1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

הממשלה נערכת לבליץ חקיקה; תוך כחודשיים יחוקק חוק הגיוס

לפי ההסכמים הקואליציוניים, כבר בימים הקרובים צפוי להתחיל בליץ' של חקיקה בממשלה החדשה. תחילה הם יתמקדו בחוקים שיסתמו את החורים שיכולים לקרות בממשלה הרוטציה ומיד לאחר מכן יחלו בבליץ' חקיקה בנושאי דת ומדינה, כמו גיוס, כשרות גיור ובחירת רבנים ראשיים

ארי קלמןה' תמוז תשפ"א 15/06/2021 13:56

החרדים נכנסים לדריכות נפתלי בנט נפתלי בנט צילום: ישי ירושלמי

עוד לא עברו יומיים מאז הקמת הממשלה, ובקואליציה נערכים לבליץ חקיקה בחוקים שונים, בעיקר אלו שלא עברו בתקופה בה החרדים איישו את משרדי הממשלה. תחילה יגיעו תיקוני חקיקה שיבטיחו את קיום הרוטציה בין נפתלי בנט ללפיד ולאחר מכן גם חקיקה דתית.

במסמך שנחתם טרום הקמת הממשלה בין סיעות הקואליציה סוכם על לוח זמנים לחקיקת שורת חוקים, תחילה תוך 30 יום החוקים שמבטיחים את המשך הממשלה ולאחר מכן שורה של חוקים בנושאי דת.

כך, תוך 30 יום יחוקקו את החוק שדוחה את מועד העברת התקציב ל 145 יום, ותיקונים נוספים בחוק יסוד הממשלה וחוק יסוד הכנסת שיבטיחו את מימוש הרוטציה ברקע הפלונטר הקודם שפירק את ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ.

מדובר בתיקונים בחוק שיאפשרו לשתי סגנים לכהן תחת ראש הממשלה, וכן סעיף יקבע שאם הממשלה תתפרק יאיר לפיד ונפתלי בנט לא יוכלו לכהן כראשי ממשלת באותה הכנסת, הצעה נוספת תאפשר הבאת עריקים מסיעת הליכוד.

על פי תיקון לחוק יסוד הכנסת, יוכלו כל ארבעה חברי כנסת להתפצל מסיעה, למרות שאינם מהווים שליש סיעה, כפי שמתחייב כעת בחוק, התקווה היא שיצליחו במועד כזה או אחר להביא לעורקים מהליכוד.

חוק נוסף שצפוי לבוא תוך 49 יום הוא חוק הגבלת הכהונה שעורר מחלוקת ערב הקמת ממשלה, על פי הנוסח המוצע, החוק יקבע גם צינון לראש ממשלה שכיהן 8 שנים או שתי קדנציות ולא יוכל לכהן אך כחבר כנסת.

בימינה הכחישו את הסכמתם על הצעת החוק, אך בפועל ההצעה שכונתה על ידי הליכוד "הצעה נוסח אירן" שולבה בהסכמים הקואליציוניים, והיא תעלה להצבעה בעוד 30 יום, כשאז נדע האם בימינה יידרשו שינויים שיאפשר לנתניהו להתמודד לפחות לכנסת.

בשלב הבא הקואליציה תחל בבליץ חקיקה בנושאי דת, תחילה תיקון לחוק הדיינים, שיובא תוך 30 יום, החוק יקבע כי נדרש שוויון מלא בין חברי הוועדה למינוי דיינים בין גברים לנשים, זאת בנוסף לסיכום הקואליציה כי כל חברי הוועדה באופן תקדימי יהיו חברי הקואליציה.

בהמשך יחוקקו תוך 60 יום את תיקון חוק הגיוס בנוסח מתווה ליברמן שהוצע ועבר בכנסת העשרים בקריאה ראשונה, חוק ההונאה בכשרות שיאפשר לרבני ערים להעניק כשרות בכל הארץ, חוק הגיור שיאפשר לכל רב עיר לגייר, מה שיביא לגיור רפורמי.

בשלב השלישי יערכו בקואליציה לבחירות לרבנות הראשית לישראל בעוד כשנתיים, ויבקשו כבר תוך 90 יום לשנות את פורום הגוף הבוחר לרבנות הראשית, לאפשר בחירת רב מהציונות הדתית כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ממשלת זדון ושנאה  


  • סע סע 


  • סע סע 


  • רוב מוחלט של העם לא רוצה לראות חרדים בממשלה 


  • החוק הכי חשוב - בלי חובות אין זכויות!!!! (ל”ת)


  • לכל המגיבים, לפי דוח אכ"א משנת 2019 כ50% מהצעירים שמגיעים לגיל גיוס לא מתגייסים. החרדים אינם מהווים יותר מ20% מאותם צעירים. אז לפני שאתם באים לחרדים בטענות, לכו לתקן את עצמכם ואת ילדיכם (ל”ת)


  • לממשלה הנוכחית אין רוב מוחלט. לערביי ישראל לא איכפת מי יהיה בקואליציה העיקר שהם יקבלו מה שהם רוצים ובלעדיהם אין לכם יותר מ50 מנדטים. בנוסף בנט וסער לא אמרו שהם לא רוצים את החרדים, הם לא רוצים את ביבי והחרדים הולכים עם ביבי. אז ה"רוב" הזה הפך ל30 מנדטים מתוך 120 זה ממש לא רוב (ל”ת)


 2. גם בוועדה למנ"ש היה חצי נשים? גם במינוי קאדים? האם פקיד שומה מחוז דן יעניק שמאות לתושב אילת?,-כמו בכשרות? האם חוק הגיוס יחול על ערבים?  (ל”ת)


 3. חודשיים זה מספיק זמן שחייבי הגיוס יברחו למולדת...  

  שריר

 4. וכל מי יש לו טענות לגבי החקיקות נגד הדת, מוזמן לפנות לנציגי ש"ס וג' שלא הסדירו את הנושאים האלה במשך עשור שבו היו בקואליציה  (ל”ת)


 5. כבר הרבה מאוד זמן כתבתי פה בתגובות את מה שעומד לקרות בנושא כאן  

  משה

 6. קדימה. שיעבירו את חוק הגיוס ואת הקמת ועדת חקירה ממלכתית.  

  לייבי

 7. בנט נוצרי  


 8. בנט מיסיונר  


 9. תמונה של בנט על קבר עמנואל מורנו  

  1

  • בושה שאישרו את התגובה שלך. גם אם אתה לא מסכים עם אדם ודעותיו זה לא נותן לך שום זכות לייחל למוות שלו (ל”ת)


 10. חרדים, לא להתרגש  

  שירה

 11. חברי הוועדה לבחירת דיינים יהיו רק מהקואליציה, זה מענין.  

  רפי

  • ממשלה 


;