י' תמוז התשפ"ד
16.07.2024
"הסמכות מעוגנת בחוק"

"הפרשן הבכיר: "מתקרבים לרגע שהממשלה תצטרך להוציא את היועמ"שית לנבצרות

הפרשן הפוליטי עמית סגל תוקף את היועמש"ית ברקע הדיווחים כי שקלה להוציא לנבצרות את נתניהו: "דמות אלמונית עד לפני שנה עם היעדר כל רמז לשיעור קומה משפטי". לדברי סגל: "מתקרב הרגע שבו יהיה צורך להכריז שנבצר ממנה למלא את תפקידה"

"הפרשן הבכיר: "מתקרבים לרגע שהממשלה תצטרך להוציא את היועמ"שית לנבצרות
עמית סגל צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרשן הפוליטי של 'חדשות 12' עמית סגל תוקף הבוקר (שישי) בטורו השבועי ב'ידיעות אחרונות' את היועמ"שית גלי בהרב-מיארה על רקע הדיווחים כי שקלה להוציא לנבצרות את ראש הממשלה בנימין נתניהו וטוען כי הממשלה מתקרבת לרגע שבו היא תצטרך להכריז שנבצר עליה למלא את תפקידה.

סגל כתב: "בקיץ 2005 שמו לב כמה חברי כנסת בוועדת החוץ והביטחון שאריאל שרון כבר אינו עירני כשהיה. שעון היד שלו הסתובב רפוי על פרק כף ידו. בישיבות היה נרדם. בטיסתו האחרונה כראש הממשלה, לעצרת האו"ם, מדדו המאבטחים את המרחק בצעדים מפגישה לפגישה, לא משוכנעים שהוא יוכל לגמוא מרחק גדול יותר מכמה מטרים".

הפרשן הפוליטי תהה: "לו המידע הזה לא היה נשמר בסודי סודות, אלא מגיע ליועמ"ש דאז, מני מזוז, האם היה מכנס דיון על האפשרות להוציא את ראש הממשלה לנבצרות? האם היה מזמין חוות דעת רפואית שתבחן עד כמה ראש ממשלה יכול להתרכז בפגישות מכריעות עם מנהיגים בעולם? או עד כמה חוסר הריכוז הלכאורי שלו פוגע בבניית מהלכים אסטרטגיים מול איראן? אפשר להניח שלא היה עולה על דעתו. ובצדק. דמוקרט אמיתי, "עם די קטנה" כמו שאומרים בארצות הברית, היה מזדעזע אפילו מהנכונות לשקול אפשרות כזו".

לדברי סגל: "גלי בהרב מיארה, דמות אלמונית עד לפני שנה, עם כתפיים צרות במיוחד והיעדר כל רמז לשיעור קומה משפטי בביוגרפיה המקצועית שלה, הייתה נכונה השבוע לשקול את הוצאתו של בנימין נתניהו לנבצרות. גדולי מקורביה אף אישרו זאת לעיתונאים. כנראה שלא רק ניסיון חוקתי חסר לה אלא גם חוש אירוני: האם לא עלה על דעתה שקצת מוזר לשקול הכרזת נבצרות בשל ניגוד עניינים, כאשר היא עצמה מצויה בניגוד עניינים חריף? הרי הממשלה מתכוונת לפצל את תפקיד היועמ"ש ולפי התבטאויות חלק מחברי הקואליציה גם להיפטר ממנה בהזדמנות קרובה, כפי שעשתה ממשלת שמיר־פרס ליועמ"ש זמיר".

אומרים שדיונים על נבצרות לא התקיימו, כשם שהכחישו בזמנו דיונים דומים אצל קודמה, אביחי מנדלבליט. זה רק מעצים את השערורייה, לא מקטין אותה: הן מנדלבליט והן בהרב מיארה לא טרחו להכחיש בזמן אמת את יוזמת העוועים הבלתי דמוקרטית. הם ראו בשיח על אפשרות הנבצרות מה שראו הסובייטים כשהחליטו לקדם את הטילים הגרעיניים לקובה: עוד לא מלחמת עולם שלישית, אבל בהחלט הצגה של נשק כזה אל מול עיני האויב. גם בהרב מיארה עצמה לא שללה דיון עתידי בנבצרות, רק הבהירה שעד כה לא נערך דיון בנושא", כתב.

לסיום הוא טוען כי: "סמכותה של הממשלה להזיז את היועמ"שית מעוגנת בחוק לאין שיעור מסמכותה של היועמ"שית להזיז את הממשלה. מתקרב הרגע שבו יהיה צורך להכריז שנבצר ממנה למלא את תפקידה".

עמית סגל בנימין נתניהו גלי בהרב מיארה היועצת המשפטית לממשלה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד