תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
ט"ו אדר א' התשפ"ד
24.02.2024
"משה רבינו המודרני"

בנט הציג בזלזול: כך ניצח 'חוזה המדינה' את האדמו"ר מחב"ד

ההתנגדות החרדית לציונות מלווה אותנו עוד טרם הוקמה המדינה. לציון יום הרצל, הציג היום ראש הממשלה בנט בזלזול את ההתנגדות של החרדים ליוזמת חוזה המדינה הרצל להקמת מדינה והציג את ניצחונו של הרצל על המנהיגים החרדים ובראשם האדמו"ר החמישי של חב"ד 

בנט הציג בזלזול: כך ניצח 'חוזה המדינה' את האדמו"ר מחב"ד
נפתלי בנט צילום: Marc Israel Sellem/POOL

חילוקי הדעות בין החרדים לחילונים בנוגע למפעל הציוני מלווים אותנו עוד מהשנים שמלפני קום המדינה, לפני למעלה מ-74 שנים. בעת שרקם 'חוזה המדינה' הרצל את רעיון הקמת מדינה לעם היהודי, התעוררה התנגדות אדירה מצד החרדים. המתנגדים נימקו את התנגדותם לציונות גם מהחשש להתבוללות אך גם הציגו מחלוקת: האם הקמת המדינה נדרשת?

היום (רביעי) צוין בכנסת 'יום הרצל', כשראש הממשלה נפתלי בנט הציג מזווית ראייתו כיצד ניצח הרצל את הרבנים החרדים ובראשם את מנהיג חב"ד באותם ימים, האדמו"ר האמצעי האדמו"ר הרש"ב, החמישי לשושלת אדמו"רי חב"ד והביא להקמת המדינה - חרף התנגדותם החריפה.

בנאום במליאת הכנסת הציג ראש הממשלה כיצד מול התנגדות חרדית ולא רק, ניצח חוזה המדינה והביא להקמת הממשלה. בדבריו הציג בנט את ההתנגדות דאז ליוזמתו של הרצל. "ההתנגדות כלפי מעשיו בזמן אמת הייתה התנגדות קשה מאוד מכל הכיוונים".

ראש הממשלה הציג את דברי האדמו"ר הרש"ב מבלי להזכיר את שמו המפורש: "אני רוצה רק לקרוא לכם שני ציטוטים מאותה תקופה. רב חרדי, משמעותי כתב בשנת 1,900 (תחילת המאה ה-20): "אין לנו לשמוע להם לדבר הזה לעשות גאולתנו בכוח עצמנו. לצאת מהגלות בזרוע. אין אנו רשאים. כל ציפיתינו ותקוותינו הוא שיביא הקדוש ברוך ה' לנו את משיח צדקינו במהרה בימינו אמן, ותהיה גאולתנו על ידי הקדוש ברוך ה' בעצמו".

בנט מסגר את דברי האדמו"ר תוך זלזול בדבריו: "כלומר" פירש את דברי האדמו"ר, "אנחנו צריכים לא לפעול אלא רק להתפלל ולהאמין וזה כבר יקרה מעצמו". בהמשך ציטט גם דברים של רב של העיר לודז, הגאון הרב אליהו חיים מאייזל. בנט סיפר כי הרב מאייזל "הטיל חרם על כל הציונים. הוא אמר 'כל איש אשר יראת ה' בלבבו ירחק מהם, אל תלך בדרך איתם וימנע רגלו מנתיבותם".", כך גם התנגדות שהוצגה בזמנו מזרמים אחרים כמו הרפורמים.

בנאומו הציג ראש הממשלה איך להגדרתו הרצל ניצח את גדולי ישראל דאז, וחרף התנגדותם הצליח להקים את המדינה: "בקונטקסט כזה צריך לראות את גודל ההתערבות ההיסטורית שהרצל הוביל והביא אותנו מפסיביות ליוזמה. בכלל אני מאמין בדרך הזאת, אני מאמין בדרך של פחות קיטורים ויותר פשוט לקום ולעשות ולקחת אחריות גם ברגעים מאוד קשים", זאת כשהוא רומז כי דברי גדולי ישראל במאה הקודמת היו "קיטורים".

בהמשך דבריו הגדיר ראש הממשלה את רמת האמונה שיש לו בקדוש ברוך הוא "אני אדם מאמין", הציג עצמו בנט, "הביטחון שלי בקדוש ברוך ה' הוא אומר שמצד אחד אני מאמין בקדוש ברוך ה', אבל זה לא פותר אותנו כאן, בארץ הזאת, בעולם הזה, לפעול ככל יכולתנו בשביל לעצב את המציאות. זה כן אומר שבסופו של דבר יש לי ביטחון במה שהקדוש ברוך ה' יכריע. אבל אנחנו מכירים שבהבנה האנושית הרגילה שלנו הרב הפעמים הדברים נראים רע, אין איזה תעודת ביטוח שהכול יהיה נחמד. אין כזה תעודת ביטחון, ואני לא מכיר דבר כזה". 

עוד שיבח בנט את 'הניצחון' של הרצל על התנגדות החרדים בזמנו: "הרצל לא נרתע, גם כאשר בחוגים השונים כאמור צמחה התנגדות עזה לפועלו. וגם כשאנשים אמרו שהוא מוביל את העם היהודי לאסון. הוא נסע לאורכה ולרוחבה של אירופה, במיוחד הצליח לרתום ולהלהיב יהודים בקהילות במזרח אירופה, שהיו באותה תקופה נחשבים פחות בעיני המערב אירופאים, כי הוא ידע איזו חשיבות טמונה באחדותו של עם שמתייצב יחד לקידומו של רעיון. הרצל ששאף תחילה להקים את המדינה היהודית באוגנדה חזר בה", לטענת בנט, מחשש לקרוע את העם היהודי. "בחייו הקצרים, אך עתירי העשייה, הפך הרצל למושא הערצה של ממש. היו שראו בו את משה רבנו המודרני. וממש כמו משה רבנו, גם הרצל לא זכה לראות את הארץ המובטחת", סיכם בנט. 

 

הרצל חב"ד ציונות נפתלי בנט

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 137 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד