י"ז אייר התשפ"ד
25.05.2024
רשלנות רפואית

הרופאים התבלבלו במטופלת - והשתילו לה עדשה של חולה אחר

תביעה על רשלנות רפואית קשה נגד ביה"ח אסותא אשדוד. רינה פחימה בת ה-73 הגיעה לעבור הליך שגרתי, אך בגלל טעות הוכנסה לניתוח בזק נוסף. "הלוואי שאוכל לחזור לחיים שהיו לי לפני המקרה".

הרופאים התבלבלו במטופלת - והשתילו לה עדשה של חולה אחר
חדר ניתוחים צילום: pixabay

הסיוט של כל חולה שמגיע לניתוח בבית חולים הוא שיטפלו בו בטעות לפי נתונים של חולה אחר, וזה בדיוק מה שקרה בספטמבר 2019 לרינה פחימה בת ה־73 מאשדוד. פחימה הגיעה לבית החולים הציבורי אסותא אשדוד לעבור ניתוח קטרקט, אך בגלל טעות מצערת הושתלה לה עדשה של חולה אחר.

הטעות הקשה התגלתה לפחימה לאחר הניתוח, כאשר אחת האחיות פנתה אליה בשם אחר לגמרי משמה האמיתי, והיא נשאלה אם היא באמת בטוחה שזה לא שמה. לאחר מכן התברר שהשם שפנתה אליה האחות הוא שמו של מטופל אחר אשר גם אמור היה לעבור את אותו ניתוח בבית החולים, והעדשה שהוכנה לו הושתלה בטעות בעינה של פחימה. כך מדווח הבוקר, רן רזניק ב'ישראל היום'.

פחימה הגישה בחודש יוני 2021 תביעת רשלנות רפואית לבית משפט השלום בירושלים נגד בית החולים, וגם נגד הרופא המנתח ד"ר יובל פסח ואחות חדר הניתוח אילנה שקולניקוב. הטענות בתביעה מסתמכות על חוות דעת רפואית, וכן על התיק הרפואי של פחימה שבו נכתב בדו"ח הניתוח כי "לאחר השתלת העדשה התברר שהעדשה אינה הנכונה", ונמצא תיעוד מלא של פרטי המטופל שהעדשה שלו הושתלה אצל רינה בטעות. את התביעה הגישו עורכי הדין אסף ונתנאל פוזנר.

קטרקט (ירוד) הוא אחד הגורמים השכיחים להפרעה בראייה אצל מבוגרים. הוא נגרם מכך שעדשת העין מאבדת את השקיפות שלה. בניתוח לטיפול בבעיה מוצאת העדשה העכורה, ומושתלת לרוב במקומה עדשה מלאכותית המותאמת לנתוני העין של המטופל. כך קרה אצל רינה - היא סבלה מירידה בראייה, אובחנה כסובלת מקטרקט בעין שמאל, והוזמנה לניתוח באסותא אשדוד בתאריך 8 בספטמבר 2019.

ואולם, לפי כתב התביעה, "במהלך הניתוח התרשלו הנתבעים כלפיה בצורה בוטה, בכך שהשתילו בעינה עדשה שיועדה למטופל אחר. לאחר מכן היא הוכנסה באופן היסטרי, חפוז, תוך איבוד עשתונות וללא שיקול דעת לניתוח נוסף - רשלני אף הוא - שלא זו בלבד שלא היה דרך ההתנהלות הסבירה והנכונה, אלא בניתוח הנוסף הורחב החתך הניתוחי, והדבר הוביל לפגיעה קשה נוספת בעינה של פחימה, תוך גרימת נזק כבד ובלתי הפיך לעינה ולמצבה הנפשי".

מבית החולים נמסר בתגובה: "הרופא המנתח הינו מנתח מקצועי מסור ומנוסה, מהמובילים בארץ. הוא מבצע מדי שנה מאות ניתוחי קטרקט מורכבים לצד צוות מיומן במרכז הרפואי אסותא אשדוד, ניתוחים אשר הביאו מאור עיניים לאלפי מטופלים. "בנוגע לתביעה שעל הפרק, הרי שהיא התקבלה בימים אלו בבית החולים באמצעות העיתון. בית החולים אסותא ילמד את הדברים, ויפרוס בבית המשפט כמקובל את מלוא טענותיו, מגובות במומחים המתאימים".

רשלנות רפואית אסותא אשדוד

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד