1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. תנצב"ה

בארגוני החסד מבכים את מותו של המתנדב: "כל כולו הצלת חיים"

חבריו ומכריו של ר' חיים הר כסף, מיאנו לקבל את הבשורה הקשה על מותו הטראגי בתאונה | "הוא היה בן אדם שכל החיים שלו היו הצלת חיים ומעשי חסד", מספר חברו לארגון | ב'איחוד הצלה' חשפו בפני המתנדבים על פעילותו למען הסדרת הפעילות בשבתות וחגים בין הארגונים בעיר

אבי גדלוביץ', י"ז ניסן תשפ"א 30/03/2021 21:21

ר' חיים הר כסף ז"ל זירת התאונה, ר' חיים ז"ל זירת התאונה, ר' חיים ז"ל צילום: דוברות מד"א

מותו הטראגי בדמי ימיו של ר' חיים הר כסף ז"ל בתאונה הקשה שאירעה בכביש 6, הכה בתדהמה את אלפי חבריו ומכריו, ביניהם מאות מתנדבי ארגוני החסד והחירום בהם נהג להתנדב במשך שנים ארוכות. חבריו, מספרים הערב (שלישי ב' דחול המועד פסח) ל'בחדרי חרדים' על אדם בעל לב רחב, שכל כולו למען הזולת, כאשר במקרים רבים נהג לשים את מעשי החסד קודם לחייו האישיים.

בארגון 'הצלה', שהר כסף היה אחד מוותיקיו, שיגרו הודעה למתנדבים בה הודיעו בתדהמה על מותו. "עלה המוות בחלונינו, נהפך לאבל מחולינו", נכתב בהודעה. "בצער רב, באבל כבד, ובזעזוע הנפש, התקבלה הידיעה המרה על הסתלקותו בחטף של ידידנו וחברינו היקר בלב ובנפש, ר' חיים זאב בן יבלחט"א ר' אברהם הר כסף זצ"ל, אשר מזה עשרות בשנים היה עסוק בהצלת חיים ובגמילות חסדים בגופו, בנפשו ובממונו, ואשר דאג לכבודה של השבת בכל מאודו".

חברו לארגון 'הצלה', דודי אדלהייט, מתאר ל'בחדרי חרדים' על מעשי החסד הרבים, שאת חלקם נהג לעשות בצנעה. "חיים היה בן אדם שכל החיים שלו היו הצלת חיים ומעשי חסד", הוא אומר. "אנחנו גרים יחד בשכונה במערב העיר. הוא כל שבת לקח על עצמו את תורנות השבת, בעיקר בזמני התפילות בהם מתנדבים רבים התקשו לקחת על עצמם את המשימה". לדבריו, "אחד הדברים שכאבו לו, היה הנושא השבת. היה חשוב לו להסדיר את נושא השבת בין הארגונים בעיר, זה כאב לו".

בשיחה עם 'בחדרי חרדים', מספר אדלהייט על מקרה, בו ניצלו חייו של אדם צעיר בזכות פעילותו של ר' חיים. "לפני שבועיים בליל שבת", הוא מספר, "הוא הציל את חייו את אדם בן 33 שהתמוטט". נסעתי יחד איתו, וחיים לא הרפה עד שהצליחו להשיב את הדופק לאותו צעיר. יש לו זכויות רבות. במוצאי שבת נסענו לבקר אותו בבית החולים. ראו על חיים את החיוך".

אושי שלומוביץ, יו"ר ארגון 'הצלה' מסר: "זה פשוט לא נתפס. חיים היה קודם כל חבר יקר מאוד. אני מכיר אותו מהרגע הראשון, לפני עשרות שנים בו נפגשו דרכנו בארגון הצלה. מאז הספיק חיים להציל את חייהם של עשרות אנשים ולקיים עולמות רבים. רק ביום שישי לפני שבוע וחצי, רגע לפני כניסת השבת, הוא ביצע החייאה מוצלחת והציל חיים של אזרח צעיר בן שלושים. תמיד היה מהראשונים שהגיע לאירועים ובמקצועיות נדירה טיפל במסירות בחולים ובפצועים".

שלומוביץ הוסיף כי "מסירותו הרבה באה לידי ביטוי בצביון ההלכתי של ארגון הצלה, הוא דאג שהצלת החיים תהיה על פי גדרי ההלכה והשבת. הוא היה תלמידו ומקורבו של מורינו רב הארגון, הגרש"א שטרן שליט"א יבלחט"א. בין השאר הוא העניק מדי שבת את משרדו האישי לצורך לינת 'גוי השבת' של הצלה. חיים היווה סמל בארגון לנתינה אין סופית, תמיד בחיוך ובשמחת החיים האופיינית והמיוחדת שלו. מאחורי הקלעים חיים פעל בעוד נושאים רבים שאנשים לא יודעים. הוא יחסר לנו מאוד, כולנו איבדנו חבר ואח. אנחנו מתפללים ומחזקים את ידי משפחתו היקרה ברגעים קשים אלו".

"מדובר באדם משכמו ומעלה" אומר שימי זילברשלג, מתנדב בארגון 'השומרים' בבני ברק. "הוא היה יוצא לאירועי חירום בשעות לא שעות, ביום ובלילה. כשטיפל במקרה מסוים, בעיקר בנושאים בהם נדרשה רגישות רבה, הוא לקח את זה ברצינות ולא נתן מנוס עד שהעבריין נתפס". לדבריו, "גם נושא חיפוש אחרי נעדרים היה קרוב לליבו. היה חשוב לו לוודא שכל אדם באשר הוא, ישוב לביתו".

"משפחת מתנדבי 'השומרים', כואבים ומבכים את הטרגדיה הנוראה עם לכתו בטרם עת של הר"ר חיים הר כסף ז"ל מבכירי הארגון, מתנדב בכל רמ"ח אבריו ושס"ה גידיו, איש אשכולות, אשר עשה רבות במסגרת הארגון למען בטחונם של תושבי העיר בני ברק", נכתב בהודעת הארגון, "ההנהלה, רבני הארגון והמתנדבים שולחים בזאת כוס תנחומים לרעייתו שתחי' ולבני המשפחה, ומאחלים רפואה שלימה לילדיו היקרים".

בסניף בני ברק של ארגון 'איחוד הצלה', חשפו הערב בפני המתנדבים כי הר כסף פעל מאחורי הקלעים להשכין שלום בין הארגונים בעיר. "לאחר שכבה הנר", נכתב בהודעה ששוגרה למתנדבי הארגון, "אנו יכולים לספר לכם בלב קרוע ועיניים דומעות שבעודנו מדברים, כותבים ודנים בכל שבוע על פעילות שני הארגונים בעיר בני ברק, מאחורי הקלעים היה אדם יקר שלא נח לרגע, היה יושב עמנו, מדבר ודן, הולך ושב, כאשר מטרתו היא מטרה אחת, לאחד את פעילות שני הארגונים לפעילות משותפת, אוהבים זה את זה ומכבדים ביחד את השבת ומצילים חיים יחדיו".

"נגד כל הסיכויים הוא הסכים להילחם ואף לשלם מחיר יקר ורק בכדי להביא לחתימת הסכם בין שני הצדדים. היינו יושבים יחד במשרדו בשיתוף אנשים טובים נוספים והוא היה חוזר על בקשתו: 'לא אכפת לי מאיזה ארגון אתה ואיזה אפוד תלבש, העיקר בא נציל חיים יחד ונכבד את השבת היקרה'".

מסע הלוויה ייצא בשעה 22:45 מבית הכנסת 'מתיבתא' ברחוב הרב קוק 2 בבני ברק לעבר בית העלמין ירקון שער פתח תקווה, שם ייטמן למנוחת עולמים.

יהי זכרו ברוך.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. או וי מעבר להיתנדבות היה איש טוב אוי איזה מידות טובות. איך אהב כל יהודי. קידש את המטרה להציל חיים ולא ענין אותו כלום מסביב  (ל”ת)


  2. אדם יקר תמיד עם חיוך על שפתיו  (ל”ת)

    שלום

  3. כל מי שנפצע בבית או ברחוב- היה הולך אליו ומטפל בו  

    אבי

;