1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

הפרקליטות החליטה לסגור את תיק "אסון המעלית"

לאחר בחינת כלל הראיות בתיק החקירה, החליטה היום פרקליטות מחוז תל-אביב לסגור את תיק "אסון המעלית" בו טבעו למוות בשנה שעברה דין שושני וסתיו הררי ז"ל. הסיבה: לא נמצא אדם, גורם או רשות אשר ניתן לייחס להם רשלנות ברף הנדרש במשפט הפלילי, שהביאה למותם של המנוחים

אבי גדלוביץ', ד' ניסן תשפ"א 17/03/2021 19:02

"לא נמצאו כשל או רשלנות" צוללן כב"ה בחדר המדרגות בת"א צוללן כב"ה בחדר המדרגות בת"א צילום: דוברות כב"ה דן

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (רביעי) למשפחותיהם של דין שושני וסתיו הררי ז"ל, אשר טבעו למוות במעלית בחניון ביתם בינואר 2020, באירוע שכונה "אסון המעלית", כי לאחר בחינת כלל הראיות בתיק החקירה, הוחלט לסגור אותו, מאחר שלא נמצא אדם, גורם או רשות אשר ניתן לייחס להם רשלנות ברף הנדרש במשפט הפלילי, שהביאה למותם של המנוחים.

בפרקליטות מציינים כי במסגרת חקירת המשטרה נגבו הודעות, התקבלו חוות דעת מומחים בתחומים שונים ודו"חות בדיקה רבים. לאחר חקירה מעמיקה ולאחר בחינה מדוקדקת של ממצאי החקירה, הגיעה הפרקליטות למסקנה שלא נמצאה אינדיקציה לכשלים או לרשלנות בהיבטים שנבחנו. כך, חוות דעת המומחה שבחנה את תכנון הבניין ואופן ביצועו, לא העלתה ליקויים או כשלים בבניין או בחניון.

מסקנה דומה עולה מעדויות שנמסרו על ידי בעל הבניין ובעלי המקצוע, שתכננו ובנו את הבניין. יש להדגיש כי הבניין והחניון נבנו כחוק בהתאם לכל התקנים והאישורים.

בנוסף, נחקר טכנאי המעליות של חברת המעליות שהתקינה את המעלית בבניין ואחראית על תקינותה השוטפת, וכן נתקבלה חוות דעת מומחה בנוגע להפעלת המעלית בשגרה ובשעת חירום ולתקני הבטיחות המחייבים במעליות בישראל. גם על פי חוות דעת זו, לא נמצא כשל או רשלנות בהתנהלות חברת המעליות או מי מטעמה. במסגרת החקירה נבחן גם התפקוד של כוחות ההצלה ואופן הדיווח להם.

יצוין, כי תחזית מזג האוויר שנשלחה לכוחות הביטחון וההצלה ביום האירוע חזתה כמות משקעים שבין 35-50 מ"מ גשם ליום בתל אביב. בפועל, בשעות הצהריים נמדדה כמות של 100 מ"מ בשעה. בשל מזג האוויר החריג באותו היום, התקבלו אלפי פניות במוקדים של כוחות הביטחון וההצלה וכלל הכוחות עסקו באירועים מצילי חיים.

על רקע נתונים חריגים אלו ובשל מורכבות החילוץ ביום האירוע, לא ניתן היה לקבוע שניתן היה למנוע את התוצאה הטראגית, ולהגיש כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות.

ההודעה על סגירת התיק נמסרה למשפחות המנוחים בפגישה שנערכה עימם במשרדי הפרקליטות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;