י' תמוז התשפ"ד
16.07.2024
בתום דיון ארוך

החוק לדחיית הבחירות לרבנות הראשית אושר סופית במליאת הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לדחיית הבחירות לרבנות הראשית. 52 חברי כנסת הצביעו בעד החוק, ו-29 נגד

החוק לדחיית הבחירות לרבנות הראשית אושר סופית במליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הרבנות הראשית לישראל - הארכת כהונה של הרבנים הראשיים לישראל ושל חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל, הוראת שעה, התשפ"ג 2023. 52 חברי כנסת הצביעו בעד החוק, ו-29 נגד.

מוצע לדחות, בהוראת שעה, את מועד סיום כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל המכהנים כיום עד ל-09.04.2024. כמו כן, מוצע לדחות, בהוראת שעה, את מועד סיום כהונתם של חברי מועצת הרבנים הראשית עד ל.10.06.2024.

חוק הרבנות הראשית קובע כי תקופת כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל תהיה עשר שנים וכי תקופת כהונתם של חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל הנבחרים באמצעות האסיפה הבוחרת תהיה חמש שנים. עוד נקבע כי תקופת כהונה תיחשב לפי הלוח העברי.

סעיף 16(ג) לחוק קובע כי "הבחירות לרבנים הראשיים לישראל ולחברי המועצה הנבחרים ייערכו לא יותר משלושה חודשים ולא פחות מחודש אחד לפני תום כהונתם של המכהנים אותה שעה". הרבנים הראשיים לישראל המכהנים כיום נבחרו לכהונה ביום י"ז באב התשע"ג (24 ביולי 2013), ותקופת כהונתם צפויה להסתיים ביום י"ח באב התשפ"ג (5 באוגוסט 2023).

כפועל יוצא, בהתאם להוראות החוק, המועד הראשון לבחירות הרבנים הראשיים לישראל הוא יום י"ח באייר התשפ"ג (9 במאי 2023) והמועד האחרון לכך הוא יום י"ח בתמוז התשפ"ג (7 ביולי 2023).

הבחירה ברבנים הראשיים לישראל ובחברי המועצה הנבחרים נעשית, בהתאם להוראות החוק, באמצעות אסיפה בוחרת אשר מונה, בין השאר, 70 נציגי ציבור שמתוכם 25 הם ראשי הערים הגדולות, כמשמעותן בחוק. מועד הבחירות לרשויות המקומיות קבוע ליום ט"ז בחשוון התשפ"ד (31 באוקטובר 2023). אשר על כן מועד הבחירות לרבנים הראשיים וכן מועד הבחירות לחברי המועצה הנבחרים יחולו בסמוך קודם למועד הבחירות לרשויות המקומיות.

בדברי ההסבר לצעה נכתב כי "הדבר מעורר מורכבות מאחר שראשי הרשויות, המהווים שיעור נכבד באסיפה הבוחרת והמייצגים ציבור גדול, נמצאים לקראת תום כהונתם וחלקם עשוי להתחלף במערכת הבחירות הקרובה לרשויות המקומיות, כאמור.

החוק המוצע מחיל, הלכה למעשה, תיקון גם על סבבי הבחירות הבאים לרבנים הראשיים ולחברי המועצה הנבחרים ומונע את סמיכות הזמנים בין הבחירות כאמור לבין הבחירות לרשויות המקומיות שנוצרה כמפורט לעיל".

הרבנות הראשית מליאת הכנסת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד