י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
הקרב על ראשות הלשכה

בעקבות העומסים: לוין האריך את הבחירות ללשכה עד 20:00

בשישה מחוזות של לשכת עורכי הדין נפתחו הבוקר הקלפיות לראשות לשכת עורכי הדין. על ראשות הלשכה מתמודדים ראש בראש עוה"ד עמית בכר ואפי נווה. היועצת המשפטית לממשלה גלי-בהרב מיארה הגיעה להצביע - ובמערכת הפוליטית עוקבים בדריכות אחר ההצבעה

בעקבות העומסים: לוין האריך את הבחירות ללשכה עד 20:00
בחירות לשכת עורכי הדין צילום: פלאש 90

בשישה מחוזות של לשכת עורכי הדין נפתחו הבוקר (שלישי) הקלפיות לראשות לשכת עורכי הדין. על ראשות הלשכה מתמודדים ראש בראש עוה"ד עמית בכר ואפי נווה.

היועצת המשפטית לממשלה גלי-בהרב מיארה הגיעה להצביע - ובמערכת הפוליטית עוקבים בדריכות אחר ההצבעה שכן הפעם הן הפכו להיות אירוע גורלי מאחר והן יכולות להשפיע באופן משמעותי על הרפורמה המשפטית. יצוין כי נכון להיום, חברים בוועדה לבחירת שופטים שני נציגים מטעם הלשכה.

מאז שעות הבוקר, נרשמים בחלק ממוקדי ההצבעה ברחבי הארץ לרבות אלו שבירושלים, תל אביב והרצליה תורי ענק, שנמשכים מספר שעות. בעקבות כך שר המשפטים יריב לוין החליט להאריך את שעת ההצבעה על ל-20:00 בערב.

על פי דיווחים בקלפיות השונות, רבים מבעלי זכות ההצבעה נטשו את התור מייאוש ולא הצביעו. נכון לשעה 12:00, עומד שיעור ההצבעה על כ-10.8% מבין כלל בעלי זכות הבחירה.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה התייצבה אף היא בקלפי בירושלים, גם מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד ענר הלמן ועו"ד יובל רויטמן, ממערך היועצת המשפטית לממשלה הגיעו להצביע.

צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

כזכור, בשבוע שעבר דווח כי יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, פתח באמצעות לשכתו חמ"ל על מנת להעלות את אחוזי ההצבעה ולהמריץ עורכי דין ימניים להצביע בבחירות ללשכת עורכי הדין. 

המטרה של רוטמן, כפי שנכתב בקבוצת הוואטסאפ עלי ידי היועצת הפוליטית שלו אוריה רייטר, היא לאתר עורכי דין ימניים ולגייס אותם להגיע ולהצביע שבוע הבא בבחירות ללשכת עורכי הדין לרשימה המאוחדת של הימין שנקראת "יוזמה ציונית משפטית".

מדובר על איחוד סיעות הימין בראשות עו"ד נטוביץ' אשר תמך ברפורמה המשפטית של לוין ורוטמן. זאת לאור העובדה כי בדרך כלל אחוזי ההצבעה בבחירות נמוכים.

בהודעה של היועצת הפוליטית של רוטמן נכתב בהוראות לפעילים כי יש להתרכז בהצבעה לרשימה למועצה הארצית, כאשר המטרה היא: "המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין היא זו שקובעת את מי יהיו הנציגים של השלכה לוועדה לבחירת שופטים".

בקבוצה לא דיברו בפירוש על תמיכה באפי נווה לראשות הלשכה, אך האסטרטגיה מאחורי הקלעים היא להעלות את אחוזי ההצבעה למועצה באמצעות עורכי דין ימניים, שלא רק יצביעו למועצה, אלא ישלשו גם את הפתק של אפי נווה לראשות הלשכה בכדי לא לאפשר את בחירתו של עו"ד עמית בכר, אשר מזוהה עם מפלגות האופוזיציה ומתנגדי הרפורמה.

בקבוצת הוואטסאפ שנפתחה כחלק מהחמ"ל של רוטמן, משתתפים נציגים מוניציפליים ופעילים בולטים של מפלגת הציונות הדתית ביניהם רפאל טרבלסי, חבר מועצת העיר טבריה, רפאל סאלב מנהל מחוז צפון, אליהו עטיה, ראש המטה של אורית סטרוק ועוד.

למעשה רוטמן גייס את פעילות השטח של המפלגה לטובת המהלך. לשכתו העבירה לפעילי השטח רשימות של עו"ד בעלי זכות הצבעה באזורים שלהם, כך שכל אחד יהיה אחראי על הגברת המוטיבציה של עורכי הדין הימניים באזור שלו.

בניגוד ללוין שבסביבתו מדגישים כי הוא לא מעוניין להשפיע על הנציגים בוועדה לבחירת שופטים אלא רוצה לתקן את השיטה ולשנות את הרכב הוועדה, נראה כי רוטמן מבין כי בעוד שהוועדה צפויה לקום במתכונתה הרגילה, הניסיון לחתור לבחירת שני נציגים ימניים מהלשכה לוועדה לבחירת שופטים ואז לקואליציה שווה את המאמץ.

במידה ויעלה בידו להצליח, המהלך עשוי להביא לרוב של חמישה ימניים בוועדה, שיספיק עבורה למינוי נשיא לעליון ושופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום, גם ללא ההצבעות של שופטי העליון בוועדה, וגם אם ייבחר נציג אופוזיציה לוועדה בכנסת.

 

עמית בכר אפי נווה לשכת עורכי הדין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד