1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. פלילים

היועמ"ש הכריע: מח"ש והמשטרה יחקרו יחד את האסון בהר מירון

היועמ"ש לממשלה קבע הערב כי מח"ש והמשטרה ישתפו פעולה בחקירת האסון במירון | בהתייעצויות שנערכו בהשתתפות גורמי החקירה השונים עלה, כי ניהול החקירה ע"י שני גופים שונים באופן הזה, עלול להביא לתקלות | מנדלבליט: "קשה להפריז בחומרת האסון שאירע במירון"

אבי גדלוביץ', כ"ד אייר תשפ"א 06/05/2021 18:19

"חקירה מורכבת" אסון מירון תשפ"א אסון מירון תשפ"א צילום: ישי ירושלמי

בתום מספר התייעצויות לגבי חקירת האסון במירון, שבו נהרגו 45 בני אדם ונפצעו למעלה מ-150, החליט היום (חמישי) היועץ המשפטי לממשלה על מתווה שבמסגרתו יפעלו שני צוותי החקירה – זה של משטרת ישראל וזה של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה.

מטעמו של מנלבליט נמסר כי צוותי החקירה יעבדו באופן משותף ומתואם לצורך חקירת האירוע, "תוך הקפדה על גדרות וסייגים לעבודה המשתפת, במספר היבטים, על מנת לשמור על עצמאות החקירה של כל גוף, ויכולתו להגיע לבירור האמת בצורה מיטבית".

צוות החקירה המשותף ילווה ע"י פרקליטות המדינה, באמצעות פרקליטים שימונו ע"י מ"מ פרקליט המדינה. כל שאלה שתתעורר לגבי הפעילות המשותפת תובא להכרעת גורמי מקצוע בכירים בפרקליטות המדינה. בהתייעצויות שנערכו אצל היועץ המשפטי לממשלה בענייו השתתפו מ"מ פרקליט המדינה והגורמים הרלוונטיים במח"ש ובפרקליטות, בייעוץ המשפטי לממשלה ובמשטרת ישראל, ובראשם ראש אגף החקירות והמודיעין.

ראש אח"מ ומנהלת מח"ש עדכנו בממצאי חקירת המשטרה ובדיקת מח"ש עד כה, וציינו כי מדובר בחקירה מורכבת עד מאוד, וזאת, בין היתר, נוכח ריבוי הגופים הממשלתיים, הציבוריים והפרטיים המעורבים באירוע, ומעגלי קבלת ההחלטות השונים, אשר מחייבים בחינה מעמיקה שתכלול היבטים רחבים וביחס לגורמים רבים.

עוד הבהירו, כי בנסיבות המיוחדות והחריגות מאוד של האירוע, בו היה טיפול משולב של גורמים שונים, ניהול החקירה ע"י שני גופים שונים באופן שהוא נפרד ומנותק, עלול להביא לתקלות ומקשה מאוד על מיצוי החקירה והגעה לחקר האמת, ועל כן אין מנוס מלייצר מיתווה של תיאום ושיתוף, בכפוף לסייגים מסויימים.

בין הסייגים שנקבעו לעבודת הצוות המשתף: רק חוקרי מח"ש יגבו הודעה משוטרים, והצוות המשטרתי לא ייחשף לשאלת חקירת שוטר כחשוד ולא יהיה מעורב בכך כלל.

היועץ המשפטי לממשלה סיכם את הדברים ואמר: "קשה להפריז בחומרת האסון שאירע בהר מירון, ועל כן יש לעשות כל שניתן כדי לחתור לגילוי האמת באמצעות חקירה אפקטיבית ויעילה. כפי שהובהר, הטלת מלאכת החקירה של האירוע על משטרת ישראל או על המחלקה לחקירות שוטרים, כל גוף לעצמו, וכן חקירת האירוע על ידי שני הגופים בנפרד, מקשה על מיצוי החקירה, ואף עשויה להביא לתקלות שיפגעו בחקר האמת".

"נוכח המאפיינים הייחודיים של חקירה זו", הוסיף היועמ"ש, "והעוצמה בה הדברים שלובים זה בזה, קשה להלום חקירה שאינה משתפת, מתואמת ומתכללת את כל האירוע על מנת לקבל את התמונה המלאה, ועל כן יש מקום לבצעה בדרך של צוות חקירה משתף המורכב משני צוותי חקירה. דרך חקירה משתפת ומותאמת זו מקובלת ונהוגה בפרקטיקה באותן נסיבות ייחודיות שיש הצדקה לכך. וזהו אכן מקרה מובהק בו מתקיימת הצדקה לכך".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. קשה להפריז?? מה הכוונה מה זה המילים המכובסות האלו?  (ל”ת)


  • אם היה נמעך שם,לא היה מדבר על הפרזה ! אין גבול ! (ל”ת)


 2. אני כבר מיואשת אחרי כותרת כזאת.... אין אמת בעולם.  (ל”ת)

  יעל

 3. משטרה לא יכולה לחקור את עצמה  

  א

 4. איזה בדיחה טובה !  


 5. בקיצור מחר אני אחקור את עצמי...  (ל”ת)


 6. הרשות השופטת תחקור את עצמה? איזה בדיחה?  

  דני

;