י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
על חודו של קול

בית המשפט העליון צפוי לפסול את חוק הסבירות

בראשם הנשיאה חיות: 8 שופטי בית המשפט העליון מתכוונים לפסול את חוק הסבירות - ולראשונה לבטל חקיקת יסוד של הכנסת. מולם, 7 שופטים, ובהם השופט סולברג, צפויים לתת פסק דין שמכשיר את החוק. שופטים בעליון בביקורת על חיות: "דחקה אותנו לסד זמנים בלתי אפשרי". כל הפרטים

בית המשפט העליון צפוי לפסול את חוק הסבירות
בית המשפט העליון צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בג"ץ צפוי לפסול את חוק הסבירות, החוק היחיד שחוקקה הקואליציה במסגרת הרפורמה המשפטית. יצוין כי זאת תהיה הפעם הראשונה בתולדות המדינה חוק יסוד.

על פי דיווח בחדשות 12, בימים האחרונים השלימו 15 שופטי בג"ץ את פסק הדין בעתירות נגד החוק, שמשתרע על פני מאות עמודים. שמונה שופטים, בראשות הנשיאה בדימוס חיות, כתבו החלטה בעד הפסילה. שבעה שופטים, בהם השופט סולברג, התנגדו לפסילה.

עקרונית, יש סיכוי קטן שהתוצאה תשתנה, מכיוון שכעת קורא כל שופט את פסיקותיהם של 14 עמיתיו ומגיב. שינויים כאלה התרחשו בעבר בכמה מקרים.

שופטים בעליון מתחו ביקורת חריפה על הנשיאה הפורשת חיות שלדבריהם דחקה אותם לסד זמנים בלתי אפשרי עד המועד האחרון שבו היא יכולה לפרסם פסק דין, שלושה חודשים לאחר פרישתה שיחולו בעוד שבועיים. ביקורתם מתעצמת לאור העובדה שללא דעותיהם של חיות וברון הפורשות, התוצאה הייתה מתהפכת ל-7-6 נגד הפסילה.

דעת הרוב בטיוטת פסק הדין: ענת ברון, אסתר חיות, יצחק עמית, עופר גרוסקופף, ח'אלד כבוב, עוזי פוגלמן, דפנה ברק-ארז, רות רונן. דעת מיעוט בטיוטת פסק הדין: יחיאל כשר, נעם סולברג, יוסף אלרון, אלכס שטיין, יעל וילנר, דוד מינץ, גילה כנפי-שטייניץ.

כזכור, החוק לצמצום עילת הסבירות אושר בכנסת בסוף חודש יולי. החוק נחקק במסגרת תיקון ל"חוק יסוד: השפיטה", והוא למעשה שולל מבית המשפט את היכולת להתערב בהחלטות של השרים שהתקבלו ב"חוסר סבירות קיצוני". 

באמצע חודש ספטמבר התכנסו כל שופטי העליון, בהרכב חסר תקדים, לדיון שעסק בעתירות נגד ביטול עילת הסבירות. הישיבה ארכה יותר מ-13 שעות, והיא שודרה בשידור ישיר באתר בית המשפט העליון. במסגרת העתירות התבקש בית המשפט לפסול את חוק הסבירות.

 

עילת הסבירות הרפורמה המשפטית בית המשפט העליון

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 11 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד