י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
מבצע החיסונים ימוקד

התפרצות הפוליו בירושלים: זה מה שעלה בגורל המגיפה המחודשת

במשרד הבריאות החליטו להמשיך את מבצע חיסוני הפוליו עד גיל שש בלבד, זאת בעקבות ירידה בממצאי הפוליו בביובים ורמת התחסנות גבוהה בגילאים הרגישים | ראש שירותי בריאות הציבור ציינה כי מבצע החיסונים יתמקד בירושלים וכי ההתפרצות נבלמה

התפרצות הפוליו בירושלים: זה מה שעלה בגורל המגיפה המחודשת
חיסון ילד פוליו צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה היום (חמישי) בתדרוך לעיתונאים כי בלימת התפרצות הפוליו בישראל הצליחה.

היא ציינה כי מבצע החיסונים יתמקד בירושלים ויצומצם בשאר אזורי הארץ. השלמת החיסונים לגילים גדולים יותר תרד מגיל 17 ל-6. "מי שיש לו תור – שיגיע להתחסן", הוסיפה אלרעי-פרייס. "אבל לא נזמין יותר הורים באופן אקטיבי. כשנהיה חצי שנה בלי פוליו בביוב נוכל לחזור לשגרה מלאה. בינתיים ממשיכים לעקוב אחרי הנתונים מהביוב".

בהודעת משרד הבריאות מסוף השבוע נמסר כי במבצע החיסונים עלה אחוז הכיסוי החיסוני הארצי IPV בילדים הצעירים (גילאי שישה שבועות עד שנה וחצי) מ-81% עם תחילת המבצע ל-99%.

בהחלטה משותפת עם הצט"מ ולאחר שהוצגו כלל הנתונים הוחלט כי החיסונים לפוליו ימשיכו עד גיל שש כאשר המבצע ימשיך להתמקד בתקופה הקרובה באזור ירושלים עד שלא ייראו עדויות בביוב.

הירידה המשמעותית בנגיף הפוליו בביוב ניכרת במרבית האזורים מחוץ לירושלים עד היעלמות טוטאלית כאשר רק בירושלים עדיין מתגלות דגימות חיוביות לפרקים. הדיגום החיובי האחרון מ-30.5.22. עם זאת צוין כי בקרב הקהילה החרדית בירושלים נרשמו כ-100% התחסנות.

עוד נמסר כי מאז תחילת המבצע אין מקרה קליני חדש ואין דגימות צואה חיוביות חדשות וכי בנוסף להעלאת אחוז הכיסוי החיסון הארצי ל-IPV בילדים הצעירים (מגיל שישה ועד שנה וחצי) ל-99%, נרשמה עלייה גם בכיסוי החיסוני של bOPV בגילאים הצעירים (עשרה שבועות עד שנה וחצי) מ-51% בתחילת המבצע ל85% כעת.

במשרד הבריאות צוין כי התגובה המהירה של לשכות הבריאות, טיפות החלב ובשילוב עם הרשויות המקומיות וקופות החולים, הביאה לפעולה מוצלחת של רפואה מניעתית שהובילה לבלימת התחלואה ולמגמת התנקות תמונת הביוב. "הדרך להתמודד מול הפוליו היא מניעה על ידי כיסוי חיסוני ארצי גבוה ככל האפשר – ניתן לראות שבזכות מבצע החיסונים והעלאת הכיסוי החיסוני הארצי כמתואר, תמונת הביוב מחוץ לירושלים נקייה, ובתוך ירושלים בשיפור מתמיד".

פוליו משרד הבריאות שרון אלרעי פרייס

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד