1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

תחקיר חטיפת הנשק מלוחם הקומנדו: "נאבק בתוקפים בכל כוחו"

אחרי מעצר החשודים בחטיפת הנשק מלוחם הקומנדו לפני כשבוע, מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי העביר היום את ממצאי תחקיר באירוע לרמטכ"ל אביב כוכבי | התחקיר מצא כי הלוחם נאבק בתוקפים בכל כוחו ופעל באופן התקפי, וכי לא נמצא כשל ערכי בתפקודו

אבי גדלוביץ', כ"ו אדר תשפ"א 10/03/2021 15:14

לא נמצא כשל ערכי חטיפת נשק חטיפת נשק צילום: דוברות המשטרה

צה"ל מפרסם היום (רביעי) את ממצאי תחקיר תקיפת לוחם הקומנדו בשבוע שעבר הוצגו. ממצאי התחקיר הועברו היום לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, על-ידי מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי. מהתחקיר עולה כי במהלך ניווט בדד זיהה הלוחם שני אזרחים חשודים במרחב שניסו ליצור איתו קשר.

הלוחם התרחק מהנקודה, התעלם מהשניים והמשיך בניווט בעוד החשודים התרחקו מהמקום בנסיעה. לאחר מספר דקות הפתיעו החשודים את הלוחם והחלו להכותו בחוזקה. בתום מאבק ממושך, שלף הלוחם את המחסנית מהאפוד במטרה לדרוך את נשקו. בשלב זה חטפו החשודים את הנשק ונמלטו מהנקודה, כשהם פצועים.

כתוצאה מהמאבק, הלוחם נחבל בגופו ובראשו באורח קל. מיד בתום האירוע הלוחם הזעיק את מפקדיו, שחברו אליו בתוך דקות כדי להגיש לו סיוע רפואי. המפקדים והלוחם ניסו לרדוף אחר הרכב הנמלט ללא הצלחה. ממסקנות התחקיר, כלל העדויות ומחקירת המשטרה עולה כי הלוחם נאבק בתוקפים בכל כוחו ופעל באופן התקפי.

התחקיר לא מצא כשל ערכי בתפקודו של הלוחם, למרות התוצאה של חטיפת הנשק, זאת מאחר שהחייל לא הבין שהוא נמצא בסכנה עד שהחלו לתקוף אותו. מהתחקיר עולה כי הכנת האימון וביצועו התנהלו על-פי הפקודות והנהלים המחייבים בעת ניווטי בדד.

הרמטכ"ל קיבל את מסקנות התחקיר וקבע כי אימון ניווט בדד מהווה רכיב חשוב בבניית המקצועיות והחוסן המנטלי הנדרשים מכל לוחם. עוד קבע כי הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים ומאפשרות למפקד חטיבה לקבוע את מצב הנשק בעת ניווט, לאפשר מצב ׳הכנס׳ ולפתוח באש על פי צורך.

הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים המבצעיים, מאפשרות לבצע נוהל מעצר חשוד כלפי גנב נשק חם וכן במקרה בו נשקפת לחייל סכנת חיים הוא רשאי לפעול בכל האמצעים ובכללם לבצע ירי חי על מנת לנטרל את הסכנה. בסיכום הדברים קבע הרמטכ״ל כי מדובר באירוע חריג שנדרש ללמדו בכל יחידות צה״ל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כישלון מערכתי  


  2. נאבק בכל כחו הבעיה היא שאין לו כח ולא כל אחד מוכשר להיות חייל לוחם  (ל”ת)

    צבי

;