1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

משפחת סנדק על סגירת התיק: "ליקוי מאורות ממעלה ראשונה"

אחרי החלטת היועץ המשפטי לממשלה: צפויים מאות פעילי ימין להפגין הערב בירושלים גד סגירת התיק של השוטרים המעורבים במרדף אחר הנער אהביה סנדק ז"ל | בני המשפחה זועמים: "ליקוי מאורות מוסרי, חקירתי ומשפטי ממעלה ראשונה" | עו"ד עטרי: "היועץ מסיים את תפקידו באקורד צורם של חוסר רגישות אנושית ושל בחינה משפטית שטחית של סוגיה שתסעיר את המדינה עוד זמן רב"

אבי גדלוביץ', כ"ה שבט תשפ"ב 27/01/2022 18:02

פעילי הימין יפגינו בי-ם מחאה על מותו של אהוביה סנדק מחאה על מותו של אהוביה סנדק צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בני משפחתו של הנער אהוביה סנדק ז"ל, שנהרג במרדף המשטרתי לפני כשנה בבנימין, גינו הערב (חמישי) בחריפות את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק נגד השוטרים שהיו מעורבים במרדף. "הורים לילדים במדינת ישראל צריכים להיות היום מודאגים". אמרו בני המשפחה. בהודעה מטעמם נאמר: "שבת משפטים בושה. תדע כל אם עבריה שהפקירה גורל ילדיה בידי יד אלימה ממשטרת ישראל".

בתוך כך, בשל החלטת היועמ"ש, צפויים מאות פעילי ימין להשתתף הערב במחאה בגשר המיתרים בירושלים. משטרת ירושלים נערכת למחאה בכוחות מתוגברים מחשש שהיא תצא משליטה. "היועמ"ש השלים את פעולת הטיוח", נאמר בהודעת מארגני המחאה. "הפעם זה היה אהוביה, אבל אם לא יינתן הדין אנו מפקירים את דמם של כל נערי הגבעות". בבד בבד, רמת האיום על השוטרים הועלתה לרמה 6 - הגבוהה ביותר.

"מדובר בליקוי מאורות מוסרי, חקירתי ומשפטי ממעלה ראשונה", אמרו הערב בני המשפחה. "שוטרי ימ"ר ש"י הרגו את הבן שלנו, בידו ראיות, זיהמו את הזירה, מסרו גרסאות שקריות לגבי האירוע, גרסאות שסותרות את הראיות ואת העדויות. לצערנו, מתברר שגם מח"ש, גם פרקליט המדינה וגם היועמ"ש כשלו ונמנעו מבירור האמת".

נסגר תיק החקירה נגד השוטרים בפרשת אהוביה סנדק

"אזרחי ישראל, והורים לילדים במדינת ישראל, צריכים להיות היום מודאגים, מודאגים שנער בישראל, שיכול להיות בנם, יכול להרג במפגש עם שוטר, שוטר שהחליט שהוא גם השוטר, גם השופט וגם התליין, וכל זאת בגיבוי המערכת. מדובר בשפל חסר תקדים ביחסי משטרה-חברה, בניגוד עמוק לערכי היושר והצדק של ההיסטוריה המפוארת של עם ישראל, ובמתן לגיטימציה להתנהגות פלילית בידי מי שהיו אמורים להיות חוד החנית במלחמה נגד עבריינות. זהו אות קלון נוסף על מצחה של מח"ש ומערכת המשפט. לא נשקוט ולא נעצור, נדרוש צדק לדמו של בננו, ולאזרחי ישראל - עד יצא כנגה צדקה וישועתה כלפיד יבער", מסרה המשפחה.

עו"ד אריאל עטרי המייצג את הוריו של אהוביה סנדק ז"ל מטעם ארגון חוננו מסר בתגובה להחלטה: "אתמול נודע לנו שהיועץ המשפטי לממשלה מתכוון לפרסם את החלטתו, באיחור של שמונה חודשים, לקראת סוף השבוע וסופת השלג, על מנת למנוע מחאה ציבורית. לצערנו השמועות היו נכונות. פרסום ההחלטה מצביע על כהות חושים עצומה כלפי ההורים השכולים. חרף התכתבות ענפה שלנו מול לשכת היועמ"ש – לא מצא מר מנדלבליט להעביר לנו עותק מההחלטה עד לרגע זה, ועותק קבלנו רק מכתבים שלהם העביר מנדלבליט עותק ממנה. מדובר בחוסר רגישות קיצוני שאיתו בוחר היועץ לסיים את תפקידו"

"חוות הדעת של היועץ נסמכת על המלצת ראשת מח"ש ואולם, נעלמה מעיני היועמ"ש העובדה שראשת מח"ש המליצה לסגור את התיק כדי להגן על ההתנהלות השערורייתית שלה שאיפשרה שיבוש חקירה ותיאום עדויות בין השוטרים החשודים במשך 3 ימים - לא פחות משהיא באה להגן על השוטרים ששינו את גרסאותיהם בחקירה. היועמ"ש צמצם את בחינתו לנסיבות התאונה ואולם, ניתן וראוי להעמיד לדין את השוטרים לדין גם על גרימת מותו של אהוביה ז"ל ע"י הפקרתו במשך שעה שלמה מתחת לרכב".

"לצערנו", הוסיף עו"ד עטרי. "ומאחר שהיועץ בחר לגונן על השוטרים בכל מחיר - סעיפי החוק הללו נעלמו מעיניו בימיו האחרונים. השאלות הגדולות נותרו ללא מענה. היועץ מסיים את תפקידו באקורד צורם של חוסר רגישות אנושית ושל בחינה משפטית שטחית של סוגיה שתסעיר את המדינה עוד זמן רב. בשבוע הבא נבקש מהפרקליטות לקבל את חומר החקירה כדי לתקוף את החלטת מנדלבליט ואנו מתכוונים להפוך כל אבן כדי לעשות צדק בפרשה הכואבת הזו".

עו"ד מנשה יאדו הוסיף: "‏החלטת היועמ"ש לא מחזיקה מים, כל בן אדם סביר ובר דעת יבין זאת. בסעיף 61 כותב היועמ"ש שההחלטה של השוטר לצאת לעקיפה היתה החלטה סבירה, וזאת הוא אומר לאחר שהוא מתאר לנו שבמשך שתיים וחצי דקות היה מרדף בכביש צר במהירות גבוהה כשהסובארו מלפנים מזגזג שמאלה וימינה למנוע אכיפה, והשוטר יוצא לאכיפה שבשבריר שנייה הראשונה שלה גורמת למוות, זה החלטה סבירה לצאת לעקיפה שתוך שניה גורמת למוות אחרי כזה מרדף? אז אם היועמ"ש מחליט להגיד שמה שהשוטר עשה הוא סביר- אזמה שיועמ"ש אומר לא סביר".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;