאג למסד בחוק את הליכי הגיור".

מפלגתו של גדעון סער 'תקווה חדשה' הולכת בין הטיפות ומגיבה: "פסק הדין של בג״צ הוא תוצאה של חוסר יכולת קבלת ההחלטות של ממשלת נתניהו במשך למעלה מעשור בנושא, המאפיינת את התנהלותה בכל התחומים. וועדת נסים, שמונתה ע״י נתניהו, הציעה מתווה הגיוני לפתרון - אך גם לאחר המלצותיה נתניהו נמנע אפילו מדיון ומקבלת החלטות בנושא. עתה נלמד את פסק הדין והשלכותיו".

מנגד, ב'יש עתיד' בירכו על הפסיקה, יאיר לפיד מסר: "מברך על פסיקת בג״ץ בנושא הגיור. ישראל צריכה להשוות באופן מלא את זכויות כל זרמי היהדות - אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיביים. כולנו צריכים לחיות פה יחד מתוך סובלנות וכבוד הדדי. ממשלה שפויה תשים קץ למצב שבו דווקא ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה אין חופש דת ליהודים".

גם אביגדור ליברמן, יו"ר 'ישראל ביתנו' בירך על ההחלטה ומסר: "אני מברך את בג"צ על ההחלטה ההיסטורית להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי. ישראל ביתנו תמשיך להלחם נגד הכפייה הדתית ותשמור על צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית ליברלית".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מי נגד הדת אשכנזים שמאלנים  (ל”ת)

  חזי משה

 2. סיפורי סבתא כמה פעמים אמרתם את זה ? נראה לכם שמישהו עוד מאמין לכם ?  (ל”ת)


 3. ממשיכים לקשקש וחושבים שלא התפכחנו  

  חיים

 4. רק יריחו את ועדת הכספים הכל יעלם  (ל”ת)

  משה

 5. שכחו לומר ולהשתמש בשם גדולי ישראל...  (ל”ת)

  שושן

 6. נבזים נמאסתם לא עושים כלום חוץ מלברבר  (ל”ת)

  אהרון

 7. לא עושים כלום ומתלוננים על בגץ נמאס!  (ל”ת)

  חושי

  • בכיתם בכיה לחינם  


 8. קל מאוד להאשים את בג״צ  

  מילך

  • הם דוחים את זה לדקה ה90 כדי לבוא עם זה לבחירות. זאת הדרך שלהם כבר 10 שנים (ל”ת)


 9. נו באמת , עוד איום סרק. אתם כבר בשלטון כבר יותר מ-10 שנים ולא קרה כלום  (ל”ת)

  .

 10. כבר מאוחר להצהרות  

  יוסי

 11. אפוא הם היו עד עכשיו, מי לא נתן להם להעביר את החוק במשך כל השנים  

  צבי

  • 10 שנים בממשלה ועשו כלום (ל”ת)


 12. מה לעשות, יהדות זה משהו שה' נתן לנו בסיני. הם, מנסים להחריב ולשבש את הדת. דתם אינה יהדות, אם ירצו יקראו לזה כת או דת חדשה ויקבלו הכרה כמו הנוצרים והמוסלמים לצערי.  (ל”ת)


 13. שכחו משושן פורים...  (ל”ת)

  ירושלמי

 14. אצלי פסיקת בגץ לא שינתה כלום בין כך אנחנו לא מתחתנים  

  יואל

 15. נתניהו מומחה להבטיח ולא לקיים  

  מרום

 16. למה הורדתם מהראשית את פסיקת בג"ץ בגיורים הרפורמים? ראוי שכולם יראו וידעו מה "עמלם" של הח"כים ה"חרדים". 10 שנים וקידמו כלום!  (ל”ת)


 17. למה החרדים אומרים בממשלה הבאה??? איפה הם היו עד עכשיו? בחוץ?  (ל”ת)


;