כ"א אייר התשפ"ד
29.05.2024
הפגינו סולידריות

אוקראינים מתנגדי פוטין הביעו תמיכה במפגיני קזחסטן

המפגינים בקייב ובחרקוב, שמתנגדים לפוטין, הניפו שלטים בעד המפגינים בקזחסטן, שר התפוצות נחמן שי, שוחח עם רבה הראשי של קזחסטן והביע תמיכה בקהילות היהודיות

אוקראינים מתנגדי פוטין הביעו תמיכה במפגיני קזחסטן
רבה של קזחסטן//שר התפוצות צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר התפוצות ד"ר נחמן שי שוחח עם רב הקהילה היהודית בקזחסטן ואמר כי "ישראל עומדת לצידכם בכל עת". השר ד"ר נחמן שי שוחח היום (ב') עם הרב ישעיה כהן, רבה הראשי של קזחסטן ושאל לשלומם של אנשי הקהילה היהודית. בימים האחרונים התלקחו קרבות בבירת קזחסטן ובערים אחרות, בין היתר נהרג גם אזרח ישראלי בן 22, לבן קוג'יאשוילי. הרב ציין כי הרוחות נרגעו במידה מרובה והמתח ירד בימים האחרונים. עוד סיפר הרב לשר כי אין נפגעים בקרב אנשי הקהילה, אולם רכוש רב נבזז בזמן המהומות.

הרב ציין כי הקהילה מקיימת תקשורת פנימית בינם לבין עצמם אולם העוצר מונע את קיום הפעילות השוטפת, חיי קהילה וחיי מסחר. השר הבטיח כי ישראל תסייע ל-3,300 היהודים במתגוררים ברחבי קזחסטן ככל הנדרש, סוכם כי יישמר קשר רצוף בין השר ומשרדו ובין הרב כהן ואנשי הקהילה.

השר נחמן שי הוסיף בסוף השיחה: "משרדי ואני זמינים בכל דבר בו ניתן לעזור, בתקופה מורכבת כזו. ישראל עומדת לצידכם ותסייע בכל עת", הרב הבטיח להעביר את דברי השר לאנשי הקהילה, הוא הוסיף ואמר כי מסרים כאלו מישראל מביאים הרבה ביטחון ליהודי קזחסטן, מעודדים ומחזקים את חוסנה הנפשי של הקהילה. את השיחה חתם במשפט ״כל ישראל ערבים זה לזה״ ומסר לשר כי הם מעריכים את עזרת הממשלה, משרד התפוצות ושגרירות ישראל בקזחסטן.

בתוך כך, כשגורל ארצם נדון בשיחות השבוע בין ארה"ב לרוסיה, יצאו אוקראינים רבים לרחובות במהלך סוף השבוע כדי להגן על עצמאותם ולתמוך במטרה נוספת - זו של המחאות בקזחסטן.

ביום ראשון, מפגינים בקייב ובחרקוב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה, החזיקו שלטים שעליהם נכתב "תגידו לא לפוטין" והניפו דגלי קזחסטן לצד דגלי אוקראינה.

לאחר שבוע של הפגנות אלימות שהחלו בעקבות עליית מחירי הדלק והתפשטו במהירות ברחבי המדינה - והותירו לפחות 164 הרוגים, 2,000 פצועים וכמעט 8,000 עצורים - ברית צבאית בראשות רוסיה החזירה כעת את השליטה בקזחסטן לממשלה.

ארגון האמנה לביטחון קולקטיבי (CSTO), ברית של כמה מדינות סובייטיות לשעבר, שלח כ-2,500 חיילים לקזחסטן כדי לעזור ולדכא את המחאה, כולל צנחנים רוסים ששומרים על "מתקנים חיוניים ותשתיות חברתיות", נאמר בהודעת משרד ההגנה הרוסי.

.

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד