י"ח אייר התשפ"ד
26.05.2024
ההסכם עם ישראל בסכנה

פעיל פוליטי סודני: מוכנים למות מאשר שהצבא ישלוט

פעיל חברתי-פוליטי מסודן שוחח הבוקר עם כלי תקשורת ישראלי והסביר כי במדינה ישנם רבים שמוכנים למות בכדי להעיף את השלטון של אנשי הצבא | "אם ישראל תצא בכל הצהרה שהיא, שהיא תומכת בשלטון החדש או בהפיכה הצבאית החדשה, כנראה שיחסי סודן-ישראל או נורמליזציה יהיו בסכנה ממשית"

פעיל פוליטי סודני: מוכנים למות מאשר שהצבא ישלוט
ראש ממשלת סודן המודח עם בכירים בצבא צילום: ממשלת סודן

ההפיכה הצבאית בסודן מעוררת סערה עולמית. הממשלה האמריקאי הודיע כי יפסיק לסייע כלכלית למדינה, והסכם הנורמליזציה שנחתם רק לפני שנה בין סודן לישראל במסגרת הסכמי אברהם עומד כעת בסכנה. במהלך הלילה דווח כי שבעה אנשים נהרגו ו־140 נפצעו במהלך המחאות נגד ההפיכה.

הרון מוניס, פעיל פוליטי־חברתי, שוחח הבוקר (שלישי) עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתוכניתם ב-103FM והתייחס למצב במדינה. 

"מה שקורה שם פשוט מחריד, הצבא מכריז על מצב חירום, על ביטול כל מוסדות הממשל במדינה ובייחוד מוסדות הממשל האזרחי. אנשים גם נרצחו במהלך הלילה". למרות זאת, האזרחים, כך סיפר, "עדיין נחושים לא לאפשר להפיכה הצבאית הזאת להשתלט על המדינה. כמעט כל הבירה משותקת כי אנשים יצאו לרחובות וחסמו את הכבישים כדי להאט את התנועה של רכבי ואנשי הצבא, שלא יוכלו לעצור עוד אנשים ולהרוג עוד אנשים", תיאר מוניס.

בהתייחסו להסכם עם ישראל אמר: "אם ישראל תצא בכל הצהרה שהיא, שהיא תומכת בשלטון החדש או בהפיכה הצבאית החדשה, כנראה שיחסי סודן-ישראל או נורמליזציה יהיו בסכנה ממשית. אנשים אומרים 'אנחנו מוכנים למות מאשר שהצבא ישלוט במדינה שוב'".

עוד אמר בנוגע להפיכה: "זה היה בעצם חלק מהמשחק של הגנרל הצבאי, שהכריז אתמול על ההפיכה הצבאית. הוא שולט על הצבא בצורה מוחלטת, אף אחד לא יכול להרים ראש מולו. כל מה ששמענו וכל הניסיונות היו חלק מהמשחק הפוליטי שהצבא הסודני משחק".

נורמליזציה סודן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד