י"ח תמוז התשפ"ד
24.07.2024
"מעילה של מיליוני שקלים"

חקירת שר האוצר לשעבר: "נחשפנו רק לקצה הקרחון"

"כחלון לא חשוד בגניבת כספים אלא על הדיווחים וההסתרה לכאורה, עד עכשיו נחשפנו רק לקצה הקרחון:" העיתונאי אסא ששון מ'דה מרקר' סיכם את אירועי הסתבכות החברה בראשה עמד שר האוצר לשעבר עד להתפוצצות הפרשה 

חקירת שר האוצר לשעבר: "נחשפנו רק לקצה הקרחון"
משה כחלון צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סערה התחוללה אתמול בעקבות חקירת שר האוצר לשעבר משה כחלון שעמד בראשות חברת אשראי חוץ בנקאי עד לחשיפת פרשת יונט קרדיט. ענת דוידוב שוחחה ב־103fm עם אסא ששון מ'דה מרקר' אשר הביא את כל העדכונים על הפרשה של חברת האשראי החוץ בנקאית, שהפכה ציבורית לפני כשנתיים וכעת מתברר שישנו חוסר בסך כ-50 מיליון שקל. כאמור, יו"ר החברה הוא שר האוצר לשעבר משה כחלון, אשר פרש מתפקידו בחברה לאחר פרסום הפרשה.

 

"יונט קרדיט היא חברת אשראי חוץ בנקאי, חברה יחסית קטנה ושנהייתה ציבורית לפני שנתיים בערך", הזכיר ששון בפתח השיחה. "התברר שחסרים בחברה כחמישים מיליון ש"ח, ויו"ר החברה הוא שר האוצר לשעבר משה כחלון. איך שהתחיל כל הבלאגן הוא הפעיל כיסא מפלט וברח. הציבור נמצא כחלק מהמנייה של חברה ציבורית, הכספים עצמם הם כספים שהחברה לוותה ממקורות שונים, בעיקר בנקטים וקצת אנשים פרטיים, ואת הכספים האלה היא הלוותה. הציבור נפגע באותם כספים שהיו חשופים ובעיקר במי שהשקיע בחברה".

לדבריו, חברת יונט קרדיט הלוותה בסביבות ה־100 מיליון ש"ח, כאשר חמישים מיליון ש"ח הוא חוב בסיכון גבוה מאוד. "כנראה שהכסף לא יחזור ללווים", הכריז ששון, והוסיף: "אחד הבעלים של החברה הוא שלמה איזייק, הוא מוכר לאוהדי הספורט, הוא הספונסר הראשי של הפועל חולון בכדורסל. הוא איש ביטוח ותיק, ידוע ומוכר, הוא גם היה נמאוד מקורב למרכז הליכוד, שם הוא הכיר את כחלון. כשכחלון סיים את התפקיד הוא הציע לו לבוא להיות היו"ר בחברה תמורת שכר צנוע של 8.3 מיליון ש"ח, עם אופציות, בונוסים, עם הכול".

"בעקבות הביקורת ציבורית על השכר, השכר ירד ל־3.6 מיליון ש"ח, וכך כחלון הגיע לחברה. זה מה שכחלון קיבל, הוא נכנס לחברה והתחיל להיות יו"ר פעיל. לא רק יו"ר שאוכל בורקסים, אלא מעין מנכ"ל על, לבדוק ניגודי עניינים בחברה, שכל מערכות הבקרה תקינות. אנחנו מדברים על חברת אשראי, מה שמחזיק אותה הוא בקרות ופיקוח, ולראות שהכסף שהלוות יחזור, ואם לא חוזר אז מה עושים", אמר.

"מעולם לא קרה אירוע כזה בשוק ההון הישראלי"

בהמשך, חידד ששון כי שר האוצר לשעבר "לא חשוד בגניבת הכספים כמו שלושת בעלי השליטה, הוא נחקר על נושא הדיווחים וגילוי המשקיעים, אם הם כן ידעו או לא ידעו". עוד ביקש להדגיש: "שוב לציין עוד דבר, רואה החשבון של החברה שהוא למעשה שומר הסף של החברה לפני כמה ימים משך את כל הדו"חות הכספיים שהוא חתם עליהם בעבר בחברה. מעולם לא קרה כזה אירוע בשוק ההון הישראלי. זה רק מראה כמה הבור הזה כל כך עמוק ושכרגע אנחנו מגלים רק חלק קטן".

"הוא נחקר אתמול והיום, סביר להניח שהוא כנראה גם יוזמן פה ושם להשלמות. לא הוטלו עליו כרגע מגבלות. הוא משתף פעולה, הוא גם הוציא הודעה מטעם עו"ד שהוא שמח על החקירה, שהוא יחשוף בה את כל האמת. מדובר פה בסיפור מאוד סבוך שייקח עוד קצת זמן עד שנראה את כל התמונה", סיכם.

משה כחלון

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד