י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
"פגמים בתהליך"

היועמ"שית: לקבל החלטה חדשה בעניין הזזתו של מפקד מחוז תל אביב

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הנחתה את המפכ"ל והשר בן גביר לקבל החלטה חדשה בנוגע להעברתו של מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד | "במסגרת הבחינה עלה כי תהליך קבלת ההחלטה חרג מדרך העבודה המקובלת וכי יש חשש משמעותי שנפלו פגמים בתהליך"

היועמ"שית: לקבל החלטה חדשה בעניין הזזתו של מפקד מחוז תל אביב
ניצב עמיחי אשד צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הנחתה את השר בן גביר ומפכ"ל המשטרה לקבל החלטה חדשה בנוגע להעברתו של מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד מתפקידו. על ההחלטה החדשה, היא קובעת, להתקבל לאחר שתינתן לאשד הזדמנות להשמיע את עמדתו, ולאחר שקילה מחדש של השיקולים הרלוונטיים בהתאם לנהלי המשטרה ולהסדרים המקובלים לעניין זה.

לפי מעט יותר מחודש, נזכיר, הודיע השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, כי קיבל את המלצתו של מפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי, על סבב מינויים במשטרה. בן גביר והמפכ"ל החליטו להזיז את מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, מתפקידו כמפקד המחוז, והודיעו כי הוא יעבור לתפקיד ראש אגף ההדרכה. ההחלטה להזיז את אשד מתפקידו עוררה סערה, מאחר והיא התקבלה על רקע העימות בינו לבין השר בן גביר בנוגע להתנהלות מטל המפגינים נגד הרפורמה המשפטית.

יומיים לאחר מכן קיים המפכ"ל מסיבת עיתונאים בה אמר טעה בעיתוי הדחתו של את מפקד מחוז תל אביב במשטרה עמי אשד, לאחר שהיועצת המשפטית הורתה להקפיא את ההדחה. "סבב המינויים רחב היה מתוכנן להיערך תוך זמן קצר, עמי הוא קצין מקצועי, מעורך ומנוסה, ובלי שום קשר למחאות או למצב הביטחוני, המינוי המדובר היה מיועד ליישום לאחר הרדמאן", אמר המפכ"ל. "טעיתי, טעיתי בשיקול הדעת, טעיתי בעיתוי ובדרך, ואני לא מקל בכך ראש. אין לי ספק שגם אני וגם ניצב אשד, נמשיך להתנהל בממלכתיות ובמקצועיות כפי שנהגנו בעד היום".

היום הודיעה בהרב מיארה כי במסגרת הבחינה המשפטית שנערכה על ידי המשנים ליועצת המשפטית לממשלה - עמית מררי וגיל לימון, הובאו עמדותיהם של השר לביטחון לאומי, מפכ"ל המשטרה, וגורמי המקצוע והמשפט הרלוונטיים במשרד לביטחון לאומי ובמשטרת ישראל. "במסגרת הבחינה עלה כי תהליך קבלת ההחלטה חרג מדרך העבודה המקובלת וכי יש חשש משמעותי שנפלו פגמים בתהליך קבלת ההחלטה", נמסר מטעם היועצת המשפטית.

בין היתר, טוענת מיארה, "החלטתו של השר לפרסם את ההחלטה על העברתו מתפקיד של ניצב אשד במהלכן של ההפגנות שהתקיימו ברחבי הארץ, לרבות בעיר תל אביב, לאחר שהשר הודיע על אי שביעות רצונו מהתנהלות המשטרה. ההודעה נמסרה לניצב אשד בשיחה טלפונית, כשמיד אחריה נמסרה הודעה באמצעי התקשורת".

עוד נמסר כי "ההחלטה פורסמה מוקדם באופן משמעותי מהמועד בו תוכנן להיערך סבב המינויים (לאחר סיום חודש הרמדאן) ולפני שנבחר מחליף לתפקיד מפקד המחוז. לא ניתנה לניצב אשד הזדמנות נאותה להשיב לטענות בעניינו. כל זאת, זמן קצר לפני חודש הרמדאן, בו ישנה הערכות משטרתית מיוחדת".

לאור הממצאים שעלו במסגרת הבחינה, הגיעו המשנים ליועצת המשפטית לממשלה לכלל מסקנה כי "עיתוי פרסום ההחלטה ודרך ביצועה, מעלים חשש לקשר סיבתי בין חוסר שביעות רצון של השר מאופן פעולתה המקצועי של משטרת מחוז תל אביב, בפיקודו של ניצב עמי אשד, בהקשר הקונקרטי של אירועי המחאה בתל אביב, אשר כוונו נגד הממשלה, לבין ההחלטה להעבירו מתפקידו".

"להתנהלות זו עלול להיות אפקט מצנן והיא עלולה לפגוע בתפקוד ובעצמאות המשטרה, בפרט בהקשרים הרגישים ביותר של שמירת חופש הביטוי והגנה על זכויות האדם. בהחלטה נמצאו פגמים משפטיים, בין היתר היעדר מתן הזדמנות נאותה לקצין להשמיע את עמדתו בנוגע להעברה המתוכננת", נמסר מטעמה של מיארה.

במצב דברים זה הנחתה היועצת המשפטית לממשלה על קבלת החלטה חדשה בעניין לאחר שקילת הדברים מחדש ופעולה בהתאם לנהלים ולהסדרים המקובלים.

עמיחי אשד גלי בהרב מיארה היועצת המשפטית לממשלה איתמר בן גביר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד