י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
"הסדרת מעמד בני הישיבות"

ביטאון שלומי אמונים: "חרדה מהכוונה להפר את כל הסיכומים"

לאור הצהרת נתניהו על גניזת חוק פסקת ההתגברות, בבטאון 'המבשר' מבקרים בחריפות. "בנוסף לסחבת המתמשכת בקידום החוק להסדרת מעמד בני הישיבות, בליכוד מתכוונים להפר גם את התחייבות לחקיקת פסקת ההתגברות שתמנע מבג"ץ לבטל את הסטטוס-קוו של 'תורתם אמונתם'", נכתב. עוד נכתב: "ביהדות הנאמנה מביעים מחאה על אלו שממסמסים כל סיכום והבטחה עם פשרות שמעקרות את העיקר"

ביטאון שלומי אמונים: "חרדה מהכוונה להפר את כל הסיכומים"
חברי אגודת ישראל בבית השר גולדקנופף צילום: באדיבות המצלם

באגודת ישראל מחריפים את הטון את נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו במיוחד לאחר שהבהיר בריאיון ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הרפורמה המשפטית תקודם אך ללא פסקת התגברות.

בביטאון 'שלומי אמונים' נכתב הבוקר (שישי) כי קיימת "דאגה בעולם התורה מהכוונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לגנוז את חקיקת פסקת ההתגברות, במסגרת הוויתור של ראשי הקואליציה על חלקים הרפורמה המשפטית בעקבות מחאות ארגוני השמאל נגד חוקי הרפורמה.

על פי הדיווחים, בליכוד החליטו לקדם במהירות את תיקון עילת הסבירות שאמורה למנוע התערבות בג"ץ בהחלטות השרים ללא נימוק חוקי, אך מנגד לוותר לחלוטין על חוק שאמור להחזיר את המצב לקדמותו ולמנוע משופטי בית המשפט העליון לבטל את חוקי הכנסת".

בביטאון מבהירים: "מדובר בהפרה בוטה נוספת של ההסכם הקואליציוני שנחתם עם יהדות התורה, במסגרתו התחייב רה"מ נתניהו לחוקק את פסקת ההתגברות בכדי לשמר את החוק שיחוקק להסדרת מעמד בני הישיבות ואברכי הכוללים שתורתם אמונתם.

במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה נחתם כי לצד קידום מיידי של חוק העונה לדרישות מרנן ורבנן גדולי ישראל, תחוקק הממשלה את חוק יסוד לימוד התורה ואת פסקת ההתגברות, בכדי להבטיח שהסדרת מעמד לומדי התורה תישמר לאורך זמן.

הכוונה לוותר על פסקת ההתגברות מצטרפת לסחבת המתמשכת בחקיקת התיקון לחוק שירות ביטחון, שהובטח בהסכם חתום לקדמו לפני אישור תקציב המדינה. לפני התקציב הוחלט לדחות את החקיקה והובטח כי יחוקק מיד לאחר מכן, אך גם התחייבות זו הופרה. בהמשך ביקשו לדחות את כל הליכי החקיקה בנושא בחצי שנה, ורק מלחמה עיקשת של הנציגות החרדית מנעה זאת והושגה הסכמה להתחיל באופן מיידי בקידום החוק".

עוד נכתב: "אך למרבה התדהמה, גם הסכמה זאת הופרה, ובמקום להביא לממשלה כבר השבוע תזכיר חוק לעיון הח"כים והשרים, כפי שהובטח באופן מפורש בפגישה בראשות ראש הממשלה לפני שבועיים, הוגשה לממשלה במחטף הצעת מחליטים המבקשת לקבעה את אי הסדרת מעמד בני הישיבות, מבלי תאריך יעד לסיום קידום תהליכי החקיקה.

בו בעת מתברר כי בכוונת הממשלה לקדם בהליך בזק חוק שיסדיר את המשך הגיוסים לשירות לאומי אזרחי. הצעת החוק תעלה להצבעה על ידי השרה א' סטרוק כבר בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב ובאותו היום בוועדת שרים לחקיקה, ועדת הכנסת צפויה לתת להצעה פטור מחובת הנחה, כך שהוא יאושר כבר ביום שני הקרוב בקריאה ראשונה, ובשבוע שלאחר מכן בקריאה שנייה ושלישית.

נציגים חרדים הביעו פליאה מההתנהלות בנושא ותהו כיצד ייתכן שהממשלה מתכוונת לחוקק חלקים אחרים הנוגעים לחוק בהליך בזק ומהיר תוך שבוע וחצי, בו בזמן שאחד מנושאי הדגל בסטטוס-קוו מאז קום המדינה זוכה לזלזול מחפיר מצד כמעט כל הנוגעים בדבר, כשעל הכף מונח יכולתם של רבבות לומדי התורה ללמוד במנוחת הדעת וללא טרדות לגבי מעמדם החוקי".

לסיום נכתב: "בציבוריות החרדית מזהירים בתוקף מהמשך המצב בו גורמים אינטרסנטים המתיימרים לייצג את היהדות הנאמנה ממסמסים כל סיכום, בין אם בכתב ובין אם בעל פה, ומסכמים ללא סמכות וללא אחריות לפשרות שמעקרות את עיקר העיקרים שהובילו להצטרפות יהדות התורה לקואליציה ותמיכתם בהקמת הממשלה".

המבשר פסקת התגברות חוק הגיוס אגודת ישראל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד