תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
כ"א אדר א' התשפ"ד
01.03.2024
חדשות מעודדות

הזדמנות למבקשי עבודה חרדים: עליה בביקוש לעובדי הייטק ג'וניורים

המשבר העולמי בהייטק, מייצר גם הזדמנויות חדשות ● המספר הממוצע של משרות פנויות למפתחי תוכנה ירד, אך קיימת עליה משמעותית בביקוש לעובדים ללא ניסיון ● המחזור השלישי של תכנית MeGo להכשרת גברים חרדים יוצא לדרך ויאפשר השתלבות איכותית בתעשיית ההייטק ללא ניסיון מעשי קודם

הזדמנות למבקשי עבודה חרדים: עליה בביקוש לעובדי הייטק ג'וניורים
מסלול לימוד עם השמה צילום: יח"צ

ההאטה העולמית בתעשיית ההייטק, לצד אי הוודאות המקומית, יצרו אתגר משמעותי לתעשיית הטכנלוגיה העילית הישראלית. לצד הצניחה בהיקף ההשקעות בהייטק המקומי, גם בלימת הצמיחה במספר העובדים בהייטק העידה על מגמת ההאטה.

החדשות המעודדות הן כי ישנן אינדיקציות ראשוניות לפיהן ההייטק העולמי מתחיל להתאושש. כך למשל מדד הנאסדק, עלה בארבעת החודשים הראשונים של 2023 בכ-20%, וחברות הטכנולוגיה הגדולות מתחילות להראות סימנים של יציאה מהמשבר.

בנוסף, מסתבר שההאטה שחווה תעשיית ההייטק, מייצרת גם הזדמנות. דו"ח חדש של רשות החדשנות וSNC מגלה כי דווקא שיעור הג'וניורים (עובדים חדשים ללא ניסיון) נמצא בעליה בשנה זו. סוגיית תעסוקת העובדים ללא ניסיון ראשוני, מטרידה רבות את העוסקים בכוח האדם של תעשיית ההייטק. חברות רבות העדיפו שלא להעסיק ג'וניורים, ולהכשיר עובדים ללא ניסיון מעשי.

לפי הדו"ח של רשות החדשנות עולה כי במהלך המחצית השנייה של 2022, שיעור הג'וניורים בתפקידי מחקר ופיתוח עלה משמעותית. שיעור גבוה יותר של חברות דיווחו כי הגדילו את נתח הג'וניורים בגיוסי העובדים. במחצית השנייה של 2022, גיוסי הג'וניורים היוו 26% מגיוסי העובדים למחקר, זאת ביחס לשיעור של 22% בתקופה המקבילה אשתקד.

"המשוואה היא פשוטה", מסביר איציק קרומבי מנכ"ל תכנית MeGo להכשרת גברים חרדים להייטק, "הג'וניורים מהווים כוח עבודה זול יותר מעובדים ותיקים. בתקופה כזאת של חוסר וודאות, חברות מעדיפות להשקיע פחות בעובדים עם שכר גבוה מאוד ובמקום זה לגייס עובדים צעירים ללא ניסיון ולהשקיע בהכשרה שלהם, מתוך הבנה שבתקופה זו הם יישארו בחברה לתקופה ממושכת והפרמיה על תהליך הקליטה שלהם תהיה חיובית. לכן ההאטה היא הזדמנות מצוינת לעובדים החדשים שרוצים להיכנס לתעשיית ההייטק. בתוך תקופה גם תעשיית ההייטק תתייצב, והג'וניורים של היום יהיו כבר עובדים מבוקשים עם ניסיון".

עבור חרדים שמבקשים לנצל את התקופה הנוכחית כדי להשתלב בתעשיית ההייטק, מציעה תכנית MeGo את המעטפת המושלמת שכוללת תמיכה מקצועית, לימודית ואישית, לצד מימון מלא ללימודים ומלגת קיום חודשית.

התכנית שמופעלת על ידי קרן קמ"ח, הושקה לפני כשנה ביוזמת קרן סטף ויזמיי ההייטק בני לוין ושמיל לוי, שיחד עם שותפים נוספים מהממשלה, חברות הייטק וקרנות פילנתרופיות, נבנתה במטרה לענות על הצורך של תעשיית ההייטק בעובדים מוכשרים ואיכותיים, ופועלת להכשיר כאלפיים מתכנתים חרדים שיצטרפו לעבודה בהייטק בשנים הקרובות. במסגרת התכנית, מתקיימים לימודים במשך 14 חודשים (ימים מלאים) במודל הכשרה של 8200, עם פרוייקטים והתנסות מעשית בחברות הלוקחות חלק במסלול ההכשרה.

לאחר ההצלחה בפתיחת המחזור הראשון עם כ 100 תלמידים, והמחזור השני עם כ 150 תלמידים, בימים אלה נפתחו המיונים למחזור השלישי של התכנית עם כיתות לימוד בירושלים, בני ברק, בית שמש, חיפה ואשדוד. המועמדים שישלימו את תהליך המיון הקפדני וימצאו מתאימים לתכנית, יתחילו מיד אחרי החגים את הלימודים במחזור החדש של תוכנית מיגו.

הייטק

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד