ז' ניסן התשפ"ד
15.04.2024
כל הפרטים מהדיון המתוח

שרים החרימו את הישיבה, בן גביר מאיים במרד

השר לביטחון לאומי בחר להחרים את ישיבת הממשלה על תקציב המדינה ומאיים במרד קואליציוני. השר בן גביר האשים את שר האוצר בסחבת. גם השרים סילמן וחיים כץ לא משתתפים בדיון על התקציב בגלל מחלוקות מול משרד האוצר. השרה רגב הזהירה: "אני על 200 קמ"ש". הפרטים המלאים

שרים החרימו את הישיבה, בן גביר מאיים במרד
נתניהו וסמוטריץ בכניסה לישיבת הממשלה צילום: ALEX KOLOMOISKY/POOL

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, החרים היום (חמישי) לישיבת הממשלה על תקציב המדינה. השר בן גביר דורש את כל הסכום שהובטח לו בהסכם הקואליציוני. מדובר בכמה מיליארדי  שקלים וכרגע האוצר לא מוכן לתת את הסכום הזה. בסביבתו של יו"ר 'עוצמה יהודית' מאיימים במרד קואליציוני בהצבעות בכנסת. ראש הממשלה נתניהו טרם שוחח איתו על הנושא.

על פי דיווח ב'ynet', בן גביר האשים בשיחות סגורות את שר האוצר בסחבת: "אני מעריך את השר בצלאל סמוטריץ', אבל קיבלתי הבטחות מראש הממשלה - והוא צריך לקיים אותן". בנוסף, בן גביר אמר לאנשי האוצר כי הם מנהלים "מדיניות אגרסיבית של לא לתת שום דבר, ורוצים רק לחסוך ולחסוך". הוא הבהיר: "הסכומים שאתם מציעים הם מגוחכים. לא באתי לממשלה בשביל זה".

נגיד בנק ישראל הפרופסור אמיר ירון התייחס בישיבה לדרישות התקציב של השר בן גביר ושל שרים נוספים ואמר: "יש להימנע ממדיניות פיסיקלית שתרחיב עוד יותר את הביקושים במשק, ותגדיל בכך את הלחצים האינפלציוניים - באופן שיעכב את חזרת האינפלציה לתחום היעד, ויעלה את הריביות במשק".

מלבד העימות מול השר בן גביר, קיימות מחלוקות נוספות בין האוצר לשרי הממשלה. השרה להגנת הסביבה עידית סילמן נעדרה אף היא מהישיבה בגלל מחלוקות עם האוצר. בנוסף, שר התיירות חיים כץ עזב גם הוא בצהריים את ישיבת הממשלה בגלל מחלוקות ולא חזר.

בישיבת הממשלה היום | צילום: ALEX KOLOMOISKY/POOL.

גם שרת התחבורה מירי רגב זועמת על האוצר, היא טענה כי היא "באה על 200 קמ"ש". רגב הדגישה: "מבחינתי לסיים את הדיונים גם שעה לפני שבת. עד שלא מגיעים להסכמות מול האוצר אני לא זזה".

שר האוצר סמוטריץ' פנה לשרים במהלך דיוני התקציב ואמר להם: "אנחנו מביאים היום תקציב מהודק. לא היה לי נעים להגיד להרבה מכם לא, אבל צריך לנהוג באחריות ומקצועיות". לדברי סמוטריץ', "מה שעומד לנגד עינינו זה יוקר מחיה שמורגש אצל כל אזרח בישראל, והרפורמות שאנחנו מציגים יאפשרו פישוט הרגולציה, הסרת חסמים והחלשת המונופולים. כל אלו יתורגמו להקלה בנטל של יוקר המחיה של אזרחי ישראל. אנשי המקצוע במשרד האוצר עבדו מסביב לשעון כדי להכין את הרפורמות האלה. אני מאמין גדול בכלכלה הישראלית".

במהלך הישיבה אמר הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס, כי הפיריון והילודה בישראל הם מהגבוהים בעולם ועומדים על 2.9, סמוטריץ' צעק בתגובה - "כן ירבו". והשרים פרצו בצחוק.

סמוטריץ' מחה בישיבה על הסכם השכר עם המורים, שנקבע בממשלה הקודמת וצקף: "זה הסכם מאוד בעייתי, גם בסכום הגדול שלו וגם בהבשלה המהירה שלו", אמר. הוא הוסיף: "זה מאוד הגביל אותנו במסגרת התקציב הזה. עשינו על זה הרבה מאוד דיונים אצלנו במשרד, ושרטטנו את גבולות הגזרה. אני אופטימי שהדבר הזה יכול להתכנס".

בעקבות דברי שר האוצר, פנה השר לוין וביקש להבין: איך הם עשו דבר כזה? מה אמרו אז גורמי המקצוע?". ראש אגף התקציבים באוצר ציין שהם הוציאו בזמנו לשרים מכתב נגד ההסכם. ראש הממשלה נתניהו הסביר כי, "הבעיה היא לא רק גודל ההסכם או התקדים שבו - השאלה היא מה התמורה? אנחנו משקיעים הון עתק במערכת החינוך, זה ישפיע על תוצאות המבחנים של התלמידים שלנו?".

יצוין כי לפי במסמך הצעת התקציב שקיבלו השרים, עומד התקציב לשנת 2023 על כ-484 מיליארד שקלים וב-2024 על כ-513 מיליארד שקלים. עם זאת, המסמך עם הצעות התקציב שנשלח אינו מעודכן והסעיפים עדיין לא מדויקים, שכן צפויים שינויים בתקציב ברגע שהוא יאושר.

איתמר בן גביר תקציב המדינה ישיבת ממשלה חיים כץ עידית סילמן בנימין נתניהו

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד