ט' סיון התשפ"ד
15.06.2024
המחלוקת הפנימית

אטיאס משכנע את 'דגל': מו"מ עם גנץ לשינוי סעיף היעדים בגיוס

לקראת ההצבעה על חוק הגיוס: אטיאס משכנע את דגל התורה לפתוח במו"מ עם שר הביטחון ולהביא לשינויים בסעיף הבעייתי שעלול לגרור כליאת תלמידי ישיבות | באגודת ישראל ובדגל התורה מסתפקים האם להסכים ליעדים בחוק הגיוס | הדיל המסתמן בין החרדים לשר הבטחון גנץ 

אטיאס משכנע את 'דגל': מו"מ עם גנץ לשינוי סעיף היעדים בגיוס
אטיאס עם גפני ומקלב צילום: באדיבות המצלם

הדיונים על חוק הגיוס נמשכים בוועדת החוץ והביטחון בשאיפה להצביע על החוק בקריאה שנייה ושלישית עד לסיום כנס החורף בשבוע הבא. החרדים חסרי השפעה פוליטית כעת ומנסים בכל דרך להכניס שינויים לחוק כדי למנוע תרחיש של סנקציות כלכליות על עולם התורה.

המוקש העיקרי הוא סעיף היעדים, סעיף שקובע כי בכל שנה יאלצו לעמוד ביעדי גיוס חרדים לשירות בצה"ל והשירות האזרחי, אחרת יחלו בהדרגה להטיל סנקציות כלכליות ולאחר שלוש שנים באם לא יעמדו ב-65% מייעדי הגיוס יחלו גם סנקציות פליליות שמשמעותן ביטול חוק הגיוס וכל בן 18 שלא יגויס מסתכן בהשלכה לכלא.

בשלושת הדיונים על החוק שהתקיימו עד כה בוועדת החוץ והביטחון, הצליחו הנציגים החרדים לבצע מספר שינויים אך לא מהותיים. כך שלשם שינוי, למוקש העיקרי בחוק, נושא היעדים, נדרשת הסכמה פוליטית בין מציע החוק ממשרד הביטחון והעומד בראשה שר הביטחון בני גנץ. 

אמש נועדו באקראי חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב שגם אחראי מטעם 'דגל התורה' לטפל בחוק הגיוס, עם השר לשעבר אריאל אטיאס שריכז את הטיפול בחוק הגיוס מטעם סיעת ש"ס. בפגישה שכנע אטיאס את חבריו מ'דגל התורה' לפתוח במגעים עם השר גנץ במטרה לשנות את סעיף היעדים.

חוות הדעת המשפטית: החוק ייפסל בבג"צ; יעדי הגיוס אינם ישימים

ח"כ בן ברק ל'בחדרי': מוכן לבחון פשרות בחוק הגיוס

המטרה של אטיאס הוא לפעול בעיקר בסעיף היעדים, כאשר בדיוני הוועדה וגם בשיחות עם חברי הכנסת, כולם מודים כי אין אפשרות לעמוד ביעדים, בעיקר בשל שינוי גיל הפטור שירד לגיל 21, כך שלטענתם גם הבריכה מתרוקנת (מספר הבחורים המחויבים בגיוס) אך מנגד היעד למספר המתגייסים לא השתנה מהחוק הקודם המציע כי גיל הפטור יעמוד על 24. 

אטיאס עם גפני ומקלב

בנוסף, בדיון אתמול בוועדה העלו את הנושא של גיוס לשירות לאומי שיחשב גם הוא כעמידה ביעדים, כאשר בוועדה דרשו נציגי הסיעות החילוניות הבהרות לגבי מתווה השירות האזרחי, וביקשו לבחון את הסעיפים הנוגעים לנושא, מחדש. מה שיפחית עוד יותר את הסיכוי לעמוד ביעדים. 

בש"ס ובדגל התורה יבקשו לראות אפשרות להתאים את היעדים למציאות או שמא להציע את 'פשרת אטיאס' מחדש, כך שסעיף היעידם לא יכלל בבסיס החוק אלא יקבע מחדש בכל שנה על ידי הממשלה או על ידי וועדה, כך שיוכלו להתאים אותם לגרסת המציאות. 

מנגד, נציג 'אגדות ישראל' בוועדה, חבר הכנסת מאיר פרוש מסרב לדון במספר היעדים. אחרי שהוא התנגד מכל וכל לקביעת יעדים ומבקש להכניס שינוי לחוק שישמור את מעמדו של שר הביטחון להעניק פטור 'תורתו אומנותו' בכל מצב בלי כל קשר ליעדים או לסנקציות אחרות, "מאז ומעולם ניתנה הסמכות לשר הביטחון לתת דיחוי. לפי איך שנראה בחוק הנוכחי לא נעמוד ביעדים, כך שתישלל הסמכות שלו לתת דיחוי - אין חבר כנסת חרדי אחד שיסכים לזה".

בקואליציה יבקשו להתכנס להצבעה על חוק הגיוס עוד בטרם סיום כנס החורף בכנסת. מכיוון שחוק הגיוס הוא חלק מחבילת הצעות החוק שהציגו בכחול לבן בתמורה לפתור את המשבר הקואליציוני שהשתיק את הכנסת בשבוע שעבר. בנוסף, בחדשות 12 דווח כי בכחול לבן ינסו לשוחח עם ח"כים חרדים כדי שימנעו בהצבעה על חוק הפנסיות להבטיח את העברתו, כך שייתכן והשיחות על חוק הגיוס יכללו בנושא הזה. 

 

 

 

 

חוק הגיוס אריאל אטיאס אורי מקלב יעדים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד