ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
"מאבק מול תעמולה שקרית"

מפגן תמיכה בדרעי: נתניהו וראשי הקואליציה הגיעו לישיבת סיעת ש"ס

חמישה ימים אחרי החלטת בג"ץ לפסול את דרעי מלכהן כשר בממשלה, הגיעו ראש הממשלה נתניהו וראשי הקואליציה לישיבת סיעת ש"ס - למפגן תמיכה ביו"ר דרעי. רה"מ נתניהו: "ההחלטה אילצה אותנו שהשר אריה דרעי לא יכהן כרגע בממשלה, אבל אני לא מתכוון לוותר עליו"

מפגן תמיכה בדרעי: נתניהו וראשי הקואליציה הגיעו לישיבת סיעת ש"ס
מפגן התמיכה בדרעי צילום: יונתן זינדל, פלאש90

פחות משבוע שהרכב שופטי בג"ץ החליטו לפסול את יו"ר ש"ס אריה דרעי מלכהן כשר בממשלה, התכנסו היום (שני) שרים וחברי כנסת מגוש הימין למפגן תמיכה בדרעי. בין המשתתפים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין, שר הביטחון יואב גלנט, שר האוצר בצלאל סמוטריץ', השר איתמר בן גביר, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה ועוד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה: "חברי ואחי אריה דרעי, אנחנו נתונים בשיטפון של תעמולה שקרית וכוזבת, אינסופית. הקו המנחה שלה הוא ״הקץ לדמוקרטיה״. ובכן, לא בקץ הדמוקרטיה אנחנו עוסקים אלא בהצלת הדמוקרטיה".

נתניהו הוסיף: "מהי דמוקרטיה? היא קודם כל שלטון הרוב וכיבוד זכויות הפרט. איך אתה מבטיח ששלטון הרוב גם יגן על זכויות הפרט? איך מיעוט לא משתלט על הרוב? על ידי איזון בין שלוש הרשויות - הרשות השופטת, המחוקקת והמבצעת".

לדברי נתניהו: "האיזון הזה הופר במדינת ישראל בעשרות השנים האחרונות. אתם לא תדעו שהוא הופר כי בערוצי התעמולה לא אומרים לכם את מה שאמר העיתון 'וול סטריט ג׳ורנל' שאומר שבישראל קיים דבר שאין באף דמוקרטיה, אין חוסר איזון כזה באף דמוקרטיה, ולכן האפשרות לשמור על זכויות הרוב והפרט הושלכה הצידה. אנחנו באים להחזיר את האיזון הזה לישראל שהייתה פה במשך 50 שנותיה הראשונות ואז אף אחד לא אמר 'קץ לדמוקרטיה'".

נתניהו הבהיר: "אנחנו במאבק מול תעמולה שקרית שאין כדוגמתה שניזונה כל הזמן מבערות וגם משקר מכוון. אנחנו לא נרתעים ולא נירתע".

לסיום אמר נתניהו: "ההחלטה אילצה אותנו שהשר אריה דרעי לא יכהן כרגע בממשלה, אבל אני לא מתכוון לוותר עליו. כי זה לא צודק. 400 אלף איש הצביעו בעד דרעי לשר בכיר, אין אחד מ-2 מיליון המצביעים שלנו שלא רצו לראות את דרעי בממשלה שלנו. לכן הייתה פה פגיעה קשה בדמוקרטיה ואנחנו נתקן את זה".

דרעי ונתניהו בסיעה. קרדיט: יונתן זינדל, פלאש90

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בישיבה: "אני מתנצל שראש הממשלה בנימין נתניהו שציפו ממנו שיתחמק ויעשה תרגילים, עשה את זה ופיטר. הקואליציה ממשיכה והממשלה ממשיכה. הכול יבוא על מקומו בשלום. אנחנו פועלים כחוק ולא אנרכיה. לא ניתן לישראל ליפול לאנרכיסטים". דרעי תקף: "אתם האמנתם שפקידים שמונו על ידי הממשלה דנים אם לעשות נבצרות?".

יו"ר ש"ס התייחס גם לפסק הדין בבג"ץ, ואמר כי יש לו "כמה הערות": "הכנסת מינתה אותי. איפה חוסר הסבירות הקיצונית? איפה 64 חברי כנסת? האם ל-11 שופטים יש יותר סבירות מחברי כנסת שנבחרו על ידי העם? איך אפשר להגיד שראש הממשלה פועל בחוסר סבירות? האם מישהו מכשיל אותו בכוונה? אף אחד לא הזהיר אותו. אנחנו לא נשתוק. נדאג שהכוח יחזור בחזרה לציבור. שיטת מינוי השופטים והסבירות פסולה. אדוני ראש הממשלה, אמרתי לך - עם כל הכאב, נבצע את פסק הדין. אם מישהו חושב שיעשה הפיכה שלטונית בהחלטות מנהליות או שיפוטיות - ימצא מולו קואליציה יצוקה כברזל".

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין, אמר בישיבה: "בדמוקרטיה מי שבוחר וקובע מי תהיה הממשלה ומי יהיו השרים וחברי הכנסת זה הציבור, זה העם. לפעמים באופן ישיר בבחירות ולפעמים באמצעות הכנסת, שנתנה אמון בממשלה ובשריה - לרבות הרב אריה דרעי".

לוין תקף: "מקום שבו השופט קובע מי ראוי בעיניו להיות שר, על פי איזו חוות דעת שניתנת על ידי יועץ משפטי, זה דבר שאפשר לקרוא לו בהרבה שמות, דמוקרטיה זה לא. שלטון השופט זה לא שלטון החוק".

הוא הוסיף: "במדינה דמוקרטית הדבר הבסיסי ביותר הוא לכבד את הכרעת העם, גם כשאתה חושב אחרת. כשיושבים אנשים ומשתמשים בכוח העצום שיש להם, של הרשות השופטת, וקובעים מי יהיה שר, זה דבר שאי אפשר לקבל. אני פונה לא רק לאזרחי ישראל שתמכו בנו, אלא גם לרבים רבים שלא תמכו בנו ולא תומכים ברב דרעי - המאבק הזה בהחלטות האלה של רשות שלא נבחרה, במקום של נציגי הכנסת, הוא מאבק של כולם. גם במי שלא תמך בש״ס".

לסיום אמר לוין: "אני משוכנע, הרב אריה, שנמצא את הדרך החוקית כדי להבטיח את זה שהצדק יעשה, הדמוקרטיה תנצח, ואתה תוכל לשוב ולייצג את מי שבחר בך, כפי שרצה הציבור בהצבעתו. אריה, אני עומד איתך במאבק החשוב הזה. אנחנו ננצח בו, לטובת כל אזרחי ישראל".

יריב לוין מגיע לתמוך בדרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה אמר בישיבה: "כבוד גדול הוא לי לעמוד לצידו של רה״מ וכבוד גדול הוא לי לעמוד לצידך הרב אריה. אבל הגדול הכבוד מכל, במחילה, הוא הכבוד לעמוד לצד הציבור. משום שהדבר שהכי כאב לי בפרשה בה אנו ניצבים היא רמיסת בחירת הציבור".

לדברי אוחנה: "בהתנשאות, ביהירות ובתחושת עליונות, החליטה הרשות השופטת להתערב ולהשיג גבול לתחומי הרשויות האחרות ושמה למרמס את בחירת הריבון – הלא הוא העם".

אוחנה הוסיף: "יש שיאמרו – וכך אמרו חלק מהשופטים – כי העם בחר את הרב דרעי לכנסת ולא לממשלה. זו התפלפלות והיתממות המנותקות מהמציאות. אין אחד מבין מאות האלפים שהצביעו לתנועת ש"ס בראשות הרב אריה דרעי שלא עשה זאת במטרה ובתקווה לראותו מכהן כשר בכיר בממשלה וכחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. אין אחד כזה.

את הרצון הזה, המגולם בפתק הבוחר – הכנסת והממשלה הגשימו – ובית המשפט רמס. כל בוחר ידע היטב מה המצב המשפטי, שום דבר לא נסתר מעיני הציבור, ועשה את בחירתו כרצונו. הרצון הזה נגזל מהציבור", אמר.

עוד אמר אוחנה: "יש לי צער אישי גם כי נוכחתי מקרוב על יכולותיו וסגולותיו המיוחדות של השר דרעי כחבר בקבינט המדיני ביטחוני. התרשמתי מאוד ושאפתי ללמוד תמיד, הרב אריה, מעומק ההבנה שלך, מהתפיסה המהירה, משיקול הדעת המרשים המהווים כולם יחד תרומה כבדת משקל לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה.

כל אלה יישללו כעת מהציבור לזמן מה, אבל את זאת יש לדעת – לזמן מה בלבד – משום שחובתה של הרשות המחוקקת להגשים את רצון הציבור ולא לאפשר את הותרת העוול על כנו, והרשות המחוקקת אכן תאמר את דברה", אמר.

 

בנימין נתניהו יריב לוין ש"ס

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד