י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024
מטיילים בחו"ל?

אל תעשו את הטעות הזו: לקחה משכך כאב שהוביל לסכנת חיים

דרמה בבילינסון בערב החג - השתלת כבד לאישה בריאה שחלתה בחופשה בחו"ל: "סיפרתי לרופאים על משככי הכאב שנטלתי בטיול בבולגריה והם הסבירו שיתכן שבגלל זה הכבד שלי קרס", אמרה האישה | פרופ' אמיר שלומאי: "אנחנו מניחים שיש קשר בין התרופות שסבטלנה נטלה בבולגריה, לבין הכשל של הכבד"

אל תעשו את הטעות הזו: לקחה משכך כאב שהוביל לסכנת חיים
אילוסטרציה צילום: unsplash

חייה של סבטלנה וולמן (55) ניצלו לאחר שעברה השתלת כבד דחופה בבילינסון מקבוצת הכללית בערב החג. הרופאים מעריכים כי הכבד כשל בגלל משככי כאב מקומיים שנטלה בטיול בבולגריה.

סבטלנה וולמן מפתח תקוה לא תיארה לעצמה שחייה יתהפכו ברגע אחד בגלל משככי כאב שנטלה בחופשה בבולגריה. מאדם בריא לחלוטין, היא מצאה עצמה מאושפזת בפנימית ד' בבילינסון ובסכנת חיים בגלל כשל של הכבד שהתדרדר תוך זמן קצר והגיע לאי ספיקה חריפה שהצריכה השתלה דחופה.

סבטלנה וולמן סיפרה: "כשאמרו לי שאצטרך השתלת כבד הייתי בשוק. הייתי אדם בריא לגמרי עד לפני חודש. הניתוח הציל את חיי וקרה לי נס והיום אני חיה. סיפרתי לרופאים שנסעתי עם בעלי לחופשה בבולגריה ובגלל שלא הרגשתי טוב נטלתי משככי כאבים מקומיים. הם הסבירו לי שיכול להיות קשר בין נטילת הכדורים לבין ההתדרדרות של הכבד".

פרופ' אמיר שלומאי, מנהל מחלקת פנימית ד', מומחה למחלות כבד ויו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד אמר: "אנחנו מניחים שיש קשר בין התרופות שסבטלנה נטלה בבולגריה, לבין הכשל של הכבד. זה נתמך גם בביופסיה שעשינו וגם בסיפור שהיא סיפרה ובפרק הזמן בו מתפתחת רעילות בכבד. זה ידוע שיש תרופות שהן רעילות לכבד ולכן חייבים להיות זהירים ולוודא שהתרופה שלוקחים אכן נחוצה".

ד"ר מריוס בראון, מנהל המכון הארצי למחלות כבד בבילינסון, הסביר כי "פגיעה עקב שימוש בתרופות מהווה את הסיבה העיקרית לאי ספיקת כבד חדה בעולם המערבי. יש תרופות שפוגעות בתאי הכבד באופן ישיר בגלל מינון גבוה כמו למשל בהרעלת פרצטמול. יש גם מקרים נדירים שמערכת החיסון הייחודית של המטופל גורמת לפגיעה מתרופות ספציפיות כמו אמוקסיצילין עם חומצה קלוולנית, דיקלופנק, או ניטרופורנטואין. בין גורמי הסיכון הנוספים לפגיעה בכבד עקב תרופות: השמנה, סוכרת, שימוש באלכוהול, מחלות כבד כרוניות וגורמים גנטיים".

ד"ר אביתר נשר, מנהל מחלקת השתלות בבילינסון סיפר: "השתלת הכבד הייתה דחופה בגלל ההתדרדרות של הימים האחרונים במצבה של סבטלנה ואי ספיקה חריפה של הכבד. כעת היא מרגישה טוב ולהערכתי תשוחרר לביתה בתוך מספר ימים".

 

משככי כאבים מטיילים חו"ל סכנה בריאות חופשה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד