1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

תפיסה משמעותית: האוצר הארכיאולוגי שנתפס בבית במודיעין

מטבע שקל כסף מהמרד הגדול, עליו נכתב "ירושלים הקדושה", מטבעות עם שמו הפרטי של מנהיג מרד בר כוכבא- שמעון, פסלון ברונזה, טבעות ועוד כ-1,800 מטבעות וממצאים שחלקם נדירים, נתפסו בבית של סוחר עתיקות בלתי-מורשה במודיעין | החשד: החפצים נשדדו ונתלשו מאתרים קדומים בארץ

ליפא גינסברגרי"ח אייר תשפ"ב 19/05/2022 13:24

ממרד בר כוכבא המטבעות שנתפסו המטבעות שנתפסו צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

ביום א' השבוע התרחשה אחת התפיסות המשמעותיות של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בתקופה האחרונה.

במהלך החיפוש של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, בסיוע שוטרי תחנת מודיעין, בביתו של חשוד המתגורר בעיר, ניכר כי על חלק מהמטבעות והפריטים קיים עפר טרי. על פי החשד, חפצים אלה הגיעו לאחרונה מחפירות בלתי - חוקיות מאתרי עתיקות ברחבי המדינה.

"מחמיץ את הלב, לחשוב על אתרי העתיקות הרבים שנהרסו לשם בצע כסף של סוחרים בערכי מורשת", אומר אילן חדד, המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות, "מדובר בהסטוריה של כולנו, שכבר אי אפשר יהיה לשחזר".

בחדר העבודה של החשוד נתפס מטבע כסף מיוחד, מסוג "שקל" כסף. זהו מטבע יהודי מימי המרד הגדול - שנת 67 לספירה, עליו מופיע מצידו האחד הכיתוב "ירושלים הקדושה" עם עיטור של שלושה רימונים באשכול, ומצידו השני - הכיתוב "שקל ישראל שנה ב'" מעל עיטור גביע. ניכר שהמטבע היה באמצע ניקוי, ורק מחציתו נוקתה עד כה.

בחדר אחר בבית, נתפסו עשרות מטבעות בתוך מעטפות דואר נושאות כתובות לנמען, מוכנות למשלוח לחו"ל.

לדברי חדד, "פעילות היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם משטרת מודיעין, אפשרה את סיכול הברחת הפריטים הקדומים מישראל לשווקים בחו"ל. על פי החשד, האיש סחר בעתיקות, לכאורה, ללא רישיון ובניגוד לחוק במשך תקופה ארוכה. החשוד פעל תוך טשטוש עקבותיו, ועל פי החשד הבריח באופן שיטתי אלפי מטבעות מישראל לחו"ל. החשוד, שעסק בסחר בעתיקות לפני שנים רבות, בקיא בהוראות החוק אך הוא בחר לפעול במודע כנגדו".

בחקירתו, הודה החשוד בסחר בלתי חוקי, בהברחת מאות מטבעות לחו"ל ובקניית מטבעות משודדים וסוחרים לא חוקיים בשטחים, והכנסתם לישראל בניגוד לחוק.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "מפקחי רשות העתיקות נאבקים מדי יום ולילה בתופעת שוד העתיקות ובסחר הבלתי-חוקי בעתיקות. הממצאים הקדומים שייכים למדינה ולציבור; לכל מטבע ומטבע סיפור ייחודי באמצעותו ניתן ללמוד על ההיסטוריה והמורשת של הארץ. סוחרים בלתי מורשים בעתיקות שרוכשים מטבעות משודדים וגנבים, מעודדים את שוד העתיקות, שנתלשות מסיפורן ההסטורי. רשות העתיקות תמשיך לפעולה בשיתוף גופי אכיפה נוספים, לסיכול הסחר הבלתי-חוקי בעתיקות".

מהיחידה למניעת שוד עתיקות נמסר כי בשבועות הקרובים תורחב החקירה במטרה לחשוף את מי שסיפקו את המטבעות לחשוד. בסיום החקירה יועבר התיק ללשכה המשפטית של רשות העתיקות, לבחינת הגשת כתב אישום כנגדו.

המטבעות שנתפסו המטבעות שנתפסו צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

המטבעות שנתפסו המטבעות שנתפסו צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

המטבעות שנתפסו המטבעות שנתפסו צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

המטבעות שנתפסו המטבעות שנתפסו צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

המטבעות שנתפסו המטבעות שנתפסו צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מטומטם ילך הכסף לערבים אוצרות שיחכים למוצר אין לאף אחד זכות  

    שי לוזון

;