י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
פרשת 'ניקיון כפיים'

החשוד שנחקר לאחר ההיעדרות והאישה שקשרה עצמה לרצח | פרטים חדשים

שלושים שנה אחרי, שתי הפרשות שזעזעו את המדינה קרובות יותר מתמיד לפיצוח | אחרי שבית המשפט האריך את מעצרם של שלושת החשודים, חקירתם נמשכת | לפחות שניים מהחשודים קושרים את עצמם לפרשות | דיווח: נבדק חשד שהרב אליעזר ברלנד עצמו קשור לפרשה

החשוד שנחקר לאחר ההיעדרות והאישה שקשרה עצמה לרצח | פרטים חדשים
אחד החשודים, ניסים שטרית צילום: פלאש 90, 'רב הנסתר' - כאן 11

ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים נמשכת חקירת שלושת החשודים שנעצרו לפנות בוקר (ראשון) בירושלים במסגרת פרשת 'ניקיון כפיים'. השלושה, שני גברים ואישה, אנשי קהילת 'שובו בנים' של הרב אליעזר ברלנד, חשודים בשתי פרשות - רצח והיעדרות - שהתרחשו לפני למעלה משלושים שנה.

בין העצורים, אישה בשנות השישים לחייה. בחקירתה היא קשרה עצמה לפרשת הרצח של אברהם אדרי בשנת 1990, שגופתו נמצאה ביער רמות. היא טענה כי הופעלה על ידי אחרים במטרה להביאו למקום מסויים - שם ככל הנראה נרצח באכזריות.

באשר לאחד החשודים שנעצר לפנות בוקר, אין מדובר בפעם הראשונה שהוא נחקר בפרשה. מייד לאחר היעדרותו של הנער החרדי ניסים שטרית, הוא נחקר, אך שוחרר מבלי שהמשטרה הצליחה לבסס נגדו את החשדות. בתקופה האחרונה התבסס שוב החשד נגדו והבוקר הוא נעצר יחד עם החשודים הנוספים.

מוקדם יותר היום האריך בית המשפט את מעצרם של החשודים בשבעה ימים. נציגת המשטרה ציינה במהלך הדיון כי חקירה סמויה שנערכה פרק זמן ארוך, העלתה דברים שמבססים את החשדות. "מדובר בפעולות שדורשות משאבים וזמן וכן פעולות מורכבות", אמרה נציגת המשטרה.

ב'כאן חדשות' דווח הערב כי במשטרה בודקים האם מנהיג הקהילה, הרב אליעזר ברלנד, קשור אף הוא לפרשות הרצח וההיעלמות. בתחקיר שכונה 'רב הנסתר', שפורסם ב'כאן 11', עלה הקשר בין אנשים בקהילה לשתי הפרשות.

אחיו של הנער ניסים שטרית, שנעדר באותה תקופה ולא אותר עד לימים אלו, סיפר מוקדם יותר היום כי האח הוכה על ידי אנשי הקהילה בימים שלפני ההיעדרות. "אחי קיבל מכות נוראיות בקהילה של ברלנד", סיפר מאיר שטרית בראיון ל'רשת ב''. "היו שם כמה קבוצות עבריינים שהחליפו בגדים של חילונים בחרדיים והשתמשו באותן שיטות. הוא זיהה את שמותיהם ומסר למשטרה. לא לקח כמה ימים וניסים התנדב למשמר האזרחי כדי שיהיה לו אקדח ביד. יום אחד הוא פגש אחד מהם ברחוב בירושלים, רדף אחריו, הלך למשטרה ואמר – 'הנה, זה אחד מהחוטפים שלי'".

"הוא נעצר אבל שוחרר. מרגע זה החלו לחצים על ההורים שלי שיבטלו את התלונה ויסגרו את התיק. ניסים נעלם כדי שלא יהיה תובע בתיק על חטיפה", הוסיף האח.

שטרית טען כי בתקופה שלאחר הרצח, בשנות ה-80, הוא נהג להעביר למשטרה שמות חשודים במעשה. בראיון ל'רשת ב'' הוא אמר כי "לפני 35 שנים כל החומר היה מונח במשטרה על ידי. המשטרה הייתה בכיוונים אחרים לגמרי, לא מאופסת וחיבלה בחקירה. אני הבאתי את השמות והאנשים. אבל קבוצת העבריינים הזו יודעת שאם היא שומרת את הפה מלדבר, המקסימום שאפשר זה להאריך את המעצר. אלה שחטפו והיכו אותו נעצרו ושוחררו".

לדברי האח, "אני לא יודע שהוא נרצח בוודאות. אבא שלי לקה בהתקף לב אחרי שנה, הוא לא עמד בזה. במשך חצי שנה עזבתי הכול, חקרתי והגעתי לממצאים בכוחות עצמי. אנחנו מבקשים לדעת איפה אחי הוטמן כדי להביא אותו לקבורה. מדובר בטרוריסטים. אני מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לעשות הכול כדי להכריח את העצורים לספר מה עשו עם אחי".

כפי שדווח מוקדם מוקדם יותר היום, שלושת החשודים החרדים כבני 60, שני גברים ואישה, נעצרו לפנות בוקר בירושלים, בחשד שהיו מעורבים בשני מקרי היעדרות ורצח שהתרחשו בעיר לפני כשלושים שנה. מדובר במקרים שעוררו סערה רבה בשנות ה-80 וה-90 ולאחרונה נרשמה התפתחות בחקירתם. בימים האחרונים, ככל שהתפתחה החקירה, הגיעו חוקרי משטרה למספר נקודות באזור הבירה ואספו ממצאים.

אחד המקרים שנמצאים בלב החקירה, היא היעדרותו של הנער החרדי ניסים שטרית בירושלים. שטרית יצא מביתו בשכונת סנהדריה ב-23 בינואר 1986 אך מאז נעלמו עקבותיו. במשך השנים עלו הערכות שונות מה עלה בגורלו, אך ההשערה שהתחזקה היא כי נחטף ונרצח על ידי גורמים חרדים קיצוניים שלא ראו בעין יפה את התנהלותו.

מקרה נוסף הוא רצח אברהם אדרי בשנת 1990. גופתו של אדרי, שעבד בתלמוד תורה, נעדר ואותר ביער רמות על ידי שני אחיו לאחר שנרצח בצורה אכזרית. במהלך השנים עלו כיווני חקירה רבים בהקשר למותו של אדרי ובמשטרה העריכו כי יש קשר בין המקרים.

רצח שובו בנים פרשת ניקיון כפיים ניסים שטרית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 30 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד