י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024
חיבור מצלמות וחקירות

הצעדים של המשנה ליועמ"ש נגד "שלטי הצניעות" בבית שמש

בשל החלטת בית המשפט העליון שהורה לגורמי אכיפת החוק לטפל ב"שלטי הצניעות" בשכונות החרדיות בבית שמש, החליט המשנה ליועמ"ש בתיאום עם העירייה והמשטרה על שורת צעדים | בין היתר הוחלט כי מצלמות המשמשות את עיריית בית שמש תחוברנה לתחנת המשטרה המקומית כוחות שיטור עירוני יגבירו נוכחות ב"אזורים מועדים"

הצעדים של המשנה ליועמ"ש נגד "שלטי הצניעות" בבית שמש
כתובות גרפיטי בבית שמש צילום: יעקב לדרמן//פלאש 90

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט ציבורי מנהלי, גיל לימון, בתיאום עם עיריית בית שמש ומשטרת ישראל, שרטטו שורה של צעדים לצמצום תופעת "שלטי הצניעות" וכתובות הגרפיטי שנטען כי הן מדירות נשים בעיר בית שמש. מהלך זה נעשה בעקבות החלטת בית המשפט העליון מחודש יולי 2021, שהורתה לגורמי אכיפת החוק לתאם את פעולתן בנושא, בשיתוף עם היועץ המשפטי לממשלה.

בישיבות שהתקיימו בנושא בראשותו של המשנה ליועץ סוכם, בין היתר, כי מצלמות המשמשות את עיריית בית שמש תחוברנה לתחנת המשטרה המקומית כך שיוכלו לשמש גם לצורכי אכיפה משטרתית; כוחות שיטור עירוני יגבירו נוכחות באזורים מועדים לפגיעה ולמופעי הדרה בעיר; העירייה תשקול למנות גורם ייעודי שיהיה אמון על מניעת הדרת נשים וישמש כתובת לפניות וליוזמות בנושא.

עוד הוחלט כי העירייה תבחן הצבת שלטים מטעמה המסבירים כי המרחב הציבורי פתוח לכולם ללא הגבלה. בנוסף, המשטרה תפעל לחקור תלונות שעניינן תליית שלטים מדירים ותנסה לאתר את המארגנים העומדים מאחורי תליית השלטים וריסוס גרפיטי.

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מר יהודה וינשטיין, מינה את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מנהלי) לשעבר, הגב' דינה זילבר, כאחראית ליישום המלצות הצוות המשרדי בנושא תופעת "הדרת הנשים" במרחב הציבורי, משנת 2013. בהמשך לכך, המחלקה למשפט ציבורי מנהלי ליוותה באופן תדיר ורציף את משרדי הממשלה וגופים ציבוריים בהקשרים השונים שבהם התעוררו סוגיות משפטיות בתחום מניעת הדרת נשים במרחב הציבורי, בהתאם לעקרונות שקבע הצוות המשרדי, למניעת הישנות והתפשטות מופעים של "הדרה והפרדה מגדרית".

בפרקליטות מציינים כי במקרים שונים מאפשר החוק מופעים מסוימים של הפרדה, בהינתן תכלית ראויה לכך, ותוך שמירה קפדנית על עקרון המידתיות. הייעוץ המשפטי לממשלה מסייע למשרדי הממשלה השונים ביישומם של הכללים המשפטיים הרלוונטיים, על מנת להבטיח כי יפעלו בהתאם לדין, תוך צמצום מופעי ההפרדה למינימום ההכרחי, הנדרש באותם מקרים לצורך השגת תכלית ההפרדה.

דוח שפורסם היום מפרט נושאים מרכזיים שטופלו בהקשר זה בשנים 2018-2021, ובכלל זאת ליווי המועצה להשכלה גבוהה בעיצוב תכנית החומש של המסגרות האקדמיות לציבור החרדי וליווי ההליכים בבג"ץ הנוגעים לעניין זה; ליווי נציבות שירות המדינה בהסדרת מסלולי הכשרה לחדרים; טיפול בפניות וליווי הליכים משפטיים הנוגעים להפרדה מגדרית במקומות רחצה; טיפול בנושא של חוקיות ההפרדה בטקסים ממלכתיים ובאירועים ציבוריים; ועוד.

בית שמש צניעות משטרת ישראל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד