1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

המאבק של הרבי מויז'ניץ בטכנולוגיה: "שמעתי סיפורים מזעזעים"

אחרי שבחסידות ויז'ניץ אספו את הסמארטפונים הכשרים מהחסידים לימי החנוכה לבקשת הרבי, הוא נשא אמש שיחה בפני החסידים ותינה את צערו בעקבות מקרים קשים שהגיעו לפתחו. מתי יחזיר את המכשירים לחסידים? והוועדה החדשה לענייני טכנולוגיה. 'בחדרי חרדים' עם הפרטים

משה ויסברג, א' טבת תשפ"ב 05/12/2021 17:19

יחזיר לכל אחד באופן אישי הרבי מויז'ניץ הרבי מויז'ניץ צילום: באדיבות המצלם

האדמו"ר מויז'ניץ שהכריז בערב חנוכה וביקש מחסידיו כי יפקידו את מכשירי הסמארטפונים אצלו למשך ימי חג החנוכה, סיפר אמש (מוצאי שבת) כי הוא מתכוון לשבת עם כל חסיד שהפקיד בידיו את הסמארטפון, בנפרד, ולהשיב לו את המכשיר.

'בחדרי חרדים' שפרסם לראשונה את הדברים בשבוע שעבר, מביא את תוכן השיחה של הרבי מאמש (מוצאי שבת), שכל כולה הוקדשה למלחמה בטכנולוגיה המתקדמת.

לבקשת הרבי מויז'ניץ: החסידים הביאו את מכשירי הסלולר לביתו

"אני הולך לדבר על שתי נקודות מאוד חשובות לקהל הקדוש", אמר הרבי, "מורי ורבותי, סי ברענט אפייער - בוערת אש".

"כבר הרבה שנים נלחמים נגד הכלים הטמאים ששרפו הרבה אנשים ומשפחות רח"ל. בשנים האחרונות יצא איזה היתר ש"לצורך פרנסה" ועוד כמה סיבות שמותר להחזיק מכשירים. אך היום כבר אי אפשר לעמוד בתירוצים האלה של פרנסה ועבודה וכדו'".

"התברר שכל ה"תומך כשר", הרסו מאות בתים רח"ל. הרבה בתים נהרסו, חייבים הכול לעשות ולהציל יהודים ואת עמך בני ישראל מהכלים הטמאים האלה". אמר הרבי.

הרבי התייחס לבקשתו בשבוע שעבר, לאסוף את המכשירים הכשרים מהחסידים למשך ימי החנוכה: "ביקשתי, בסעודה שלישית בשבוע שעבר, להחזיר את המכשירים הכשרים, את הטמאים בכלל לא להחזיר לי, אלא לזרוק לים".

כאן גילה הרבי על מקרים קשים ששמע: "שמעתי לאחרונה סיפורים רח"ל. איזה סיפורים מזעזעים, הכול בגלל המכשירים  שהם כשרים, יהודים יכולים ללכת עם שווארצע זאקן וגם ווייסע זאקען, וגם ללכת לטבול במקווה, ואין להם שום בעיה להחזיק את המכשירים הללו".

"אני רוצה להגיד לקהל, אם אתם תדעו מה שאני יודע ושמעתי לאחרונה לא תוכלו להחזיק מעמד, זה כואב כואב, כואב לי, כואב לי", חזר הרבי על דבריו.

"בשבוע שעבר במוצאי שבת שהכרזתי על המכשירים, קיבלתי דרישות שלום מהרבה משפחות שלקחתי את המכשירים, שפשוט נהיה שם בבית  "אור - לאכיטקייט". פתאום יש לילדים הורים ואימהות, מה שהוואטאספ עשה הוא הרס את הבית לגמרי".

"אברך שהחזיר את המכשיר אמר לי השבוע שהוא הרוויח מהשבוע כל יום  5-6 שעות בבית, ככה הוא היה עסוק עם המכשיר הזה וכל השטויות שיש במכשיר".

"צריך לצאת למלחמה על זה בכל הכוח, זה לא פשוט,  אנחנו צריכים לכבות את כל האש שהתפשטה החוצה, עד שנגיע לכל האנשים שיש אצלם את האש, נעבוד מכל הכיוונים של כיבוי אש".

"לצערנו, אפשר עוד הרבה לעזור ולהציל, אמרו לי אברכים השבוע, שהם מוכנים לא לקבל את המכשיר בחזרה, ביקשתי שקודם יחזירו לי את המכשיר, כי אי אפשר לבקש מהקב"ה בהדלקת נר חנוכה ויהיה זרעי וזרע זרעי וכו' ובכיס יש לך מכשיר כזה, יש לי אחריות עליכם".

הרבי סיפר כי בשבוע האחרון התקשרו אליו כמה וכמה מגדולי ישראל, ואמרו לו תודה על מאבקו בכלים הטמאים.

"אני רוצה להקים ועדת רבנים חדשה לענייני טכנולוגיה שבה יהיו חברים, הרבנים הגאונים רבי יצחק אייזיק טוביאס רב קהילת ויז'ניץ בבית שמש הרב גרינבוים רב הקהילה בחיפה הרב אפרים נייהויז מו"צ בוזניץ, הם יפקחו על כל פניה ובעיה של תקשורת בחסידות".

הרבי סייג ואמר כי "צריך לדעת שאם צריך באמת לפרנסה, אז צריך, אבל מה זה לשחק שעות עם המכשיר, אם יש לך סיבה של רפואה או דבר אחר, יש להתיר אבל רק סיבה אמיתית".

הרבי הוסיף, "כולם צריכים לדעת, שחייבים הרבה להתפלל לקב"ה שיהיה סיעתא דשמיא שיוכלו להינצל מהכלים האלה. ברור לי שיש הרבה הורים שמרטיבים בלילות את הכרית בדמעות, הם בוכים איפה הבן שלהם מונח עם המכשירים האלו".

"ביום רביעי השבוע, אני אמור אי"ה להחזיר את המכשירים", גילה הרבי לחסידים, אך הפתיע ואמר, "אני רוצה לשבת עם כל אברך בנפרד, יהיה בטוח תור ארוך, תגידו לכל אחד בכל העולם, לכל אחד ואחד בכל העולם, שבנושאים האלה צריך מאוד להיזהר ולהתפלל להקב"ה. זה הביא חורבנות, אבל כל הזמן רק להתפלל להקב"ה".

"תהיה הרבה עבודה בתקופה הקרובה", אמר הרבי "אבל חייבים להציל את כלל ישראל. יש אחריות על כל אבא ואמא, וכל מנהל ומחנך בכל מוסדות החינוך בכל העולם, חייבים לדעת מה קורה עם הילדים והבנות, אני מבקש להעביר את דבריי  לכל כלל ישראל, את האחריות שיש לנו פה".

בסיום דבריו הרבי דיבר בשבח קופת הצדקה "להחזיקם ולהחיותם", וסיפר עד כמה הם מצילים משפחות שנפלו לכלי הטכנולוגיה. כאן הרבי הציע הצעה חדשה, שכל אבא יתרום ויוסיף עוד 2 שקלים בשכר הלימוד של ילדיו - בנים ובנות בכל מוסדות החינוך של ויז'ניץ בעולם, וזה יעבור לקופה חדשה של ועדת התקשורת לענייני טכנולוגיה שתטפל בכל הנושאים הללו.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. זו כפירה בה', כי אין רע מלפני ה'.  (ל”ת)

  שריר

  • הדיוט קופץ בראש, כופר שהופך להיות מומחה בעניני אמונה (ל”ת)

   צבי

 2. אני מודה להקב"ה שלא שם חלקי בין חסידי ויז'ניץ. רחמנות עליהם.  (ל”ת)

  מרדכי לייב

 3. זה לא יגמר פה. הוא עוד יחזיר לרחובות בני ברק את הסוסים והעגלונים.  (ל”ת)

  שלמה

  • הייתי אומר שאתה רשע או משהו כזה אבל לדעתי אתה יותר טיפש, וכי זאת הקידמה? כל ההיסחפות הקשה הזו והבלבול הנורא? והלוואי וימצא הפיתרון והכוח שלא להיגרר (ל”ת)


 4. המאבק בחסידים ולא בטכנולוגיה  

  אמבק

  • נכון, אבל העלאת המודעות היא תחילת הפיתרון והכרחי לזה... תכלס זה השפיע גם עליי שאיני חסיד ויז'ניץ (ל”ת)


 5. צריך להפסיק עם הקנאות ההונגרית  

  Victor

  • לא הונגרית אלא רומנית. המוצא של החסידות הזו הוא בוקובינה  (ל”ת)

   פייבל

  • בין אדם לחבירו בסגנון שקיים במחוזות שבהם יש סמארטפון? המציאות מוכיחה שבין אדם לחבירו אמיתי יש דווקא איפה שיש יראת שמים וזה לא איפה שיש סמארטפון, כן?! (ל”ת)


 6. כל הכבוד! אכן זה חשוב לדבר על הנושא!  (ל”ת)

  משהי

 7. מה עם ההתמכרות לטיסות ולנופש? והמראות שרואים בשדות התעופה?  

  דוד

 8. מרתק  


  • נראה לך שאיזה שר תקשורת עלוב יכול עלינו? כבר 3000 שמנסים ולא מצליחים אז עכשיו נישבר? אנחנו נתמודד ונתמודד ונמשוך את העגלה כפי שהתבטא מרן הגראי"ל זצוק"ל עד שהמשיח יבוא, נכון, אנחנו נשלם מחירים כואבים ונסבול הצקות אבל אנחנו נישאר אי של שפיות ועם קדושה ככל שנצליח, והבא ליטהר מסייעין אותו 


 9. מה קרא עכשיו לא היה לפני חצי שנה ושנה הכל באיחור אצלו  

  יצמח פורקנה

 10. זו לא יהדות  

  מוטי

  • ומה זאת יהדות בעיניך? (ל”ת)


 11. אוי התמימות  (ל”ת)

  מנחם

 12. רק לחשוב שצריל להיות פראייר אמיתי להביא לו הפלאפון. התמימות הייתה ונותרה מנת חלקה של ויזניץ וזה לא הולך להשתנות  (ל”ת)

  מנחם

  • מצד שני... אלו שהביאו לו את הטלפון באמת חוו חופש לשבוע באופן חריג, ואולי זה הדרך לפיתרון? קודם כל להיפרד מהדבר הזה לשבוע ואז לראות שאפשר בלי 


 13. אחרי 20 שנה שאני חסיד שלו, נשבר לי ואני פורש מהחסידות הזאת.  (ל”ת)

  השם חסוי

  • אין בעיה. רק תדאג שתישאר יהודי יקר .. (ל”ת)


 14. לכל המגיבים שמרחמים כל כך על חסידי וויזניץ, תפסיקו לרחם איש לא מבקש מכם להיות חסיד וויזניץ  

  יואל

 15. אבל כשויזניץ עשתה מצ'ינג היה מותר לו להכשיל אלפי יהודים בשימוש באינטרנט עד שיגיעו ליעד  (ל”ת)

  מנחם

  • הוא נלחם ספיציפי במכשירים, אינטרנט זה המקרו, סמארטפון זה המיקרו וזה טרגדיה לא קטנה יא חביבי (ל”ת)


 16. המאבק של הרבי מויזניץ  

  יוסף

 17. אין ספק שאינטרנט בלי סינון זה דבר רע וממכר, רשתות חברתיות זה גם דבר רע, אבל וטסאפ צריכים לפרנסה, אז שידברו על הגבלת שימוש בוטסאפ, זה הדבר היחידי שאי אפשר לסנן.  (ל”ת)


  • נגעת בנקודה בעייתית, הוואצאפ הוא הכרחי להרבה אבל יש בו פירצות חמורות ופתח לעוד דברים... הלוואי ויבוא פיתרון לזה (ל”ת)


 18. עוד לא נולד האדמו"ר שיעצור את הטכנולוגיה.  

  מתי תבינו?

 19. המאבק הרלוונטי בימינו זה ללמוד איך להשתמש בזה בלי להרוס  (ל”ת)


  • נכון, בדיוק (ל”ת)


 20. תקנו אתרוג או עסקן  

  משה בן אברהם

 21. תכלית מה האמת  

  שאול

 22. מה עם החשמל המים בברזים הטלפון בבית הרכבים המטוסים  

  ישראל

 23. טלפונים. חכמים  

  נתי

 24. אני שייך לחסידות יקרה בי-ם  

  ברוך

  • בא לי לבכות. מה מס' חשבון הבנק להפקדת תרומות? (ל”ת)

   יוסי

  • יש פיתרון איש יקר: SA זה הפיתרון ואל תקשיב לאלו שמדברים נגדם, הייתי שם והיום אני לא שם, נשוי עם 4 ילדים + בית + רכב + מעמד גבוה בעבודה + מחיקת חובות + חיבור לעצמי ולמציאות (ל”ת)


  • ממש מזעזע, זה אמיתי אמיתי מה עושים.. (ל”ת)

   עקיבא

 25. מה שכבוד האדמור מסרב להבין,  

  דוד ש

  • תאמין לי, הוא מבין זאת יותר טוב ממך - אבל כשיש חורבן כזה גדול במשפחות שהיו פעם צדיקות ונשירה מבהילה של צעירים, אין ברירה וצריך לעשות מעשה !! (ל”ת)


 26. לא נוכל להילחם בטכנולוגיה. לכן צריך לתת כלים  

  מיכאל

;