1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

לאחר הפרסום ב'בחדרי': הח"כ קורא לעירייה "למזער את הפגיעה"

לאחר הפרסום ב'בחדרי חרדים' על זעם חרדי בעקבות החלטת עיריית כפר יונה לקיים את אירועי יום העצמאות בפתח בית כנסת - ח"כ בן גביר תוקף: "עצוב מאוד שביום הקמת המדינה סוגרים בית הכנסת. קורא לעירייה לעשות הכול, להתחשב ולגלות אחריות כדי למזער את הפגיעה בבית הכנסת ולאפשר את פתיחתו ללא הפרעה"

יוסי שטארקא' אייר תשפ"ב 02/05/2022 21:46

"ביום הקמת המדינה סוגרים בית כנסת" ההיערכות לאירועי יום העצמאות בפתח בית הכנסת ההיערכות לאירועי יום העצמאות בפתח בית הכנסת צילום: באדיבות המצלם

לאחר הפרסום ב'בחדרי חרדים': יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מתייחס הערב (שני) להחלטת עיריית כפר יונה לקיים את אירועי יום העצמאות בפתח בית כנסת בעיר, ותוקף: "עצוב מאוד שביום הקמת המדינה סוגרים בית הכנסת".

"מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, ועצוב מאוד שביום הקמת המדינה סוגרים בית הכנסת", מצהיר בן גביר ומוסיף: "בית כנסת הוא מקום תפילה קדוש, ובית כנסת לא סוגרים".

"אני קורא לעירייה לעשות הכול, להתחשב ולגלות אחריות כדי למזער את הפגיעה בבית הכנסת ולאפשר את פתיחתו ללא הפרעה", לשון הודעת בן גביר.

כזכור, מורדם יותר היום דיווחנו ב'בחדרי חרדים' כי מתפללי בית כנסת "פני מאיר" בכפר יונה, זועמים על כך שהופעות יום העצמאות המרכזיות של העיר, יתקיימו בצמוד לבית התפילה, מה שיאלץ אותם לסגור בפועל את המקום, בשל הרעש העצום. ההופעות מתוכננות להיערך במקום בליל העצמאות ובמוצאי יום העצמאות, מה שצפוי להגביל באופן משמעותי, את האפשרות להשתמש בבית הכנסת.

"מדובר בפגיעה חמורה בבית הכנסת ובמתפללים", אומר אחד ממתפללי בית הכנסת, "העיר כפר יונה משופעת בשטחים פתוחים ובעבר אכן ערכו אירועים מעין אלו באצטדיונים, מגרשי כדורגל, וכדו' אבל השנה משום מה בחרו לערוך את זה דווקא בין בתי התושבים, בסמיכות לבית הכנסת, תוך רמיסה ברגל גסה של כל הקדוש לנו ודווקא ביום העצמאות של המדינה היהודית".

לדברי המתפללים: "הפגיעה בבית הכנסת לא מסתכמת רק ביום העצמאות, אלא הרבה מעבר לכך. לאורך שעות היום והלילה חברת ההפקות צפויה לעבוד במקום ולעשות חזרות לקראת האירוע, מה שהופך למטרד חמור של כמחצית השבוע שבו התפילות והשיעורים יופרעו. כל בר דעת מבין, שלא ניתן לקיים תפילות ושיעורים, כשבחוץ הרמקולים עובדים במלוא עצמתם, עם שירים והופעות שפוגעות בבית הכנסת. מכל העיר, לא מצאו שטח אחר?" תהה אחד המתפללים.

יצוין כי מלבד הפגיעה בבית הכנסת עצמו, השכנים - גם מהציבור הכללי - טוענים להגבלת חופש התנועה שלהם: "הודיעו לנו על הגבלת תנועה בצורה קשה. אין יוצא ואין בא עם הרכבים ומי שלא הספיק להגיע בזמן, ייאלץ ללכת מקצה העיר ברגל, ללא אפשרות לחזור עם הרכב. הבחירה דווקא במיקום הזה שהוא גם בין בתי התושבים וגם בסמוך לבית הכנסת, היא פגיעה לא מידתית, בכלל התושבים".

מעיריית כפר יונה נמסר בתגובה: "לאור ההסלמה במצב הביטחוני, ולאחר שמשטרת ישראל פסלה שני מיקומים אחרים לקיום אירועי ערב יום העצמאות, נאלצנו לקיים את האירועים במגרש במתחם הרחובות הפקאן-הברוש והאתרוג, אשר קיבל את אישור המשטרה, ובית הכנסת נמצא בקצהו. במשך למעלה משלושה שבועות ניסתה ראש העירייה, שושי כחלון כידור, ליידע את כבוד הרב יוסף הללויה, רב הקהילה, בעניין זה, ללא הצלחה. גם ניסיונות מנהלת הלשכה, נכשלו".

"בנסיבות העניין, ומאחר שלא נמצא מקום אחר בעיר שניתן לקיים בו אירוע בהשתתפות 10,000 איש, הוכשר המתחם האמור, מבלי שנמנע מקהילת בית הכנסת להתפלל. ככל הידוע לנו, התפילה המסיימת ביום רביעי, ערב יום העצמאות, תמה בשעה 20:00, שעת פתיחת האירועים, ואילו התפילה המסיימת למחרת, יום חמישי, תמה בשעה 20:45, בעוד מופע מוזיקלי מתוכנן להיפתח במקום רק בשעה 21:00. יצוין, כי לקהילת בית הכנסת הוצע מענה חליפי, בדמות אולם כנסים בבית ספר סמוך, שגודלו אף עולה על זה של בית הכנסת, אך הם בחרו לדחות אותו. חבל שעד כה רב הקהילה לא מצא זמן לשוחח עם ראש העירייה, וחבל עוד יותר שנעשה שימוש דווקא ביום העצמאות כדי לזרוע מחלוקות ופילוג", נמסר מהעירייה.

מתפללי בית הכנסת הודפים את טענות העירייה: "בניגוד לטענות העיריה, יש שטחים לרוב בכפר יונה ואם היו רוצים, היו יכולים להיערך מבעוד מועד, על מנת שלא לפגוע ברגשות המתפללים, אבל כנראה שזה פחות חשוב להם. גם הטענה להצעה של אולם חלופי היא מגוחכת, בית הכנסת לא מחליפים, בטח לא לטובת הופעות שנעשות מטרים ספורים מארון הקודש".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. בכיינים  


    • רגישות של נעל 


  2. ובן גביר  


    • עוד הערה של תינוק 


;