ז' סיון התשפ"ד
13.06.2024
השנאה העבירתו על דעתו

ראש הממשלה לשעבר: "נתניהו ובן גביר בשלטון, יותר מסוכן מאיראן"

"האפשרות שנתניהו ובן גביר יעלו לשלטון זו הסכנה האסטרטגית הגדולה ביותר שמאיימת על מדינת ישראל מכל סכנה אחרת". כך ראש הממשלה לשעבר אולמרט שנשאל הבוקר בין הייתר בדבר האיום האיראני

ראש הממשלה לשעבר: "נתניהו ובן גביר בשלטון, יותר מסוכן מאיראן"
בנימין נתניהו/איתמר בן גביר צילום: צילומסך/יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר שדווח כי איראן הסירה את מרבית דרישותיה, נראה כי הסכם הגרעין צפוי להיחתם בקרוב. זאת ברקע אמירותיו של ראש המוסד שטען כי חתימת ההסכם הינה סיכון אסטרטגי, ראיין הבוקר העיתונאי והסופר ניסים משעל ברדיו 103fm את ראש הממשלה לשעבר, העבריין המורשע, אהוד אולמרט אשר התייחס לדברים ולאפשרות של ישראל לתקוף באיראן.

"אני לא מכיר את פרטי מה שנראה להיות כנראה ההסכם, וגם איני בטוח כלל שבישראל מכירים את הפרטים", אמר אולמרט בפתח השיחה. "אנחנו לא היינו שותפים לתהליך של המו"מ הישיר והעקיף והנסתר שניהלו בארה"ב וארצות האיחוד האירופאי עם האיראנים ואני שומע ששר הביטחון נסע אתמול כדי ללמוד יותר על הפרטים ולדעת בדיוק מה מתבשל. אני אומר את זה בזהירות, אני מניח שההסכם רחוק להיות ההסכם שהיינו רוצים שארה"ב תחתום אם בכלל, אם זה יה תלוי בנו היינו שמחים אם היום בבוקר היה ברק של טילים בליסטיים רבי עוצמה נופל על כל מקום אפשרי באיראן והורס אותו, אבל אנחנו לא דנים בנושא הזה בהקשרים של איזושהי התפתחות אידיאלית הכי קיצונית".

עוד טען ראש הממשלה לשעבר כי "אני הייתי מנהל את כל העניין בצורה שונה, ניהלתי את זה בצורה שונה. כשהיה ברור דבר אחד - אין לישראל אופציה צבאית וכל הדיבורים עלה עניין הזה זה קשקוש מסיח את הדעת. לישראל בנותנים של היום אין אופציה צבאית למלחמה כוללת מקיפה שיכולה להרוס את כל האתרים שבהם לכאורה האיראנים מנסים לפתח נשק גרעיני. לכן אני הייתי מנהל מו"מ מתאם את העמדות עם ארה"ב באופן שהיה נותן לנו יותר יכולת להשפיע על תוצאת המשא ומתן. אני לא יכול להגיד שאני בעד ההסכם משום שאני לא יודע מהו ואני לא חושב שמישהו בישראל יודע כרגע להגיד בדיוק מהו".

"אני שומע שאנחנו נאבקים נגד הממשל האמריקאי ולדעתי זו טעות"

כאשר נשאל האם הוא בעד ההסכם בסופו של יום, הבהיר: "הייתי מעדיף שיהיה הסכם שונה מההסכם שנראה להיות, שמדברים שהוא יהיה. הייתי מעדיף שיהיה הסכם אחר. האם אני חושב שזה נכון בנקודת הזמן הזו להיערך למאבק חזיתי נגד ארה"ב? אני חושב שזו טעות ואני לא הייתי נוהג כך. הרבה יותר נכון לדבר עם ארה"ב מאשר להפוך אותה ליעד המאבק. אני לא שומע את איראן, אני שומע שאנחנו נאבקים נגד הממשל האמריקאי ולדעתי זו טעות".

באשר לדבריו של ראש המוסד נגד ההסכם, הדגיש: "אני מכיר את ראש המוסד, מעריך אותו, ובתקופה שכיהנתי כראש ממשלה הוא השתתף לא אחת דיונים מבצעיים בקשר לנושאים שגם קשורים לגרעין האיראני. אני לא לוקח את מה שהוא אומר בקלות, הוא איש רציני ואיש אמין, אבל אני לא חייב להסכים עם כל אחד מהניסוחים שלו. האם ההסכם טוב? ככל הנראה לא ההסכם שהיינו רוצים שיהיה ומהבחינה הזו הוא לא טוב. האם הוא אסון אסטרטגי למדינת ישראל? אני לא בטוח, אבל ייתכן שלראש המוסד יש לפחות אפשרות לדעת דברים שאנשים אחרים לא יודעים, וודאי גם לא אני בנקודת הזמן הזו".

אהוד אולמרט. צילום: משה שי, פלאש 90.

"אני הייתי משתמש בניסוחים אחרים", הוסיף, "מדינת ישראל לא עומדת בפני שום אסון אסטרטגי, ישראל היא מדינה רבת עוצמה ואני לא חושב שיש מישהו שיכול לאיים עליה ברצינות או ליצור מצב שאנחנו מאוימים באיזושהי פעולה שיכול לגרום אסון אסטרטגי לישראל. נכון שהנושא האיראני הוא איום רציני".

"אנחנו פועלים מבצעית בנושא למעלה מ־16 שנה"

בתגובה לאמירותיו חידד משעל כי ראש המוסד ממליץ לפעול, ואולמרט טען מנגד: "אתה חושב שזה דבר חדש שישראל פועלת מבצעית? אנחנו פועלים מבצעית בנושא הזה, לפחות ממה שאני מכיר, למעלה מ־16 שנה ולאיראן אין היום נשק גרעיני, אז ככל הנראה אחת הסיבות המרכזיות לכך היא לא הסכמים שנעשו, אלא פעולות מצבעיות של ישראל. זה לא סוד".

"למדינת ישראל יש יכולות רבות, היא מפעילה אותן, היא הודיעה שהיא לא רואה את עצמה כבולה למגבלות של ההסכם. אנחנו נמשיך לעשות את מה שאנחנו חושבים לנכון על פי המידע שיהיה לנו כדי לחבל בכל אפשרות שהאיראנים יוכלו להתקדם לכיוון פצצה גרעינית. אני רוצה להזכיר, בארבע השנים האחרונות שלא היה הסכם הם התקדמו יותר מאשר בכל השנים", הדגיש.

"האפשרות שנתניהו ובן יגביר יעלו לשלטון זו הסכנה האסטרטגית"

בסיום השיחה, ביקש ניסים משעל את התייחסותו של ראש הממשלה לשעבר לאמירותיו של יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת הליכוד בנימין נתניהו, שמבקר את התנהלות הממשלה הנוכחית בחריפות. אולמרט הביע את דעתו: "אני מכיר היטב את מה שבנט ולפיד, בעיקר בנט בשנה האחרונה, וגם גנץ עשו. יותר נועז, אמיץ, יעיל, עם תוצאות יותר טובות מהקשקושים של הפטפטן רפה הכוח הזה שהבטיח להרוס את החמאס ולא עשה שום דבר כי לא העז לעשות שום דבר, בעיקר דיבר ועשה רוח. הכניס אותנו לעימות מיותר עם ארה"ב ובמידה רבה ביותר הוביל לכך שאובמה הרגיש את עצמו נאלץ לעשות את ההסכם, והוא זה שגרם להשפעה על נשיא ארה"ב לשעבר טראמפ לצאת מההסכם".

"היציאה שלהם מההסכם גרמה להתקדמות הכי מהירה של איראן בנושא הגרעיני יותר מכל דבר אחר", הכריז, "הוא נושא באחריות להידרדרות למצב הזה, הוא אחראי שאיראן התקדמה לכיוון של אפשרות ליצירת פצצה. הוא האדם האחרון בעולם שיש לו בסיס מוסרי, ענייני או מעשי לבוא בטענות למישהו שעסק בנושאים האלה. אני לא מזדהה עם כל העמדות שנקטו בנט ואני חושב שההסכם הזה הוא לא אסוני, הגיע הזמן להיפטר מכל הפאניקה המיותרת שנתניהו מנסה ליצור, לגרום לכך שהציבור יכנס לפחד אימים, כי עוד רגע עומדים להשמיד אותו אלא עם נתניהו יציל אותו. לא עשה שום דבר שיכול היה לשנות את המאזן בתחום הזה בין ישראל לבין הקהילה הבינלאומית והאיראנים".

עוד תקף אולמרט את נתניהו: "שיפסיק להפחיד, להסית, לסכסך ולהעליב את כל מי שרק נמצא בדרך שבינו לבין חזרה לשלטון. בעיניי, האפשרות שנתניהו ובן גביר יעלו לשלטון זו הסכנה האסטרטגית הגדולה ביותר שמאיימת על מדינת ישראל, ביטחון המדינה, האיזון, הדמוקרטיה, על יכולת של ישראל להתנהל כמדינה בין העמים. אני מציע שנתרכז בסכנה הזו כי זו הסכנה שמאיימת על ישראל יותר מכל סכנה אחרת".

אהוד אולמרט איתמר בן גביר בנימין נתניהו הסכם הגרעין האיראני בחירות לכנסת ה-25

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 33 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד