י"ב אייר התשפ"ד
20.05.2024
"הכדור אצל ישראל"

ראש השב"כ לאמריקנים: הבחירות מקשות על סיוע לפלסטינים

פגישה עם עוזרת שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון אמר ראש השב"כ כי המצב בגדה "גרוע יותר ממה שנראה" | על פי הדיווח ב'וואלה', מתאם פעולות הממשלה בשטחים אמר לה כי צעדים נוספים שניתן לעשות כדי לייצוב המצב הם בסמכות הדרג המדיני.

ראש השב"כ לאמריקנים: הבחירות מקשות על סיוע לפלסטינים
רונן בר צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

ראש השב"כ רונן בר אמר בפגישה עם עוזרת שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון, ברברה ליף, שביקרה בישראל בשבוע שעבר כי השב"כ תומך בצעדים לחיזוק הרשות הפלסטינית ופועל לקדמם. אולם, תקופת הבחירות בישראל רגישה מאוד ומקשה על קבלת ההחלטות בנושא, כך מפרסם הערב (רביעי) הפרשן המדיני של 'וואלה', ברק רביד, מפי מקורות ישראלים שמעורים בתכני השיחה.

על פי הדיווח, ליף הגיעה לישראל על רקע הדאגה הרבה של ממשל ביידן מכך שהידרדרות המצב בגדה המערבית וההסלמה באלימות בין ישראל לפלסטינים יובילו למשבר חמור.

רביד כותב כי שורה של בכירים במערכת הביטחון עמם נפגשה ליף הבהירו לה, חלקם ברמיזה וחלקם באופן מפורש יותר, כי עליה לדבר עם הדרג המדיני בסוגיה הזו.

המתיחות בגדה המערבית גברה מאוד בחודשים האחרונים. חלה עלייה משמעותית כמות ההתקפות של פלסטינים נגד חיילים ומתנחלים, ובמקביל חלה עלייה משמעותית במספר הפשיטות של צה"ל בערים הפלסטיניות. התוצאה הייתה עלייה במספר ההרוגים הפלסטינים.

ההסלמה בגדה מגיעה גם על רקע משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית, שמקשה עליה לשלם משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון. המצב הזה שוחק עוד יותר את הלגיטימיות של הרשות הפלסטינית ומערער את שליטתה בחלקם גדולים של הגדה המערבית ובמיוחד בחברון, שכם וג'נין.

במהלך הפגישה עם הדיפלומטית האמריקנית הבכירה הדגיש ראש השב"כ כי הוא מודאג מאוד ממצב הרשות הפלסטינית ומיכולתם של מנגנוני הביטחון לתפקד, כך לפי מקורות שעודכנו בפרטי הפגישה.

בר הציג לבכירה האמריקנית נתונים לגבי מספר ההתקפות מצד פלסטינים בחודשים האחרונים לעומת השנה שעברה. הוא אמר כי ישראל לא רוצה להיכנס לערים הפלסטיניות אבל עושה זאת מחוסר ברירה.

"המצב בשטח גרוע יותר ממה שנראה", אמר ראש השב"כ בפגישה עם הבכירה האמריקנית אומר רביד על פי שני המקורות.

המקורות שעודכנו בפרטי הפגישה אמרו כי בר ציין שהשב"כ סבור שיש לבצע צעדים לחיזוק הרשות הפלסטינית ועוסק בכך בצורה פעילה, אבל הבהיר כי בעת הנוכחית לפני הבחירות, המצב רגיש ומקשה על קבלת החלטות בנושא.

ליף נפגשה גם עם מתאם הפעולות בשטחים, האלוף רסאן עליאן, שהציג לה תמונה עגומה של המצב בגדה המערבית. מקורות ישראלים ציינו כי עליאן אמר לדיפלומטית האמריקנית הבכירה כי הוא עושה כל שביכולתו לייצב את המצב אבל הדגיש כי הוא חושש שייתכן שזה לא יהיה מספיק "כדי לעצור את כדור השלג".

האלוף עליאן הסביר על צעדים אזרחיים וכלכליים נוספים שניתן לעשות כדי לייצב את המצב, אבל הם נמצאים בסמכות הדרג המדיני ולא בסמכותו.

לפי המקורות, אחרי הפגישות עם ראש השב"כ ועם מתאם הפעולות בשטחים נפגשה ליף עם היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה איל חולתא.

ליף הדגישה בפני חולתא כי הרשות הפלסטינית עלולה להתמוטט והדגישה כי "הכדור נמצא במגרש של ישראל" בכל הנוגע לייצוב המצב בגדה המערבית, כך אמרו שני המקורות.

הדיפלומטית האמריקנית הבכירה אמרה לחולתא כי הרשות הפלסטינית מאבדת יותר ויותר שליטה בגדה המערבית. "אנחנו מייעצים לכם לבצע בדחיפות צעדים כדי לעזור להם", היא אמרה.

בלשכת ראש השב"כ, בלשכת מתאם הפעולות בשטחים ובמשרד החוץ האמריקני סירבו להתייחס לדברים.

ראש הממשלה יאיר לפיד צפוי לכנס מחר דיון הערכת מצב לגבי ההסלמה בגדה המערבית והצעדים שישראל יכולה לבצע כדי לחזק את הרשות הפלסטינית.

וואלה! ברק רביד ראש השב"כ הרשות הפלסטינית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד