י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
הדו"ח בדק ומצא

אלו הירקות ברחבי הארץ שנמצאו בהם חומרי הדברה מעל התקן

דו"ח שאריות חומרי ההדברה בפירות וירקות מקומיים לשנת 2022 עולה כי 97% מהממצאים עמדו בתקן הישראלי שהוא מהמחמירים בעולם | בלטו לרעה בשיעור החריגות שמעל התקן נמצאו גידולים כדוגמת מנטה (40% חריגות), סלק אדום (28.6%), שמיר (22.2%) וריחן (16.7%)

שוק פירות/ אילוסטרציה
שוק פירות/ אילוסטרציה צילום: Unsplash

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מפרסם את תוצאות בדיקות הסקר השנתיות שמבצעים השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד. לפי הממצאים, מגמת הירידה בחריגות שאריות חומרי ההדברה של השנים האחרונות נשמרת. בתוך כך, מתוך 1448 דגימות של 70 גידולים שונים, כ-53% נמצאו נקיות מכל שאריות חומרי הדברה. 92% מכל הדגימות נמצאו תקינות, בעוד שרק ב-8% נמצאו חריגות. מתוך כלל הדגימות שנמצאו עם שאריות חומרי הדברה (47% מהדגימות), התגלו 1,747 ממצאים (97%) בטווח התקין - מתוכם למעלה מ- 1,183 בטווח הנמוך של התקן בין 0 ל-25 אחוזים (כ-68%). רק 51 מהממצאים נמצאו מעל התקן (כ-3% בלבד). 

במשרד מדגישים כי מתוך 8% הדגימות שנמצאו חריגות, כ-1.8% נמצאו כחריגות קלות ברמות נמוכות מאוד שנבעו ככל הנראה מרחף של חומרי הדברה הנישאים באוויר משדות סמוכים, רמות סף של רגישות המכשור האנליטי המזהה חריגות אפסיות, סטייה נמוכה מאוד מערכי השארית המרבית המותרת ועוד. עוד עולה כי למעלה ממחצית מהחריגות (5.5%) נבעו משימוש בתכשירים מאושרים בארץ, אך לא מורשים לסוג הגידול שנדגם (בעיקר בגידולים בהיקפים מזעריים כמו בצל ירוק, דובדבן, כוסברה, כרפס/סלרי, מרווה, פטרוזיליה וקולורבי), ולאו דווקא בשל שיעורים גבוהים בשאריות חומרי הדברה. יותר ממחצית של אותם ממצאים התגלו בריכוזים נמוכים מאד (כל שארית של החומר ככל שאינו מאושר לשימוש אפילו בשיעורים אפסיים נחשבת כחריגה). בלטו לרעה בשיעור החריגות שמעל התקן נמצאו גידולים כדוגמת מנטה (40% חריגות), סלק אדום (28.6%), שמיר (22.2%) וריחן (16.7%).

בשירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות מדגישים כי לא כל חריגה מסוכנת לבריאות וגורמת לחשיפה חורגת לחומרי הדברה. המשמעות של החריגות היא שהשימוש בחומרי הדברה נעשה בניגוד להנחיות המשרד ל"חקלאות נאותה", והמשרד ימשיך וינטר את החקלאים הפועלים בניגוד להנחיותיו. בכל מקרה שבו נמצאות חריגות, מועבר לטיפול היחידה המרכזית לאכיפה וחקירה במשרד (פיצו"ח) לבירור נסיבות האירוע.

יתרה מכך, במשרד מדגישים כי חלק ניכר מן החריגות נבע מכך שהתקנים של שאריות חומרי הדברה (MRL) בארץ מחמירים יותר בהשוואה אפילו לתקן האירופי הנחשב למחמיר במיוחד בעולם המערבי, ובנוסף בישראל חסרה תקינה בנוגע לגידולים שהיקפם בישראל קטן ביחס לאירופה, ארה"ב ומדינות המפותחות. אי לכך, במשרד מקדישים משאבים רבים על מנת לקדם את ההכרה בתקינה הבינלאומית בכלל, והאירופאית בפרט, בכל הקשור לשאריות חומרי הדברה. במקביל, משרד החקלאות ממשיך בפעולותיו להערכה מחדש של חומרי הדברה הרשומים בארץ אך לא רשומים במדינות האיחוד האירופי. כל חומר שיימצא רעיל, השימוש בו יבוטל.

מתוך 1448 הדגימות בסקר, 667, כ-46%, הן דגימות של ירקות וגידולי שדה; כ-45.5%, 659 דגימות, הן דגימות של פירות (כולל הדרים), וכ-8% נוספים (120) הן תבלינים. כאמור, רוב מוחלט של הדגימות, כ-92% נמצאו ללא כל שאריות חומרי הדברה, או בטווח התקין שלהן: אבוקדו, אבטיח, אגס, אפרסמון, אפרסק, בננה, בצל, גזר, חציל, כרוב, כרובית, ליצ'י, מלון, מנגו, נקטרינה, צנון, צנונית, ארטישוק, רימון, שום, שזיף, שסק, שקד, תאנה, תירס, תמר, תפוח אדמה ותפוח עץ. גידולי הפירות בלטו לטובה בסקר השנה, כאשר זוהתה ירידה של כ-3% בשיעור הדגימות החריגות שזוהו מ-6% בשנת 2021 ל-3% בלבד השנה.  

הדגימות נלקחו מכל אזורי הארץ: 355 דגימות מאזור הדרום, 531 מאזור המרכז, 82 דגימות מאזור הערבה ו- 480 דגימות מאזור הצפון.

להלן נתונים השוואתיים לשנים קודמות, בהם ניתן לראות כי מגמת הירידה באחוז החריגים נשמרת לאורך זמן. זאת, כתוצאה מהגברת פעילות הפיקוח והאכיפה שמשרד החקלאות מבצע בקרב החקלאים:

 

 

 

משרד החקלאות פירות וירקות צרכנים חומר הדברה סופרמרקט רשתות מזון

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד