1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

הריגת הבדואי הפורץ: העונש הצפוי לאריה שיף

בית המשפט המחוזי בבאר שבע שדן הבוקר בעונשו של אריה שיף, שהורשע בהריגתו של מוחמד אל-אטראש שפרץ לרכבו בנובמבר אשתקד בערד - ביקר את גישת הפרקליטות | ההחלטה על העונש צפויה להתקבל ביום ראשון בשבוע הבא | הרשעתו של שיף התקבלה לאחר הליך גישור בינו ובין הפרקליטות

חיים שמואליכ"ו חשון תשפ"ב 01/11/2021 15:32

ביהמ"ש ביקר את הפרקליטות רגע הירי רגע הירי צילום: מצלמות אבטחה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע שדן הבוקר (שני) בעונשו של אריה שיף, שהורשע בהריגתו של מוחמד אל-אטראש שפרץ לרכבו בנובמבר אשתקד בערד - ביקר את גישת הפרקליטות, ונשיאת בית המשפט, רויטל יפה כ"ץ, שעומדת בראש צוות השופטים בתיק, אף אמרה כי הבקשה לעונש מאסר של ארבע שנים הפתיעה אותה ו"מנוגדת לדינמיקה בגישור".

יצוין כי ההחלטה על העונש צפויה להתקבל ביום ראשון בשבוע הבא, זאת כעשרה חודשים לאחר שפרקליטות מחוז דרום הגישה לבית המשפט המחוזי את כתב האישום נגד שיף, שייחס לו ביצוע עבירה של המתה בקלות דעת.

הסכם בין הצדדים

הרשעתו של שיף התקבלה לאחר הליך גישור בינו ובין הפרקליטות, שבו הסכימו הצדדים על הרשעה בהמתה בקלות דעת, תוך הכרה בכך שלנאשם עמדה זכות ההגנה העצמית, כאשר גם משפחתו של אל-אטרש נתנה הסכמתה להסכם.

עם זאת, בהסכם שהושג בין הצדדים לא הייתה הסכמה על העונש שיוטל על שיף, והפרקליטות מבקשת להטיל עליו בין ארבע לשש שנות מאסר.

נציגי התביעה אמרו במהלך הדיון כי "פעולותיו של הנאשם היו מכוונות ומודעות. הגענו למסקנה כי לא מדובר ברשלנות ואדישות, אלא בהתנהגות קלת דעת".

התובע ציין אמנם כי שיף "הוא לא מסוג האנשים שאדישים לחיי אדם, והמצב שבו היה הוא מצב קשה, וחבל שאנחנו נמצאים פה, אבל זה המצב. אל לנו, כמדינה, לפגוע בערך קדושת החיים. עם זאת, יש סייג להגנה בתחום המגורים".

אריה שיף מחוץ לבית המשפט/ צילום: פלאש 90

כאמור, בית המשפט ביקר את גישת הפרקליטות, ונשיאת בית המשפט, רויטל יפה כ"ץ, טענה כי הבקשה לעונש מאסר של ארבע שנים "מנוגדת לדינמיקה בגישור".

פרקליטו של שיף, ששי גז, טען כי יש להקל בעונשו של שיף בעקבות הסיטואציה הקשה שבה היה, וביקש מבית המשפט לגזור עליו עבודות שירות ולא עונש מאסר.

"מה עשינו פה בהצגה הזאת של להעמיד אותו לדין?" תוהה גז, "יכולנו להיות בקלות במקומו של הנאשם. אריה שיף היום הוא בן 71, 25 שנה בצבא, היה אבא של חיילים רבים, דמות מחנכת, קיבל תעודות הערכה מחיל האוויר וממשטרת ישראל. מתנדב, בחיים לא היה חושב שהיה מגיע לבית המשפט, את בנו הגדול הוא שכל, והמשיך לתרום עם כל הכאב. הוא נמצא בפרויקטים רבים, קיבל מכתבי תודה מכל מקום שהוא עבד בהם. האירוע קשה עבורו, בן אדם שקיבל אחריות באותו רגע שזה קרה - לא קל לחיות בתחושה שהרגת מישהו לא במכוון, מדובר בחרטה רצינית, מביע צער, ומלא אמפתיה כלפי משפחת המנוח. להערכתנו, הענישה צריכה להיות פה עבודות שירות, ממליצים גם על מאסר על תנאי וגם על פיצוי, אך הוא לא צריך להיות גבוה, בגלל עברו ה'עשיר' של המנוח".

הגשת כתב האישום

ככור, בחילת השנה הלועזית, פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד אריה שיף, תושב ערד שכזכור ירה למוות בפורץ בדואי לאחר שגנב את רכבו. כתב האישום מייחס לו ביצוע עבירה של המתה בקלות דעת.

כתב האישום הוגש לאחר שהפרקליטות הודיעה לבא כוחו של שיף כי פרקליט המחוז, אלון אלטמן, על דעת המשנה לפרקליט המדינה, שלמה (מומי) למברגר, החליט לדחות את כל טענותיו שהעלה בשימוע, לרבות טענת ההגנה העצמית.

ליל הירי

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין יריב צרי וציון קינן, בחצות הליל שבין 28.11.2020 ליום 29.11.2020, הגיעו 3 אנשים ברכבם לקרבת ביתו של שיף בערד על מנת לפרוץ ולגנוב את רכבו. בין הפורצים היה גם מחמד אלאטראש, שהיה רעול פנים. המנוח, כך נכתב, שבר את חלון הנהג של הרכב באמצעות מפתח צינורות והתפרץ לרכב על מנת לגנבו.

פורץ נוסף הצטרף ועמד לצידו של המנוח מחוץ לרכב. מכתב האישום עולה, כי הנאשם, מתנדב בעברו במשטרת ישראל במשך שנים רבות, החזיק אקדח ברישיון בקוטר 9 מ"מ חצי אוטומטי מסוג טאורוס. בליל האירוע, בסמוך לחצות, שהו הנאשם ואישתו בקרוואן אשר חנה מאחורי הרכב, אך היה מנותק ממנו.

מספר שניות לאחר הגעתם של הפורצים למקום, בשל הרעש שהקימו הפורצים, העירה אותו אשתו משנתו, אז שיף הציץ מחלון הקרוואן, שמע את רעשי הפריצה לרכב וראה את רכבם של הפורצים עומד בסמוך לרכב. שיף נטל את הנשק, אשר היה באותה העת מתחת לכרית במיטתו, יצא מהקרוואן, צעד על המדרכה כ-7 מטרים, והתקרב אל הרכב תוך כדי שהוא צועק מספר פעמים "עצור".

על פי כתב האישום, שיף הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית, הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק, וראה כי בתוך הרכב יושב המנוח בכיסא הנהג. בין הרכב ובין רכב הפורצים עמד פורץ נוסף. "הנאשם צעד 2 צעדים לאחור, כשהוא במרחק של כ -3 מטרים מהמנוח, הניף את נשקו תוך כדי דריכה והכנסת כדור לבית הבליעה ופתח את נצרת האקדח. במקביל, סגר המנוח את דלת הנהג והרכב התחיל בדרדור קדימה בכביש מבלי שהוא מונע. בשלב זה צעד הנאשם צעד לפנים, הרים את ידו הימנית אשר אחזה בנשק וירה כדור אחד לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח", נכתב בכתב האישום.

עוד עולה, כי הקליע חדר דרך חלקה העליון של שמשת חלון הדלת הקדמית ימנית של הרכב, ופגע בצדו הימני של מצחו של המנוח, ונותר בתוך ראשו. לאחר מכן, הפורץ השני נכנס לרכב הפורצים שהתחיל בנסיעה, ואילו שיף ירד לכביש מן המדרכה, כיוון את אקדחו אל עבר רכב הפורצים הבורח וירה כדור נוסף לעברו.

הנאשם התקשר למוקד החירום של המשטרה, דיווח על האירוע וביקש סיוע משטרתי ורפואי, מכיוון שהעריך כי פגע במנוח. הנאשם המתין במקום עד להגעתם של גורמי הסיוע ושיתף פעולה עם גורמי ההצלה והמשטרה. בכתב האישום צוין, כי הנאשם "גרם בקלות דעת למותו של המנוח בכך שירה לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח כשהוא נוטל סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאה תוך תקווה למנעה".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בודה למדינה , למה הוא עומד לדין בכלל ?  (ל”ת)

  מאיר

 2. ארץ אוכלת יושביה  

  אלי

 3. אריה שיף, בסך הכל פינה זבל.  (ל”ת)

  יוני

 4. מדינה מטומטמת  (ל”ת)


 5. מדינה שמעמידה את אזרחיה הישרים וההגונים למישפט שכול תכליתו הצגה לעולם ותו לא.. אין לה זכות קיום!!! ( אני מתכוון לכול מוסדותיה ).  (ל”ת)


 6. מדינה. מטומטת. ייאוש.  (ל”ת)

  יהושע

 7. גנב  

  אור

;