ז' תמוז התשפ"ד
13.07.2024
"שעת חירום"

גנץ מציע לנתניהו: "נקים צוות משותף שיגבש רפורמה בהסכמה רחבה"

יממה אחרי הצגת הרפורמה המשפטית, ח"כ בני גנץ פונה לראש הממשלה: "אנו בשעת חירום אמיתית, קורא לנתניהו לקבל החלטה, הידברות או עימות". גנץ הזהיר: "אם הרפורמה של יריב לוין, תעבור ישראל תהפוך לדמוקרטיה חלולה"

גנץ מציע לנתניהו: "נקים צוות משותף שיגבש רפורמה בהסכמה רחבה"
בני גנץ צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יממה לאחר שסגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין הציג את הרפורמה המהפכנית שהממשלה מתכוונת לבצע במערכת המשפט, יו"ר המחנה הממלכתי ח"כ בני גנץ קורא היום (חמישי) בפתח אירועי "יום הדמוקרטיה השנתי" של אוניברסיטת רייכמן להקים צוות חוצה מפלגות שידון ברפורמה ובחקיקת חוק יסוד חקיקה בהסכמה.

גנץ אמר: "אתמול פורסמה תוכניתו של שר המשפטים יריב לוין – שאם תעבור תשנה את המשטר בישראל. אם במדינת ישראל תהיה פסקת התגברות ברוב של 61, אם יועמ"שים יסורו למרותם של פוליטיקאים ולא למרותו של החוק, אם שופטים יבחרו על ידי רוב קואליציוני פוליטי ויהיו תלויים בו ואם סמכותו של בית המשפט העליון לפסול התנהלות בלתי סבירה באופן קיצוני תבוטל – "המבצר אכן יפול". הקו האדום יחצה וישראל תהפוך לדמוקרטיה חלולה".

גנץ הוסיף: "בנאומו אמש אמר שר המשפטים – כי זהו "השלב הראשון ברפורמה". וכולנו מבינים היטב מהו השלב השני – כל הנושאים הנוגעים לראש הממשלה נתניהו, להשהייה או לביטול משפטו באמצעות החלפת היועמ"שית או חוק צרפתי. שלב אחר שלב בתוכנית סדורה. לאלו יש להוסיף את הכוונה לסרס את התקשורת, להשתלט על החינוך הממלכתי וכמובן להשתיק את הדרג הצבאי".

גנץ פנה לנתניהו ואמר: "אנו בשעת חירום אמיתית – ולכן אני קורא מכאן לראש הממשלה נתניהו לקבל החלטה: הידברות או עימות. אני מציע מכאן לנתניהו - להקים צוות חוצה מפלגות ומחנות פוליטיים, שידון בחקיקת חוק יסוד חקיקה ברוח מגילת העצמאות, שיביא לידי ביטוי את רחשי כל העם וכלל האזרחים בישראל ויגבש הסכמות בתוך חצי שנה בכל הנושאים שעל הפרק".

לדברי גנץ, "נושא כל כך מהותי לעתידנו וקיומנו עשורים קדימה, ראוי שיבוא בהסכמה רחבה. זה יתן לגיטימציה לתיקונים, ויאפשר לבנות את המבצר על תשתית איתנה. חוק יסוד חקיקה למשל - הוא צורך השעה. חוק שיעגן את מעמד חוקי היסוד והשוני ביניהם לבין שאר החוקים באופן ברור. לצד זאת, ניתן להסכים על פסקת התגברות שתשמש גם היא רק למקרי קיצון שבהם יש קונצנזוס רחב בבית המחוקקים, ולא רוב ארעי של 61. גם את השיטה למינוי שופטים ניתן לבחון אך אסור בשום אופן לתת רוב לפוליטיקאים בנושא הקריטי הזה. הכדור אצל נתניהו - לשבור את כללי המשחק – או לשמור על מדינת ישראל".

בני גנץ בנימין נתניהו יריב לוין מערכת המשפט

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד