תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
ט"ז אדר א' התשפ"ד
25.02.2024
הרשימה המלאה

השבוע: שביתות בתחבורה הציבורית בירושלים ובערים ברחבי הארץ

איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים, ישבית את פעילות האוטובוסים בחברת סופרבוס | בין הערים שיושבתו: עפולה, המטרונית בחיפה, טבריה וקווים עירוניים רבים בירושלים

השבוע: שביתות בתחבורה הציבורית בירושלים ובערים ברחבי הארץ
יעקב נחומי

איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים, ישבית את פעילות האוטובוסים בחברת סופרבוס ביום ד' (6/12/23) בין השעות 10:00-12:00 וביום ב' (11/12/23) בין השעות 10:00-13:00. בין הערים שיושבתו: קווי המטרונית בחיפה, עפולה, טבריה, יקנעם, מגדל העמק, בית שאן, קווים בינעירוניים מערים אלה לחיפה וקווים עירוניים רבים בירושלים.

עובדי החברה מוחים על מה שהם מכנים "מדיניות ההנהלה להעניש נהגים דרך שינוי סידורי העבודה הקבועים שלהם, כולל עובדים החוזרים מחופשת מחלה, ונהגים החוזרים לעבוד לאחר שחששו לביטחונם בשבועיים הראשונים למלחמה". כזכור עפ"י סקר איגוד התחבורה בכוח לעובדים 60% מהנהגים חששו להגיע לעבודה בשבועיים הראשונים למלחמה.

עוד קובלים באיגוד על סירוב החברה לעדכן את השכר בהתאם להנחיות משרד התחבורה מאז יוני 2023 וכנגד הכשלת המו"מ להסכם הקיבוצי. 

להלן רשימת הקווים שיושבתו:

קווים עירוניים: מטרונית חיפה, שליש מהקווים בירושלים (גילה, הר חומה, ארמון הנציב, רמות) עפולה, טבריה, יקנעם, בית שאן.

קווים בינעירוניים: טבריה ועפולה לחיפה וכן לדלית אל כרמל, עספיא, מגדל העמק, קרית טבעון, רמת ישי.

הארון שובש יו"ר ועד העובדים בסופרבוס אמר: "על הנהגים מופעל לחץ בלתי סביר לקבל כל משימה, גם אם הדבר פוגע בטיפולים רפואיים, הסדרי ראייה משפחתיים וכו'. נהגים יודעים- נאלצת לצאת למחלה? - תיענש בשעות. מדוע נהגים שחלו צריכים להיענש? המהלך החמור הזה נוגד את ההסכם הקיבוצי (שנחתם ב-2018) והגיע הזמן לשים לזה סוף". 

איתי כהן ראש ענף תחבורה בכוח לעובדים אמר: "נהגי סופרבוס התגייסו לכל משימה אליה נדרשו בכדי לאפשר שגרה לנוסעים בימי המלחמה. רבים מהם חשופים לאלימות פיזית ומילולית בוטה –עליה של 25% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. החברה מצדה רואה במלחמה הזדמנות לפגיעה בעובדיה ומנסה לאלץ אותם לוויתורים כואבים שיפגעו בהם עוד זמן רב. את השלכות הפגיעה הזו בנהגים בתקופת משבר ראינו כבר בקורונה - ללא עדכון תנאי הנהגים וגילוי אדישות לאלימות כלפיהם יגדל המחסור הקיים בנהגים.

תגובת חברת סופרבוס:

״בהמשך להודעת ארגון כח לעובדים, לא יעלה על הדעת כי בזמן מלחמה ארגון עובדים ייטול לידיו את ההחלטה על עצירת שירותים חיוניים המשרתים מאות אלפי נוסעים.

ארגון כח לעובדים הוא ארגון העובדים היחיד בענף התחבורה שבחר באופן תמוה להכריז על סכסוך עבודה על אף ולמרות התנאים הקשים בהפעלת תחבורה ציבורית בימים אלה. 

יצוין כי מראשית השנה הועלה שכר הנהגים בחברה בכ-17% ובנוסף התנהלו דיונים רבים על מנת להרחיב ולשפר את תנאי העובדים. 

על אף על כל אלה, בחר "כח לעובדים" לנקוט בצעד פרוע, משלח רסן וחסר אחריות הפוגע בציבור הרחב ללא עוול בכפו. 

השבתת קווים ועוד בזמן מלחמה הוא מהלך ציני, על חשבון גבם של העובדים ומאות אלפי נוסעים ופוגע פגיעה קשה ובלתי מידתית במשק כולו. החברה מוכנה לנהל מו"מ בכל עת ובתום לב וקוראת לארגון "כח לעובדים״ לחזור לשולחן הדיונים לטובת העובדים והנוסעים. צר לנו כי הועד בוחר שוב לקדם את עצמו על חשבון עובדי החברה והציבור כולו".

 

תחבורה ציבורית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד