י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
תעמולת בחירות אסורה

תקדים דרמטי: קבוצות ווצאפ אנונימיות ייחסמו

החלטה תקדימית של יו"ר ועדת הבחירות, השופט יצחק עמית: "ניתן לחסום קווי טלפון של מי שמפיץ תעמולת בחירות אסורה באופן אנונימי, וכן לחסום קבוצות ווטסאפ המתנהלות ע"י גורמים אנונימיים אשר מפרסמים תעמולה אסורה" | ההחלטה באה בעקבות עתירה שהגישה מפלגת 'עוצמה יהודית'

תקדים דרמטי: קבוצות ווצאפ אנונימיות ייחסמו
אימוג'י צילום: unsplash

החלטה תקדימית בעתירה שהגישה מפלגת 'עוצמה יהודית' של איתמר בן גביר ליו"ר ועדת הבחירות, השופט יצחק עמית נגד קבוצות וואטסאפ אנונימיות ומשתמשים אנונימיים שמפיצים תעמולה אסורה ודרשה לחסום אותם. השופט עמית קובע כי "ניתן לחסום קווי טלפון של מי שמפיץ תעמולת בחירות אסורה באופן אנונימי, וכן לחסום קבוצות ווטסאפ המתנהלות ע"י גורמים אנונימיים אשר מפרסמים תעמולה אסורה".

השופט עמית קבע בהחלטה כי: "נראה כי בהינתן קושי טכנולוגי זה, ובהינתן שהמשיבים 1-2 (מנהלי הקבוצות) בחרו שלא להשיב לעתירה, הסעד האפקטיבי היחיד הוא מתן צו לחסימת המספרים השייכים (למנהלי הקבוצות), או לחסימת הקבוצות שמופעלות על ידם. סעד זה ימנע ביצוע מעשה עבירה – ככל שתוכח".

משמעות ההחלטה: במקרה ותופץ בקבוצת הווטאספ תעמולת בחירות מבלי זיהויו של המפרסם, עלול יו"ר ועדת הבחירות לתת צו לחסימת הקבוצה וקווי הטלפון של מנהליה.

בנוסף לקביעות אלו, קיבל השופט עמית בקשה נוספת של עוצמה יהודית, אשר הופנתה כלפי חברת "מטא" (חברת האם של פייסבוק, ווטסאפ ורשתות חברתיות נוספות) וכלפי וואטסאפ באופן פרטני, מאחר וחברות אלו אינן מפרסמות אמצעי תקשורת עמן בישראל, עובדה שיוצרת קושי בעתירות מעין אלו, אשר דורשות מתן תגובות בפרק זמן קצר.

השופט עמית הורה לעורכי הדין של שתי החברות להעביר מסר למרשותיהן לפיו נדרש ש"תהא דרך הולמת להמציא עתירות והחלטות אליה, והיא תהיה נכונה להשיב לעתירות בפרקי הזמן הנדרשים בתקופת בחירות".

יצוין כי במקרה בו הוגשה העתירה, היה ספק אם הפרסומים אכן היוו תעמולת בחירות, לפי ההגדרות שבחוק ולכן באופן ספציפי לא ניתנו הפעם צווים במקרה זה.

בחירות לכנסת ה-25 קבוצת וואטסאפ WhatsApp (וואטסאפ) עוצמה יהודית חסימה ועדת הבחירות המרכזית יצחק עמית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד