י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
פרסום מדאיג

לא ייאמן: טונות דגים שאינם ראויים למאכל משווקים בישראל

באמצעות הפעלת לחץ על בכירים במשרד הבריאות, הצליח אחד מיבואני הדגים בישראל לשחרר משלוח ובו דגים שאינם ראויים למאכל • חשש שהדגים הללו עם התוצאות החריגות יגיעו לבתי חולים, לבתי אבות ולחיילים, לאוכלוסייה הכי רגישה שיש • משרד הבריאות מרגיע מצידו: "אין חשש לתחלואה מהמזון"

לא ייאמן: טונות דגים שאינם ראויים למאכל משווקים בישראל
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה צילום: pixabay

20 טון דגים שאינם ראויים למאכל שווקו בישראל, לטענת גורמים בכירים במשרד הבריאות, אחד מיבואני הדגים בישראל הפעיל לחץ על בכירים בשירות המזון במשרד, מה שהוביל את משרד הבריאות לשחרר את המשלוח - ובו דגים שאינם ראויים למאכל אדם. כך דיווחה לראשונה יולן כהן ב'חדשות 12'.

לפי הדיווח, משלוח הדגים הקפואים הגיע לישראל וכמו כל משלוח סטנדרטי מסוג זה בוצעו לו בדיקות מעבדה. מתוצאות הבדיקה, ומן המסמכים שנחשפו ב'חדשות 12' עולה כי במשלוח נמצאו חריגות בפרמטרים רבים, ובהם טעם וריח - לוואי, מרקם - ספוגי, צבע שמעיד על כוויות קור.

במסמך אחר נכתב כי באריזות נמצאו נוזל דמי במצב קפוא, וכי בדגים נמצאו כוויות קור, דפורמציה (שינוי צורה של הדג), וחוסר בארומה שסבירה לסוג דג הסלמון.

אילוסטרציה. צילום: pixabay.

המומחים הודיעו ליבואן כי תוצאות הבדיקה מצביעות על חריגות שלא יאפשרו הנפקת היתר להכנסת המשלוח לישראל, ולכן עמדו לרשותו שתי אפשרויות: להשמיד את התכולה החריגה או להוציא את המשלוח מתחומי המדינה. למרות זאת, ולפי עדויות שהגיעו אלינו מגורמים בכירים, היבואן הפעיל לחץ משמעותי על בכירים בשירות המזון, ובשל כך אותם בכירים במשרד הבריאות מחליטים להעביר את המשלוח בוועדת חריגים.

גם ועדת החריגים הודיעה שהמשלוח אינו תקין אלא שפתאום – ביממה האחרונה, בכירי משרד הבריאות מחליטים לשחרר את הדגים שאינם ראויים למאכל. לדברי אותם גורמים בכירים: "הדגים הללו עם התוצאות החריגות יגיעו לבתי חולים, לבתי אבות ולחיילים, לאוכלוסייה הכי רגישה שיש".

אילוסטרציה. צילום: pixabay.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה ל'חדשות 12' כי "שירות המזון מקבל החלטות לאחר שנשקלים כלל השיקולים לשמירה על בריאות הציבור. על פי בדיקת המעבדה שבוצעה וגם על פי חוות הדעת של המומחים בתחום אין חשש לתחלואה מהמזון למרות שמדובר בדגים שאיכותם ירודה מבחינת טעם וריח. על כן הוחלט בתום התייעצות של מספר מומחים בתחום, שלא לאפשר למשלוח להגיע לשוק הקמעונאי אלא לשוק המוסדי וזאת ללא כל סכנה לבריאות הציבור".

עוד נמסר בתגובה: "טענות היבואן חמורות. מבלי שהוגשו כל ראיות התומכות בטענות אלו, יש בפרסום הטענות פגיעה בשמם הטוב של עובדי שירות מזון וחשש להוצאת דיבה. הניסיון של גורמים בעלי עניין להטיל דופי בעבודתם של עובדי ציבור חמור ואף מסוכן. שירות המזון במשרד הבריאות פועל ללא מורא וללא משוא פנים כאשר לנגד עיניו שמירה על בריאות הציבור".

משרד הבריאות דג סלמון דגים טון

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד