תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
כ"ג אדר א' התשפ"ד
03.03.2024
מהקדומים הידועים בעולם

התגלה קרס דיג מנחושת בן אלפי שנים

התגלה קרס דיג מנחושת בן אלפי שנים, מהקדומים הידועים בעולם: הקרס, אשר נראה כי שימש לציד כרישים, נחשף בחפירות רשות העתיקות לפני הקמת שכונת אגמים באשקלון • הממצא הייחודי יוצג לראשונה בקונגרס הארכיאולוגי ה-48, בארגון רשות העתיקות, החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה והאגודה הארכיאולוגית הישראלית

התגלה קרס דיג מנחושת בן אלפי שנים
קרס הנחושת צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

קרס דיג מנחושת בן אלפי שנים, מהקדומים הידועים בעולם, אשר שימש לציד כרישים או דגים גדולים מאוד, התגלה בחפירות של רשות העתיקות לפני הקמת שכונת אגמים בעיר אשקלון, במימון רשות מקרקעי ישראל. הממצא, שהתגלה בשנת 2018, נחקר ונחשף כעת לראשונה, יוצג בתחילת אפריל בקונגרס הארכיאולוגי ה-48 המאורגן ע"י רשות העתיקות, החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, והאגודה הארכיאולוגית הישראלית.

לדברי ד"ר יעל עבאדי-רייס, שניהלה את החפירה עם ד"ר דניאל ורגה מרשות העתיקות, "גובהו של הקרס הקדום 6.5 ס"מ ורוחבו 4 ס"מ, ומעניין שהגודל והמרווח שלו מתאימים לדיג כרישים בגודל 3-2 מ', או לדגי טונה גדולים. אמנם, בעבר התגלו קרסי דיג קדומים יותר, אך הם עשויים מעצם, וקטנים בהרבה מהקרס הזה. השימוש בנחושת הוא חידוש של התקופה הכלקוליתית, ומרתק לגלות, לראשונה, שהחידוש הטכנולוגי הגיע גם לייצור קרס עבור הדייגים הקדומים של חוף הים התיכון".

בתקופה הכלקוליתית פעלו כאן כפרים גדולים, שכלכלתם הסתמכה על ענפי חקלאות המקובלים עד ימינו: רעיית צאן ובקר, גידול חיטה, שעורה וקטניות, וכן גידול עצי פרי. "על מנהגי האכילה והצייד של אנשים שחיו כאן במרחב לפני אלפי שנים אפשר ללמוד גם משאריות של עצמות בעלי חיים שמתגלות בבורות אשפה הקדומה, גרעיני דגנים מפוחמים שנחשפים בתנורים, וגם כלי ציד ואוכל - להבי מגל מצור ומגוון רחב של כלי חרס לאגירת מזון, לבישול שלו, ולשימור שלו, שנעשה בתהליך של התססה והמלחה. "קרס הדיג הנדיר מספר לי את סיפורם של הדייגים מהכפר, שיצאו בסירות לים הפתוח והשליכו את הפיתוח החדש – קרס נחושת, למים, בתקווה להוסיף כרישים חופיים לתפריט", אומרת ד"ר עבאדי-רייס.

המחקר על קרס הנחושת הייחודי נמשך, בהובלה של ד"ר יותם אשר מרשות העתיקות ומגדה בתיאשווילי, ועוד צפויות תגליות על הפריט המרתק.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "הטכנולוגיות המתקדמות העומדות היום לרשות החוקרים שלנו פותחות עולם שלם של אפשרויות ושאלות שבעבר לא ניתן היה לקבל עליהן תשובה. ממש כמו קרס הדייג, כל תקופה – והחידושים פורצי הדרך שלה".

רשות העתיקות אשקלון דיג

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד