י"ד סיון התשפ"ד
20.06.2024
חוסר בכוח אדם

בדיקות קורונה למאושפזים? משרד הבריאות חזר בו

ימים ספורים לאחר ההנחיה לבצע בדיקות קורונה לכל המאושפזים בבתי החולים וברקע התנגדות בתי החולים להוראה, משרד הבריאות חזר בו מהחלטתו

בדיקות קורונה למאושפזים? משרד הבריאות חזר בו
בדיקת קורונה צילום: פלאש 90

לאחר שהנחה את בתי החולים לבצע בדיקות קורונה לכל המאושפזים במחלקות הפנימיות, משרד הבריאות חזר בו מהחלטתו. כך דווח ב'כאן חדשות'.

בפגישה שנערכה בין מנהלי בתי החולים עם אנשי במשרד הבריאות, הבהירו מהמנהלים כי חסרים משאבים כמו ריאגנטים, ערכות בדיקה וכח אדם בכדי לבצע את בדיקות התחלואה שביקשו במשרד. על כן, המשרד הודיע לבתי החולים כי יחשבו על חלופות אחרות לביצוע בדיקות, אשר יבהירו את מצב התחלואה בישראל.

השבוע דווח על התנגדות מצד מנהלי בתי החולים הממשלתיים להנחיית משרד הבריאות החדשה, לפיה בשלושת השבועות הקרובים יש לבדוק תחלואה בקורונה בקרב כל מי שיתקבל לאשפוז במחלקות הפנימיות באמצעות בדיקת PCR - זאת בכדי לאמוד את היקף התחלואה לשם קביעת מדיניות. 

לפי הדיווח ב'כאן', איגוד מנהלי בתי החולים הממשלתיים שיגר מכתב בנושא למשרד הבריאות בטענה ש"אין היגיון לבדוק את כל המאושפזים". המנהלים טוענים שבשלב זה לא נחוץ ואין היגיון לבדוק באופן גורף את כלל המתקבלים לאשפוז, ומבחינתם מספיק לבדוק רק לפי התוויות קליניות, את מי שמגלה תסמינים.

לטענתם הדבר כרוך בעלויות משמעותיות ובהסטה של כוח אדם, ולדבריהם אין כעת די עודפים לשם כך. נזכיר כי מוקדם יותר השבוע התריעו מנהלי בתי החולים הממשלתיים על מצוקה תקציבית קשה שאליה נקלעו - ובמכתב ששלחו לראש הממשלה נתניהו הם דרשו ממנו להיפגש עימם על מנת לקדם פתרונות בנושא.

בתוך כך, מספר החולים במצב קשה כמעט הכפיל עצמו מאז חודש יוני. בכל יום יש כחמישה חולים קשים חדשים בבתי החולים, בעוד לפני כחודשיים היו בין שניים לשלושה חולים קשים חדשים כל יום. בבתי החולים מאושפזים היום כ-50 חולים קשים, ביוני היו בין 25 ל-30. גורמי במערכת הבריאות אומרים כי 50 חולים קשים עדיין לא מכבידים על מערכת הבריאות, אבל עוקבים אחר המגמה.

הנחיית משרד הבריאות בנושא הבדיקות נשלחה לבתי החולים ביום שני ברקע עליה בתחלואת הקורונה בישראל. לפי המשרד ישנה עדות לעלייה הן בקהילה והן במערך האשפוז, אך היות ומרבית האבחנות הן באמצעות בדיקות ביתיות שאינן מדווחות - קשה לאמוד את היקפי התחלואה והתמונה המשתקפת מייצגת תת דיווח. מטרת ההנחיה, שלפיה יש לבדוק את כלל המתקבלים לאשפוז, נועדה לפי המשרד לאמוד ביתר דיוק את מידת נרחבות התחלואה הנוכחית לשם קביעת מדיניות.

בתי החולים משרד הבריאות קורונה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד