1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

"ציני ונפשע": לשכת ראש הממשלה מגיבה לחמאס

בתגובה להודעה החריגה של חמאס, שטען כי התרחשה הידרדרות במצבו של אחד הישראלים המוחזקים בעזה, מסרה לשכת בנט: "חמאס מוכיח גם הערב שהוא ארגון טרור ציני ונפשע, שמחזיק אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל האמנות והחוקים הבינלאומיים"

אבי גדלוביץ'כ"ח סיון תשפ"ב 27/06/2022 22:17

הידרדרות במצב השבוי? הנעדרים והשבויים בעזה הנעדרים והשבויים בעזה צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לשכת ראש הממשלה הגיבה הערב (שני) להודעת חמאס מוקדם יותר, ולפיה חלה הידרדרות פתאומית במצבו של אחד הישראלים המוחזקים ברצועת עזה. "חמאס מוכיח גם הערב שהוא ארגון טרור ציני ונפשע, שמחזיק אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל האמנות והחוקים הבינלאומיים, כמו גם את גופות חללי צה"ל", נאמר בהודעה מטעם ראש הממשלה נפתלי בנט.

בלשכת ראש הממשלה הוסיפו: "חמאס הוא זה שאחראי למצבם של האזרחים השבויים. מדינת ישראל תמשיך במאמציה, בתיווך מצרים, להשבת השבויים והנעדרים, באחריות ובנחישות".

בהודעת דובר הזרוע הצבאית של הארגון, אבו-עוביידה, נאמר כי "התרחשה הידרדרות רפואית של אחד מאסירי האויב הנמצאים בידי הזרוע". לדברי דובר הארגון, "בתוך כמה שעות נפרסם ראיות שיוכיחו זאת".

בידי ארגון הטרור מוחזקים, ככל הידוע, שני אזרחים ישראלים: אברה מנגיסטו והישאם שעבאן א־סייד.

מנגיסטו, תושב אשקלון בעל לקות נפשית, חצה את גדר המערכת ב-7 בספטמבר 2014. בעבר טענו גורמים פלסטינים כי הוא הוחזק ברצועת עזה, אך שוחרר ועזב את הרצועה למצרים דרך המנהרות ברפיח, אולם ההערכות הן כי הוא עדיין בעזה. הישאם שעבאן א־סייד, הוא צעיר בדואי תושב חורה החולה בסכיזופרניה. בשנת 2015 חצה הישאם את גדר המערכת ומאז הוא מוחזק בידי חמאס.

גורמים ישראלים הטילו ספק באמינות ההודעה ששיגר הערב חמאס, אך לצד זאת, בלשכת ראש הממשלה נמנעו מלדחות אותה על הסף. בהודעה ששלחה הלשכה לשרי ומשרדי הממשלה, התבקשו הגורמים השונים שלא להגיב לטענות ארגון הטרור. הנימוק הרשמי: "לא ידוע האם הודעת הארגון נכונה או לא".

בישראל העלו אפשרויות נוספות לפשר ההודעה החריגה. בין היתר, גורמים ישראלים העריכו כי מדובר בנסיון להפעיל לחץ פסיכולוגי בנסיון לקדם משא ומתן לחילופי שבויים. עצם שיגור ההודעה, דקות לפני מהדורות החדשות, מחזק את התזה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. תדרשו אותם כבר מיד ללא דיחוי מה זה זה  (ל”ת)


;