תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
י"ג אדר א' התשפ"ד
22.02.2024
מהתקופה הביזנטית

משפחה ישראלית מצאה ידית של נר מלפני 1500 שנה

משפחה ישראלית מצאה ידית של נר, מהתקופה הביזנטית, מעוטרת בפרצוף, מלפני 1500 שנה. המשפחה מסרה את הפריט לאוצרות המדינה וקיבלה תעודת הוקרה מרשות העתיקות

משפחה ישראלית מצאה ידית של נר מלפני 1500 שנה
ידית הנר בת ה-1400 צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

בני משפחת לביא מהיישוב צור יצחק, שטיילו בגבעות הדרומיות של מודיעין, הבחינו לפתע בפרצוף קטן, עשוי חרס, "מביט" לעברם מהאדמה.

דורון, אבי המשפחה, יצר קשר עם רשות העתיקות, ואיסי קורנפלד, ארכיאולוג מרשות העתיקות, הגיע לאסוף את הממצא ה'פוטוגני'.

בחינה של החפץ בידי ד"ר איתמר טקסל, ראש ענף התמחויות קרמיות ברשות העתיקות, העלתה כי מדובר בקצה עיטורי של ידית נר מהתקופה מתקופה הביזנטית - המאה ה-6 -7 לספירה.

לדברי קורנפלד, "אמנם אין מדובר בממצא נדיר, אבל הפריט בהחלט נאה. נרות החרס שימשו לתאורה, והיו ממצא אופייני לתקופות האלה, אבל לא לכל נר היתה ידית, בוודאי לא מעוצבת. הנר שהידית השתייכה אליו שימש לתפקוד פונקציונלי של מאור, וגם כחפץ נוי".

"אנחנו מודים למשפחה לביא, שהפגינה אזרחות טובה ומסרה את הפריט היפה לאוצרות המדינה", אמר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות. "גשמי הסופה ברברה שניתכו באדמה בעוצמה העלו על פני השטח ממצאים עתיקים. אנחנו קוראים לציבור לגלות ערנות, ואם פוגשים ממצא קדום, להשאיר את הממצא מונח במקומו ולקרוא לרשות העתיקות, שתגיע לשטח. ההקשר המדויק שבו נמצא החפץ מספק מידע רב ערך למחקר".

רשות העתיקות נר תגלית היסטורית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד