1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. פלילים

בבצ'יק עומת עם גילויים חדשים - כמה שנים מאזינים לו?

האזנות הסתר של המשטרה אחרי בכירים במשרד הבריאות ובחברת תנובה שחשודים בפרשת השחיתות שנחשפה השבוע - החלו כבר לפני ארבע שנים. בתנובה הבחינו בהאזנות וניסו לסכל אותן. בבצי'ק נחקר היום שוב

יוסי שטארק, ל' סיון תשפ"א 10/06/2021 17:37

בתנובה ניסו לסכל מוטי בבצ'יק מוטי בבצ'יק צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האזנות הסתר של המשטרה אחרי בכירים במשרד הבריאות ובחברת תנובה שחשודים בפרשת השחיתות שנחשפה השבוע - החלו כבר לפני ארבע שנים. על פי הפרסום ב'ווינט', כבר בשנת 2017 המשטרה הפעילה האזנות סתר לשיחות שניהלו החשודים בפרשייה.

על פי הדיווח, אחת השיחות שמעניינות מאוד את חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה היא זו שהתנהלה בין בכירה בתנובה לבין מנכ"ל חברת הלובינג "פוליסי" ארז גיל-הר, שנעצר אף הוא. השיחה נסובה בין היתר על הצורך של תנובה לחבר בין יו"ר ועדת הבריאות דאז ח"כ אלי אלאלוף לבין שר הבריאות באותה תקופה, יעקב ליצמן. "צריך לקשור את הקצוות ביניהם", נאמר בשיחה.

החשד של חוקרי יאח"ה הוא כי השיחה מעידה על הקשר שניסו לרקום בתנובה על מנת לקדם בין היתר את ביטול הסימון האדום בגבינות הצהובות במסגרת רפורמת המזון.

במשרד יאח"ה חוקרים היום שוב את מוטי בבצ'יק, יועצו הקרוב של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, ובמהלך החקירות היום צפויים החוקרים לעמת את בבצ'יק עם ההקלטות החדשות. בפרשה נעצר גם מנחם גשייד, ששימש לפני כן כעוזרו של ליצמן.

על פי הדיווח ב'ווינט', במשטרה מעריכים כי בשלב מסוים של ההאזנות שהיא ביצעה - גם בתנובה הבינו שייתכן ומישהו בוחן אותם מקרוב. הוכחה לכך הייתה בין היתר בחשש של מנכ"ל החברה אייל מליס כי מאזינים לו ומקליטים אותו.

החשש הזה הוביל לכך שלתנובה הגיעה חברת חקירות מיוחדת, שבדקה בלשכתו של מליס אם אין בה מכשירי הקלטה והאזנה, כולל במכשירי הטלפון שלו ובמחשב. מליס עצמו נחקר השבוע בחשד שנתן שוחד למקורבי ליצמן.

דווח גם כי חוקרי המשטרה מנסים לבדוק מול החשודים לשם מה הם היו צריכים להיות בקשר כה אינטנסיבי. כך למשל, הם יירטו בין היתר SMS שבו עדכן בבצ'יק את ארז גיל-הר מתוך ועדת סימון המזון על הנעשה בישיבה ועל כך ששוחח עם בכירים בתנובה.

עורכי הדין של החשודים - אילן סופר, מיכל רוזנבוים, עמית חדד ואייל בסרגליק - ממשיכים להכחיש את החשדות, ואמרו כי נכון לעכשיו לא הוצג חומר חדש שמבסס את חשד המשטרה.

על פי החשדות, בבצ'יק קיבל שוחד שהועבר לעמותות חרדיות על מנת שיקדם הקלות בסימון חלק מהמוצרים. בין היתר, כדי שמוצר גבינה צהובה של חברת תנובה שיועד לסימון "שומן רווי בכמות גבוהה" ו"נתרן בכמות גבוהה", לא יסומן כך. בסופו של דבר, הסימון יצא לפועל.

במסגרת החשדות שנחשפו, שוטרי יאח"ה פשטו על המטה החדש של תנובה והחרימו מסמכים רבים, שכן שוק הגבינות הצהובות עומד לכאורה במרכז הפרשה.

השבוע דווח כי מנכ"ל חברת תנובה, אייל מליס, חשוד במתן שוחד למקורבי השר ליצמן שנעצרו במסגרת פרשת השחיתות שנחשפה בתחילת השבוע. מליס נתן עדות ביום ראשון במסגרת הפרשה, אך יומיים לאחר מכן הוחמר החשד נגדו והוא נחקר באזהרה.

במשטרה חושדים כי חברות גדולות במשק העבירו סכומי כסף לעמותות הקשורות למוטי בבצ'יק, עוזרו של ליצמן, בזמן שכיהן במשרד הבריאות, בתמורה לקידום הטבות רגולטוריות. בין היתר עלה החשד כי בבצ'יק סייע לחברת תנובה בנושא סימוני הבריאות על מוצרי החברה.

חקירת הפרשה הפכה לגלויה ביום ראשון, אז נעצרו מוטי בבצ'יק, יחד עם האסטרטג והעיתונאי מנחם גשייד, ששימש אף הוא בעבר כעוזרו של השר.

בנוסף לשניים, נעצרו הלוביסט ארז גיל הר, מנכ"ל חברת 'פוליסי' ואבי דצינגר, מנכ"ל חברת התרופות 'רוש' - ששוחררו ביום שני בתנאים. בפרשה נחקרו באזהרה גם בכירים, ובכירים לשעבר בחברת תנובה יחד עם בכירים אחרים.

ב'ידיעות אחרונות' פורסמו פרטים חדשים על האישה שצפויה להפוך לעדת מדינה נגד עוזרו הבכיר של השר ליצמן. מדובר בא', בכירה לשעבר בחברת תנובה, שחוקרי להב הציעו לה להפוך לעדת מדינה. במשטרה הבהירו לא' כי יש בידיהם הקלטות שנאספו במהלך החקירה, אך נאמר לה כי היא "לא ממש קשורה לפרשה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. גור גור גורנישט.....  


 2. איך יכול להיות ששוטרים חילונים שלא למדו ולא שנו...  

  שריר

  • מה הקשר?? (ל”ת)


 3. סיפור על צפרדע שנפלה לגבינה... נו באמת... למי הואיל הסימונים של בריאות? ולמי הזיק את הורדתו?  (ל”ת)

  שמויגר

  • וכן, כמה אנשים ניצלו ממות לחיים בגלל שחנקו את עצמם עם סמרטוט (מסכה בלע"ז) על האף והפה, וכמה ל"ע נפטרו בגלל שנשמו אויר צח?? (ל”ת)


 4. 4 שנים  


 5. בבציק פושע בחסות פטרונו  (ל”ת)


;