1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

הפרשן: "מלחמה עם איראן? לא אומר שזה לא יקרה"

הפרשן לענייני חוץ של ה'גארדיאן' הבריטי טוען כי לפי המצב כרגע מול איראן נראה כי המוצא האחרון הוא סבב לחימה והפצצת הכורים הגרעיניים על ידי ישראל זאת בצל החשש שארה"ב לא תתייצב בנחישות לצד ישראל 

יענקי פרבר, י"ב חשון תשפ"ב 18/10/2021 12:58
תגיות:

רוב יהודי למהלך אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: Pixabay

סיימון טיסדל, פרשן לענייני חוץ של ה'גארדיאן' הבריטי, מנתח את המצב השברירי עם איראן, ושואל, מה יעשו הממשלות המתנגדות אם, ככל הנראה, המשטר בטהראן ימשיך לגרור את רגליו. תוך צבירת האמצעים לבניית נשק גרעיני?

סיימון דיסטל כותב, כי "מנהיגי ישראל, כרגיל, אינם מקמצים במילים" הוא מצטט את שר החוץ יאיר לפיד "כל יום שעובר, כל עיכוב במשא ומתן, מקרב את איראן לפצצה גרעינית. אם משטר טרור ירכוש נשק גרעיני, עלינו לפעול. עלינו להבהיר שהעולם המתורבת לא יאפשר זאת".

הוא מצטט גם את אנטוני בלינקן, מזכיר המדינה האמריקני. "אנו מוכנים לפנות לאפשרויות אחרות אם איראן לא תשנה את דרכה, אבל אנו ממשיכים להאמין שדיפלומטיה היא הדרך היעילה ביותר". בביקור בירושלים בשבוע שעבר אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה היוצאת, ניבאה שהמשא ומתן שנתקע עומד להתקרב לרגע מכריע.

סיימון מציין כי "הדבר האחרון שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן רוצה, כשהוא מנסה להתנתק מהמזרח התיכון ולהתמקד בסין, הוא פעולה צבאית ישראלית נגד איראן שתבעיר את האזור", סיימון מציין כי ראש ממשלת ישראל אינו שולל זאת. "העולם מחכה, האיראנים מתעכבים והצנטריפוגות מסתובבות", צוטט בנט.

סיימון מזכיר כי רוב הישראלים חוששים, "הפחד אמיתי. רוב הישראלים היהודים, 51%, סבורים שישראל הייתה צריכה לתקוף את איראן לפני שנים במהלך השלבים המוקדמים של הפיתוח הגרעיני שלה, במקום לחכות להסדר משא ומתן", כך עולה מסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה. הוא מצטט את הרמטכ"ל כוכבי, כי "תוכניות הפעולה הצבאית נגד איראן מואצות מאוד".

סיימון מציין כי נשיא איראן החדש קיצוני ועקשן מאד בכל הנוגע להסדר מול האמריקאים, המשטר מתעלם ממצוקתם של אזרחים איראנים שמרוששים מהסנקציות. "המשטר מתעלם מחששות של התפשטות גרעינית. הוא מאיים על קרע קבוע עם הדמוקרטיות המערביות". הוא מזהיר, "גרוע מכך, הוא פותח דלת לניצים מכל הצדדים המקדמים בפזיזות פתרונות צבאיים כאשר במציאות אין "פתרונות" כאלה. "מלחמה עם איראן? זה שזה עדיין לא קרה לא אומר שזה לא יקרה". מסיים סיימון את התחזית הקודרת.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. המלחמה עם אירן זו שואה נוספת..  

    שריר

  2. הבא להורגך השכם להורגו  

    בהא

;