ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024
מחאת אהוביה סנדק

המשטרה תפצה מפגין שנעצר ללא סיבה בירושלים

מפגין במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל נעצר ללא סיבה וזכה בתביעה כנגד המשטרה בפיצוי של 8500 ש"ח | עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו: "מאבק מתמשך לתיקון העוול השיטורי כנגד מפגינים לגיטימיים"

ארכיון
ארכיון צילום: יאיר קהתי

בית משפט השלום בירושלים פסק השבוע כי המשטרה תפצה מפגין אשר נעצר ללא כל סיבה בהפגנה בירושלים, במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל בסכום של 8500 ש"ח. המעצר התרחש בחודש נובמבר 2021 במהלך הפגנה במחאה על מותו של סנדק, שם הוכה המפגין באלה ע"י שוטר ללא כל סיבה.

המפגין שאל את השוטר מדוע הוא מכה אותו, ובתגובה השוטר היכה אותו שוב ואף עצר אותו. כל זאת בלי שניתנה התראה על ביצוע מעצרים. השוטר אף לא מסר לעצור את עילת המעצר, אשר לא נמסרה לו גם בשום שלב לאחר מכן, ומשם הובל לתחנת המשטרה שם הוחזק שלא כדין כל הלילה עם 15 אנשים נוספים בתוך תא מעצר קטן, עד ששוחרר למחרת בבוקר. בעקבות כך הגיש המפגין תביעה באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו כנגד המשטרה.

בכתב התביעה נכתב בין היתר כי "הכאה של התובע על ידי השוטר באמצעות אלה נעשתה בחוסר סמכות, בהעדר הכרזה על התקהלות בלתי חוקית, בהעדר הוראת פיזור, ובהעדר התראה על כוונה לעשות שימוש באלות, לא בכדי שאל התובע את השוטר מדוע הוא מרביץ שלא שכן זה לא היה צפוי, אין צורך לומר כי המענה של השוטר בהכאה נוספת אף הוא בוצע שלא כדין". היום כאמור הגיעו הצדדים לפשרה ובה נקבע כי המדינה תפצה את המפגין בסכום של 8500 ₪.

עו"ד מנשה יאדו מסר: "בהפגנות המחאה על ההרג של אהוביה סנדק ז"ל העבירה משטרת ישראל מדי יום ביומו עשרות מפגינים מהרחובות לתאי מעצר צפופים, הושיבה אותם שם במשך שעות ארוכות על פי רוב עד לשעות הבוקר ושחררה אותם אחרי ענישת שדה זו. התביעה הזו היא אחת מני רבות שהגשנו נגד פרקטיקה פסולה זו וההישג הזה מבטא מאבק מתמשך בבתי המשפט לתיקון העוול השיטורי כנגד מפגינים לגיטימיים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "החשוד נעצר לפני כשנה בחשד להפרת הסדר הציבורי, בעת הפרות סדר אלימות שכללו חסימת צירים, ידוי חפצים ותקיפות שוטרים בכניסה לעיר ירושלים. לנוכח נסיבות ראייתיות הוחלט על הגעה להסכם פשרה. נמשיך לאפשר לכל אדם את חופש המחאה בגבולות החוק, אולם לא נאפשר הפרת הסדר הציבורי והתפרעות אלימה בניגוד לחוק".

הפגנה פיצוי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד